arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۰۹۶۹۵
تاریخ انتشار: ۵۰ : ۲۰ - ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۲

صالحي به ديدار شاه اردن مي‌رود/ سفر نتانياهو به اردن ظرف دو روز آينده

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
يک روزنامه اردني فاش کرد: علي‌اکبر صالحي، وزير امور خارجه ايران به ديدار پادشاه اردن مي‌رود.

به گزارش انتخاب به نقل از مشرق، روزنامه اردني "الغد" به نقل از يک منبع بلندپايه در سفارت جمهوري اسلامي ايران در عَمان، فاش کرد: علي‌اکبر صالحي، وزير امور خارجه جمهوري اسلامي ايران فردا در سفر به عَمان، با "عبدالله دوم" پادشاه اين کشور ديدار و گفت‌وگو مي‌کند.

وي افزود: روز دوشنبه به ديدارهاي سياسي صالحي با مقامات اردني اختصاص دارد و روز سه‌شنبه نشستي رسانه‌اي در سفارت جمهوري اسلامي در اردن با حضور اصحاب رسانه برگزار خواهد شد.

اين در حالي است که در خبر منتشرشده از سوي وزارت امور خارجه کشورمان، هيچ اشاره‌اي به ديدار صالحي با شاه اردن نشده بود.


سفر نتانياهو به اردن ظرف دو روز آينده

منابع خبری از تصمیم نخست وزیر رژیم صهیونیستی برای انجام سفری محرمانه به عَمان و مذاکره با سران اردنی خبر داده‌اند که البته به تحلیل کارشناسان، صهیونیستها قطعاً در این سفر شرایطی را به شاه اردن در رابطه با موضوع فلسطین و مسئله سوریه تحمیل می‌کند.

به گزارش اسلام‌تایمز به نقل از "اخبار بلدنا" اردن، منابع بلندپایه سیاسی اردن از احتمال سفر "بنیامین نتانیاهو" نخست وزیر رژیم صهیونیستی البته به همراه چند تن از وزرای کابینه اش به عَمان خبر داده اند.

همچنین قرار است در این سفر که طرف اسرائیلی بر محرمانه بودن آن تاکید دارد، جمعی از ژنرال‌های بلندپایه صهیونیستی نیز وارد عمان شوند و به دنبال آن با مقامات و مسؤولان ارشد اردنی دیدار کنند.

به گفته این منابع، در خواست این سفر از سوی "بنیامین نتانیاهو" دو هفته پیش از سفر "عبدالله دوم" شاه اردن به واشنگتن و دیدارش با "باراک اوباما" رئیس جمهوری آمریکا مطرح شد.کارشناسان در این باره با اشاره به اینکه طرف صهیونیستی در نظر دارد تا این سفر محرمانه و سری ظرف 48 ساعت آينده انجام شود، احتمال داده اند که محور اصلی مذاکرات طی آن حول دو محور صلح با فلسطینیان آن هم با نظارت اردن و موضوع سوریه باشد.

تحلیلگران مسائل خاورمیانه در خصوص این تصمیم "نتانیاهو" برای سفری سری به عَمان این‌گونه تحلیل کرده اند که سران صهیونیستی در نظر دارند تا این روزها با استفاده از تحرکات شاه اردن در منطقه به نفع خود بهره برداری کنند؛ بنابراین از یک سو بر سر موضوع صلح فلسطین که این روزها طرح "زمین در برابر زمین" مطرح شده است و از سوی دیگر درباره بحران سوریه با طرف اردنی مذاکراتی انجام می دهند تا به بتوانند از "عبدالله دوم" که این روزها تقریباً از دیگر سران دیکتاتور عرب برای جلب نظر غرب و رژیم صهیونیستی پیشی گرفته است، امتیازاتی بگیرند.

ذکر این نکته ضروری است که سران اردن این روزها دست به تحرکات مشکوکی زده اند، به‌گونه‌ای که این تحرکات آنان سران دستگاه‌های امنیتی پنج کشور عربی و غربی را واداشت تا به عَمان سفر کنند و از برنامه‌ها و در حقیقت نقشه‌های آتی شاه اردن در قبال تحولات منطقه مطلع شوند.

در همین حال منابع خبری طی دو روز گذشته از توافقات امنیتی بسیار خطرناک بین اردن و کویت خبر داده‌اند.

این در حالی است که در خصوص موضوع سوریه نیز اردنی‌ها در هر دو جبهه مخالفان و موافقان با با سقوط "بشار اسد" رئیس جمهوری سوریه حضور فعال دارند. چراکه شاه اردن از یک سو با سران غرب و رژیم صهیونیستی برای زمینه سازی به منظور موج دوم فشارها علیه دمشق البته به صورت پنهانی همکاری دارد و از سوی دیگر در تماس با مقامات مسکو بر ایجاد راهکار سیاسی با هدف حل بحران سوریه تأکید می‌کند.

به همین دلیل صهیونیست‌ها که این روحیه را در شاه اردن دیده‌اند فرصت را مناسب یافتند تا قطعاً با دادن وعده و وعیدهایی از ظرفیت و شرایط این کشور در نبرد با "بشار اسد" به سود خود استفاده کنند.

از طرفی دیگر این روزها که موضوع طرح تعدیل شده صلح عربی مطرح شده و کشورهای عربی هم، از جمله قطر یکی از طرفهایی است که این طرح را تعدیل و اصلاح کرده است، به نظر می آید با توجه به شرایط کنونی بین سران عرب برای خوش خدمتی به رژیم صهیونیستی رقابت سخت و پنهانی در گرفته باشد، بنابراین "بنیامین نتانیاهو" نخست وزیر رژیم صهیونیستی که تاکنون در قبال این طرح تعدیل شده هیچ واکنشی نشان نداده است، در نظر دارد از این رقابت موجود به نفع خود و برای امتیاز گیری بیشتر استفاده نماید، بنابراین به اردن خواهد رفت تا به سران اردنی شرایطی را تحمیل کند.


نظرات بینندگان