arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۰۹۵۰۷
تاریخ انتشار: ۰۰ : ۲۱ - ۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۲

افزايش آمار خودکشي در اسرائیل

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
پایگاه خبری محیط در گزارشی به افزایش آمار خودکشی در فلسطین اشغالی اشاره کرد و نوشت:« تدابیر به اجرا گذاشته شده برای مقابله با این پدیده تاکنون نتیجه قابل توجهی به همراه نداشته است».

به گزارش انتخاب، اسرائیل برای مقابله با خودکشی در ارتش، از روان‌شناسان متخصص دعوت به کار کرده است اما این متخصصان نه فقط نتوانستند آمار خودکشی را کاهش دهند بلکه روند رو به رشد این آمار همچنان ادامه دارد.

بر اساس جدیدترین آمارها، هر روز دو نفر در اراضی اشغالی فلسطین خودکشی می کنند ضمن اینکه در هر سال هزاران نفر در اسرائیل به خودکشی اقدام می کنند.

جمعیت «راهی به زندگی» که از گروه های متخصص در مبارزه با خودکشی است پژوهشی انجام داده که در آن آمده است در یک دهه اخیر، آمار خودکشی ها از 500 نفر در سال به هفتصد نفر افزایش یافته است ضمن اینکه هر سال 6 هزار اسرائیلی به نوعی برای خودکشی اقدام می کنند و برای رهایی از تبعات مشکلات روانی به بیمارستان ها منتقل می شوند.

در این پژوهش تصریح شده است :« به سادگی آشکار است این میزان در کنار تعداد بیشتری که به مراکز درمانی مراجعه نمی کنند رقم قابل توجهی را تشکیل می دهد».

شواهد نشان می دهد سن خودکشی در اسرائیل به 6 تا 12سال هم رسیده است.

بر اساس آمارهای رسمی، میانگین خودکشی میان جوانان اسرائیلی 18.5 درصد است و این رقم به ویژه در دختران و پسرانی که مشکلات اخلاقی دارند، بیشتر است.

در پژوهشی که در اسرائیل انجام شد، 3.5 درصد از افرادی که در پژوهش مذکور مورد مطالعه قرار گرفتند تلاش هایی برای خودکشی داشته اند و بسیاری از این افراد اعلام کردند برای رهایی از مشکلات روانی هیچ‌گاه به مراکز درمانی مراجعه نکرده اند پس نامشان هم در فهرست وزارت بهداشت ( فهرست افرادی که اقدام به خودکشی کرده اند) ثبت نشده است.

گزارش های رسمی در اسرائیل نشان می دهد در سال های 2006 تا 2009 میانگین جوانانی که تلاش‌شان برای خودکشی ناکام ماند بیش از 17 درصد یعنی 178 نفر از هر هزار نفر بوده است.
آمارهای رسمی دیگری در اسرائیل به دست آمده است که نشان می دهد خودکشی اصلی ترین عامل مرگ و میر در میان نظامیان ارتش است .

سخنگوی ارتش اسرائیل روز گذشته (جمعه) گفت:‌« در سال 2012 ارتش شاهد 14 مورد خودکشی منجر به مرگ در کنار هشت مورد مرگ ناشی از تصادفات و سه مورد مرگ در تمرین های نظامی بود».

وقتی آمارهای خودکشی در ارتش اسرائیل کنار هم قرار داده می شود مشخص می شود بر خلاف تبلیغات رسانه های اسرائیلی، آمارها افزایش داشته است اگر چه این آمارها در سال 2012 اندکی کاهش نشان می دهد.

در سال 2007 مرگ ناشی از خودکشی در ارتش 17 مورد بود این رقم در سال 2008 به 20 مورد ، در سال 2009 به 23 مورد، در سال 2010 با پنج مورد افزایش در مقایسه با سال قبل به 28 مورد و در سال 2011 به 21 مورد رسید تا آمار خودکشی در ارتش اسرائیل در یک دهه اخیر به 278 مورد برسد.

جمال دقدوقی متخصص روانشناسی می گوید:‌«‌ ارتش اسرائیل به دلایل امنیتی و همچنین پرهیز از خشم گروه های محافظه کار و تندروی یهودی، آمار واقعی خودکشی را اعلام نمی کند».

اوشالوم ادیرت مدیر جمعیت «راهی به زندگی» می گوید:«‌ذکر آمار واقعی خودکشی ممکن است خود به انگیزه ای برای ترویج بیشتر این پدیده تبدیل شود زیرا برخی از جوانان تلاش خواهند کرد از خودکشی کنندگان الگو بگیرند».

ادیرت معتقد است:« اگر سیاست هایی که در اروپا برای مقابله با خودکشی به اجرا در آمد در اسرائیل به کار گرفته شود آمارها 40 تا 60 درصد کاهش خواهد یافت چرا که راهنمایی و مشاوره های مفید در اسرائیل سبب شده است در بخش تصادفات جاده ای شاهد مرگ و میر بسیار کمتری باشیم».

وی از بودجه لازم و ‌برنامه های تربیتی و مشاوره که با حضور کارشناسان در اروپا به اجرا گذاشته شده است به عنوان برنامه ای موثر یاد کرد و گفت :« با توجه به تشکیل دولت جدید در اسرائیل خواستار افزایش بودجه برای مبارزه با پدیده خودکشی هستیم».

برخی از کارشناسان نیز می گویند:« اسرائیل در سه دهه اخیر برای مقابله با خودکشی تلاش های زیادی انجام داده است اما افزایش آمار خودکشی در سال های اخیر پیامد افزایش شکاف اجتماعی و اقتصادی و رشد بیکاری و فقر است».

از نگاه این کارشناسان عوامل دیگری چون افزایش طلاق، افزایش میزان ابتلا به ایدز، افزایش مصرف الکل و نوشیدنی های سمی، افسردگی ، ‌تجاوز جنسی، اینترنت و فراوانی وسایل مورد کاربرد در خودکشی مانند سلاح، از عوامل دیگری است که آمار خودکشی را افزایش داده است.
دقدوقی می گوید :« آمار خودکشی در ارتش اسرائیل تفاوت قابل توجهی با آمار خودکشی در خارج از ارتش ندارد، ‌اساس اسرائیل بر اشغالگری است و همین صفت موجب می شود نظامیان مستقر در کرانه باختری رود اردن که یک منطقه اشغالی به شمار می آید دچار نوعی دوگانگی شخصیتی شوند ، این شرایط در ادامه، افسردگی و کشیده شدن به سوی خودکشی را به دنبال دارد».

در پژوهشی که مرکز تحقیقات پارلمان اسرائیل انجام داده است آمار خودکشی سالانه در اسرائیل 400 تا 500 نفر اعلام شده و آمده است:« سه چهارم این آمار را افراد مذکر و مسن تشکیل می دهند».

در همین پژوهش آمده است:« در هر حال، خودکشی دومین عامل مرگ و میر میان جوانان 15 تا 24 سال در اسرائیل به شمار می آید چنانچه در اروپا نیز این گونه است».

در سال های اخیر در اعتراض به اوضاع بد اقتصادی و دشواری های زندگی در اسرائیل، خودکشی ناشی از خودسوزی بسیار بیشتر شده است. فقط 23 ژوئیه 2012 سه نفر به این طریق به عمر خود پایان دادند که در میان آنها یک نظامی ارتش دیده می شد.
نظرات بینندگان