کد خبر: ۱۱۰۳۴۷
تاریخ انتشار: ۳۰ : ۱۱ - ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۲

لایحه ضد ایرانی جدید کنگره آمریکا: جلوگیری از دسترسی به ذخایر ارزی ایران در بانک های خارجی

بر اساس این طرح که در اصل دور جدید تحریم های آمریکا علیه ایران خواهد بود ، هر بانک خارجی که بعد از 19 اردیبهشت،تصمیم به نقل و انتقال مالی یا تسهیل آن با هر ارزی به غیر از ارز محلی با بانک مرکزی یا نهادهای تحت تحریم ایران، از جمله بخش‌های انرژی، کشتیرانی، کشتی‌سازی، اپراتور بندر یا نهادهایی به نیابت از آنها داشته باشد، در فهرست سیاه آمریکا قرار خواهد گرفت.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
پنج سناتور آمریکایی از هر دو حزب دموکرات و جمهوری خواه در جهت مانع‌تراشی جدید در برنامه هسته‌ای ایران طرحی ارائه داده‌اند که بر اساس آن دسترسی ایران به میلیاردها دلار ذخایر ارزی خود در بانک‌های خارجی قطع می‌شود.

به گزارش سرویس بین الملل انتخاب، این طرح در صورت تایید رئیس‌جمهوری آمریکا محدودیت‌هایی برای برخی نهادهای ایرانی مانند بانک مرکزی و شرکت ملی نفت ایران برای نقل و انتقالات مالی با استفاده از ارزهای خارجی از جمله یورو اعمال خواهد کرد.

در این طرح اشاره‌ای به رقم ذخایر ارزی ایران در بانک‌های خارجی نشده است، اماخبرگزاری رویترز طی گزارشی که چهارشنبه منتشر کرد، ذخایر ارزی خارج از ایران را معادل 60 تا 100 میلیارد دلار تخمین زده است.

اگر طرح  جدید به امضای باراک اوباما برسد، این ذخایر در بانک‌های خارجی مسدود خواهند شد.

بر اساس این طرح که در اصل دور جدید تحریم های آمریکا علیه ایران خواهد بود ، هر بانک خارجی که بعد از 19 اردیبهشت،اقدام به نقل و انتقال مالی یا تسهیل آن با هر ارزی (به غیر از ارز محلی) به بانک مرکزی یا نهادهای تحت تحریم ایران، از جمله بخش‌های انرژی، کشتیرانی، کشتی‌سازی، اپراتور بندر یا نهادهایی به نیابت از آنها انجام دهد، ممکن  است در فهرست سیاه آمریکا قرار خواهد گرفت.

این طرح به‌عنوان نمونه می‌گوید که بانک‌های چینی یا شعبات آنها در اروپا نباید با ارز یورو با ایران معامله کنند و تنها بایستی از ارز یوان برای نقل و انتقالات مالی استفاده کنند.

آمریکا همچنین فوریه سال جاری میلادی تحریم‌هایی علیه ایران وضع کرد که بر اساس آن کشورهای خریدار نفت ایران نمی‌توانند پول نفت ایران را به خارج از کشور منتقل کنند و دولت ایران نیز فقط می تواند از این پول برای خرید «کالاهای مجاز» در همان کشور و انتقال به ایران استفاده نماید.
نظرات بینندگان