arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۱۰۲۹۹
تاریخ انتشار: ۲۵ : ۲۲ - ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۲

هاوکینگ، اسرائیل را تحریم کرد ؟

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
 استیفن هاوکینگ، کیهان‌شناس معروف انگلیسی بار دیگر در صدر اخبار جای گرفت، این‌بار به خاطر دلایل ضدونقیض بابت لغو کردن حضورش در کنفرانس سالانه‌ای که از سوی شیمون پرز، رئیس رژیم صهیونیستی برگزار می شود.

به گزارش رویترز، قرار بود که این استاد دانشگاه کمبریج در نشست سالانه‌ای شرکت کند که رئیس رژیم صهیونیستی هر سال در ماه ژوئن/خرداد برگزار می‌کند و به همراه بیل کلینتون ( رییس‌جمهور اسبق ایالات متحده) و تونی بلر (نخست‌وزیر اسبق انگلیس) در این کنفرانس سخنرانی کنند؛ اما هاوکینگ با ارسال ای‌میلی به برگزارکنندگان این نشست از حضور در آن انصراف داد.
مقامات اسرائیلی برگزارکننده این کنفرانس در واکنش به این ای‌میل، اعتراضات گسترده‌ای را به راه انداختند. سخن‌گوی دانشگاه کمبریج در توضیح این اقدام گفت که پروفسور هاوکینگ در همراهی با کمیته بریتانیایی دانشگاه‌های فلسطین و بر اساس اطلاعاتش از وضعیت فلسطین، تصمیم به بایکوت این کنفرانس گرفته است.

چند ساعت بعد، سخنگوی دانشگاه کمبریج با تصحیح سخنان پیشین خود، اعلام کرد که اظهارنظر قبلی بدون اطلاع استیفن هاوکینگ انجام شده و وی به دلیل بیماری از حضور در این کنفرانس منصرف شده است. از قرار معلوم پزشکان این فیزیک‌دان پیر را از سفرهای هوایی منع کرده‌اند.
نظرات بینندگان