arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۰۸۹۲۰
تاریخ انتشار: ۲۰ : ۱۴ - ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۲

بازار خودرو در قرق دلالان

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
درحالی كه شورای رقابت قیمت برخی محصولات خودروسازان را روز گذشته اعلام كرد و وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز خودروسازان را موظف به اجرای آن كرده است، اما خودروسازان همچنان بر مواضع قبل خود پافشاری می كنند.

به گزارش ایلنا، در حال كه اجرای دستورالعمل شورای رقابت از سوی خودرسازان در هاله ای از ابهام قرار دارد، بازار خوردو نیز دربلاتكلیفی قرار گرفته است.

از سوی دیگر اختلاف نظر شدید بین خودورسازان و دولت،سبب شده تا بازار در قرق دلالان و واسطه ها قرار گرفته و سفته بازی رواجی غیر عادی در بازار خودرو پیدا كند.

براساس این گزارش، در پی آشفتگی های پی در پی بازار خودرو، دولت تصمیم گرفت تا قیمت گذاری خودرو را از حیطه وظایف وزارت صنعت، معدن و تجارت و به تبع آن از سازمان حمایت حقوق مصرف کنندگان و تولید کنندگان خارج کرده و به شورای رقابت واگذار کند.

حال آنكه علی رغم تلاش هایی که شورای رقابت برای تعیین و تثبیت قیمت خودرو در بازار داشته است،خودرو سازان پس از اعلام قیمت ها از سوی شورای رقابت، از عرضه خودرو به نمایندگی های سراسر کشور خودداری كرده و این موضوع  موجب بروز مشکلاتی برای بازار خودرو شده است.

هر چند محسن صالحی‌نیا، معاون امور صنایع و اقتصادی وزیر صنعت گفته است خودروسازها برای اجرای دستورالعمل جدید ملزم شده‌اند و باید قیمت‌های خود را در چارچوب دستورالعمل شورای رقابت ارائه كنند اما خبرهای رسیده از سطح بازار حاكی است كه عرضه محصولات خودروسازی  به حداقل ممكن رسیده است.

براساس گزارش های رسیده، قرار است جلسات دیگری برای رسیدگی به اعتراض خودرسازان برگزار شود.

معاون بازاریابی و فروش شركت ایران خودرو گفته است تکلیف قیمت‌گذاری خودرو در جلسه امروز شورای رقابت با خودروسازان معین خواهد شد و به محض رفع اختلاف‌نظرها در دستورالعمل جدید قیمت‌گذاری محصولات خود را اعلام خواهیم کرد.
نظرات بینندگان