کد خبر: ۱۱۰۴۸۷
تاریخ انتشار: ۵۹ : ۰۹ - ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۲

یک گربه، جاسوس جدید سیا !

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
تلاش سازمان جاسوسی آمریکا (سیا) برای تبدیل یک گربه به جاسوس سایبورگ، یک ایده رویایی 50 سال جلوتر از زمان خود محسوب می‌شد.

به گزارش ایسنا  در اواسط دهه 1960 میلادی، سیا با انجام یک عمل جراحی پیچیده بر روی یک بچه گربه و کاشت میکروفون در کانال گوش، فرستنده رادیویی کوچک در قاعده جمجمه و یک سیم نازک آنتن در زیر خز، این حیوان را به یک جاسوس سایبورگ تبدیل کرد.

طرح گربه صوتی (AcousticKitty)‌ یکی از محرمانه‌ترین طرح‌های سازمان سیا محسوب می‌شد که یک موجود زنده را به ماشین جاسوسی متحرک تبدیل کرده بود؛ هدف اصلی این پروژه آموزش دادن به حیوان برای نزدیک شدن و نشستن در کنار مقامات خارجی و استراق سمع مکالمات خصوصی آنها بود.

اما تربیت‌ناپذیری گربه، اصلی‌ترین چالش پیش روی محققان بود که باعث شد طرح استفاده از ربات- گربه در حوزه امنیت ملی ناکام بماند.

در نخستین آزمایش گربه صوتی، محققان تلاش کردند به مکالمات دو نفر که روی نیمکتی در پارک نشسته بودند، گوش کنند، اما گربه جاسوس با دویدن به سمت خیابان در زیر لاستیک یک تاکسی از بین رفت.

با وجود ناکامی طرح گربه صوتی، این ایده رویایی 50 سال جلوتر از زمان خود محسوب می شد و اکنون بار دیگر دولت آمریکا بدنبال استفاده از حیوان- ماشین هیبریدی در برنامه های جاسوسی این کشور است.

در سال 2006 آژانس تحقیقات پیشرفته دفاعی آمریکا (DARPA)‌، ارائه طرح های نوآورانه برای توسعه فناوری حشرات سایبورگ را از دانشمندان این کشور خواستار شد.

ارتش این کشور نیز طی سال های اخیر بدنبال توسعه «میکرو ربات های پروازی» با قابلیت انجام مأموریت های نظارت و شناسایی در مناطق خطرناک است؛ ساخت این پرنده های فوق کوچک با پویایی فوق العاده در هنگام پرواز بسیار دشوار است، چراکه ربات در عین داشتن وزن سبک باید قادر به حمل تجهیزات پیشرفته شناسایی مانند دوربین های تصویربرداری باشد.

محققان برای طراحی میکرو ربات های پروازی از دنیای حشرات الهام می گیرند.

نانو مرغ مگس خوار با طول بال 16 سانتیمتر و 11 دقیقه پرواز و میکرو ربات DelFly‌ با طول بال 10 سانتیمتری و توان پرواز سه دقیقه ای، دو نمونه ای هستند که مهندسان تاکنون موفق به ساخت آن شده اند.

«آمیت لال» مدیر برنامه DARPA تأکید می کند: بدن حشرات دارای ساختار ایرودینامیک و مهندسی ساز برای پرواز است که امکان انجام مانورهای پیچیده را فراهم می کند؛ با بررسی دقیق الگوی حرکت و پرواز حشرات، نیمی از مسیر طراحی حشرات سایبورگ (میکرو ربات های پرنده) را پشت سر می گذاریم.
نظرات بینندگان