arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۰۹۳۶۲
تاریخ انتشار: ۳۰ : ۱۴ - ۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۲

اتفاق جدید در بازار مسکن

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
دنیای اقتصاد: در حالی که سال‌های قبل، در آستانه ورود به فصل جابه‌جایی‌ها که معمولا از اردیبهشت ماه تا پایان تابستان را به خود اختصاص می دهد، مالکان واحدهای مسکونی چه در بخش اجاره و چه در بخش فروش، سعی داشتند با اندکی تعدیل در نرخ‌های خود، شرایط واحد خود را با شرایط بهتر از سایر واحدهای مشابه جلوه دهند تا سریعتر موفق به فروش یا اجاره آن شوند، امسال چنین شرایطی در بازار مسکن مشاهده نمی‌شود.

در حال حاضر، عمده‌ترین دلیل کاهش واحدهای اکازیون در بازار مسکن چه در بخش اجاره و چه در بخش خرید و فروش، به رکود تورمی دامنه دار معاملات در بازار مسکن بازمی‌گردد که از سال قبل به معاملات مسکن امسال نیز سرایت کرده است.
این در حالی است که هم اکنون همزمان با افزایش قابل توجه قیمت‌ها در بازار مسکن، به دلیل غیرواقعی بودن نرخ‌ها و امیدواری متقاضیان به تعدیل قیمت‌های مورد نظر مالکان، عملا خرید و فروشی در بازار مسکن صورت نمی‌گیرد.

به این ترتیب و براساس آنچه مشاوران املاک می گویند عمده فایل‌های موجود در بازار معاملات املاک، فایل‌های غیرواقعی هستند، به این معنی که اغلب مالکانی که برای فروش واحدهای مسکونی خود اعلام آمادگی می‌کنند پس از یافتن متقاضی، از معامله انصراف می‌دهند.

در بازار اجاره نیز، اگرچه هنوز زمان طلایی جابه جایی‌ها آغاز نشده، اما فایل‌های اکازیون در این بخش از معاملات املاک هم مانند خرید و فروش، کاهش یافته است.

مقايسه اكازيون با غير اكازيون
به عنوان نمونه، مالکی واحد مسکونی 65 مترمربعی خود را در منطقه پونک، با شرایط 12 میلیون تومان ودیعه و 800 هزار تومان اجاره ماهانه، به عنوان مورد اجاره‌ای اکازیون به بازار مسکن عرضه کرده است.

این واحد 2 خواب، همراه با پارکینگ و انباری، 5 سال ساخت و با نمای سنگ است.

این در حالی است که مالک دیگری در همین منطقه واحد مسکونی خود را با متراژ 61 مترمربع، با قیمت 20 میلیون تومان رهن و ماهانه 720 هزار تومان به بازار اجاره عرضه کرده است. این واحد 2 خواب و 9 سال ساخت است.

در بازار فروش نیز، مالکی در منطقه نیاوران واحد خود را به عنوان مورد اکازیون به بازار مسکن معرفی کرده است. این واحد با زیربنای 370 مترمربع، خواب و دارای پارکینگ و انباری، نوساز، هرمترمربع حدود 10 میلیون و 200 هزار تومان از طرف مالک قیمت‌گذاری شده و رقم کل نیز برای خرید این واحد 4 میلیارد تومان اعلام شده است.

در همین منطقه، مالک دیگری واحد نوساز خود را در متراژ 380 مترمربع، مترمربعی 14 میلیون تومان قیمت‌گذاری کرده و قیمت کل این واحد هم 5 میلیارد و 320 هزار تومان اعلام شده است. این واحد مترمربعی 4 میلیون تومان با واحد اکازیون، فاصله قیمتی دارد.
نظرات بینندگان