کد خبر: ۱۱۰۱۲۰
تاریخ انتشار: ۵۰ : ۰۹ - ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۲
توقف و بازنگری در فاز دوم برج میلاد تهران

ساخت هتل مزاحم متوقف شد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :


گلدان برج میلاد کدام قسمت از برج است؟ این سوالی بود که دیروز به محل چالش و منازعه میان سخنگوی شورا و معاون قالیباف بدل شد!

از یک سو از معاون شهرسازی شهرداری اصرار که گلدان برج میلاد سازه بالای برج است و ارتفاع هتلی که قرار است ساخته شود، طبق قانون مصوب سال 76 تا گلدان برج است و ارتفاع هتل را تغییر نمی‌دهیم؛ از سوی دیگر از اعضای شورای شهر انکار که گلدان ساختمان هفت طبقه پایین برج میلاد است و هر سازه‌ای که قرار است در فاز دو برج میلاد ساخته شود، باید از این ارتفاع پایین‌تر باشد وگرنه نمای برج میلاد را مخدوش می‌کند.

 نادری، قائم‌مقام معاونت شهرسازی شهرداری تهران دیروز در جلسه شورای شهر پشت تریبون قرار گرفت و گفت: طراحی معماری برج میلاد همانگونه که مدنظر شورا بوده و شهردار تهران نیز دستور داده، مورد تجدیدنظر قرار می‌گیرد، اما زیربنا و سطح اشغال و مواردی از این دست در کمیسیون ماده 5 در سال 76 تصویب شده و نباید تغییر کند.نادری در اظهارات عجیبی که مایه تعجب برخی از اعضای شورای شهر شد، گفت: ارتفاع پیش‌بینی شده برای ساختمان‌های اطراف برج میلاد 45متر زیر گلدان راس برج میلاد است و مشکلی ندارد.

 دانشجو با شنیدن این اظهارات خطاب به وی گفت: منظور از گلدان برج، سازه هفت‌طبقه پایین برج است، زیرا گلدان در پایین قرار می‌گیرد و گل در آن رشد می‌کند! در طرح جامع برج میلاد نیز منظور از گلدان، سازه زیرین برج بوده، اما تعبیر شهرداری این است که سازه راس برج نیز گلدان محسوب می‌شود!  با وجود این نادری باز هم تاکید کرد که شهرداری قصد دارد فقط در معماری این دو بنا بازنگری کند و سایر مشخصات آن از جمله ارتفاع را اصلاح نمی‌کند.

وی چند مرتبه این عبارت را در لابه‌لای صحبت‌های خود تکرار کرد که فقط قصد اصلاح طراحی معماری این برج را دارد. دانشجو در این‌باره خطاب به قائم‌مقام معاونت شهرسازی شهرداری گفت: طرح قبلی را دور بریزید و فراموش کنید. اکنون باید طرح دیگری جایگزین شود و نظر شهردار تهران نیز همین است.

اینگونه نیست که فقط بخش معماری این طرح نیاز به اصلاح داشته باشد. ‌حمزه شکیب، رییس کمیسیون عمران شورای شهر با اشاره به حضور شهردار تهران در جلسه اخیر کمیسیون عمران، گفت: شهردار تهران تصمیم‌گیری درباره فاز دوم برج میلاد را به کمیسیون عمران واگذار کرده و مقرر شده که تصمیم این کمیسیون ابلاغ و اجرا شود.  وی در نمایشی از عکس‌های هوایی از برج میلاد تهران در سال 91، به اعضا نشان داد که گودبرداری هتل‌های مجاور برج میلاد از سال گذشته آغاز شده بود. 

رییس کمیسیون عمران شورای شهر با اشاره به طرح جامع برج میلاد تهران اظهار کرد: در این طرح مرکز تجارت جهانی و پارک فناوری اطلاعات با ارتفاع کم و حداکثر تا سقف گلدان‌ هفت طبقه‌ای پایین برج ساخته شود. ضمن اینکه یک شرکت مشاور، مطالعاتی درباره افق دید برج انجام داد و مشخص شد که حداکثر ارتفاع برای ساخت‌وساز باید چه اندازه باشد. شکیب با بیان اینکه حتی معماران کمیته داوری شهرداران تهران هم با ساخت این بناها در کنار برج میلاد موافق نیستند، گفت: یکی از معماران حاضر در جلسه کمیسیون اعلام کرد که ساخت این بنا مانع دیده‌شدن برج میلاد می‌شود.

 به گفته وی، ارتفاع ساختمان‌های مجاور برج میلاد 52طبقه است که بیش از 200متر خواهد بود و تقریبا نصف ارتفاع برج بدون احتساب دکل آنتن را شامل می‌شود و به این ترتیب با ساخت این بنا، دید برج میلاد از زاویه بزرگراه همت به‌طورکلی مخدوش خواهد شد. حال آنکه مدیرعامل برج میلاد تهران مدعی شده است ارتفاع ساختمان‌های مجاور برج میلاد نباید بیش از 112متر ارتفاع داشته باشد که این موضوع قطعا در طراحی بنای هتل‌ها لحاظ خواهد شد تا نمای بصری و حریم این اثر ملی مخدوش نشود. 

مهدی چمران، رییس شورای شهر تهران هم در تکمیل اظهارات شکیب با انتقاد از طراحی معماری صورت گرفته برای این ساختمان‌ها گفت: شریک شهرداری تهران یک مسابقه بین‌المللی با حضور 22شرکت‌کننده که شامل یک فرد چینی و دیگری یک انگلیسی عراقی‌تبار بوده برپا کرده است. 

وی ادامه داد: هیات داوری از این موضوع که قرار است یکی از این طرح‌ها در مجاورت برج میلاد ساخته شود اطلاع نداشته و تنها پنج طرح برگزیده را در اختیار این داوران قرار داده‌اند و آنها بهترین طرح را بدون اطلاع از ماجرا انتخاب کرده‌اند که طرح همین فرد انگلیسی عراقی‌تبار است.  چمران با بیان اینکه شورای شهر در مردادماه سال گذشته هم طی نامه‌ای به شهردار تهران درباره این قضیه ابراز نگرانی کرده بود، افزود: آن زمان هم اعلام کردیم که ارتفاع این ساختمان‌ها نباید از حد معینی فراتر رود. 

وی خاطرنشان کرد: شرکت سرمایه‌گذاری شهرداری تهران اعلام کرده که هنوز هیچ قراردادی منعقد نشده و طرح نهایی برای ساخت هتل نیز انتخاب نشده است. این در حالی است که هم‌اکنون گودبرداری آغاز شده و حتی تصویری از طرح معماری انتخاب شده هم در حاشیه بزرگراه چمران نصب شده و این ساختمان‌ها را به‌عنوان فاز دوم برج میلاد تهران معرفی کرده‌اند. رییس شورای شهر تهران از ارسال دومین نامه به قالیباف، شهردار تهران در این‌باره خبر داد و گفت: طی نامه رسمی روز گذشته از شهردار تقاضا کردیم که ادامه عملیات عمرانی را متوقف کند تا بازنگری‌های لازم درباره این ساختمان صورت گیرد. 

در ادامه این بحث دو فوریت طرح «الزام شهرداری تهران به ممنوعیت صدور مجوز ساخت‌وساز در حریم برج میلاد» به رای گذاشته شد که به اتفاق آرا تصویب شد. مصوبه یادشده تدوین یک طرح جامع جدید برای برج میلاد تهران را الزامی کرد. البته این مصوبه پایان بحث و مجادله شورای شهر در این‌باره نبود، زیرا پافشاری نادری بر حفظ ارتفاع برج هتل، شورا را بر آن داشت تا با گنجاندن عبارتی در مصوبه خود، شهرداری را مکلف کردند که در طرح جامع برج میلاد تهران هم بازنگری کند و به‌طورکلی مشخصات مربوط به این بنا اصلاح شود.

 شرق
نظرات بینندگان