کد خبر: ۱۱۰۵۰۱
تاریخ انتشار: ۲۱ : ۱۱ - ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۲

جزییات آیین‌نامه نقل و انتقال دانشگاه آزاد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
معاون دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی از آغاز ثبت درخواست نقل و انتقال دانشجویان دانشگاه برای نیمسال اول از ۱۶ خرداد ماه خبر داد.

به گزارش ایسنا  ایروان مسعودی اصل با اشاره به مهلت درخواست متقاضیان نقل و انتقال دانشجویان دانشگاه آزاد تا ۱۶ تیرماه، گفت: همچنین مهلت ثبت درخواست انتقالی برای نیمسال دوم از ۱۵ آذرماه آغاز و تا ۱۵ دی ماه ادامه دارد.

وی افزود: به منظور تفویض اختیار به واحدها و هیات امنای استانی و در جهت تمرکز زدایی و رفاه حال دانشجویان، دستورالعمل اجرایی مربوط به آیین‌نامه نقل و انتقال دانشجویان تنظیم و به کلیه واحدها، مراکز آموزشی و آموزشکده‌های فنی و حرفه‌ای سما در سراسر کشور ابلاغ شد.

وی در خصوص نحوه ثبت درخواست، گفت: تکمیل فرم شماره یک توسط دانشجوی متقاضی و تحویل آن به معاونت دانشجویی واحد یا مرکز آموزشی مبدأ در موعد مقرر به همراه مدارک مثبته لازم، بررسی درخواست متقاضی توسط واحد مبدأ برابر اسناد و مدارک مثبته و با رعایت مفاد آیین‌نامه نقل و انتقالات دانشگاه از جمله موارد ثبت و نحوه بررسی درخواست است.

وی افزود: واحد مبدا در صورت موافقت با تقاضای دانشجو باید نسبت به اخذ نظر (موافقت یا مخالفت) مراجع ذیربط (حسب مورد: دبیر هیأت امنای استان واحد مبدأ، واحد مقصد، دبیر هیأت امنای واحد مقصد) اقدام کند.

مسعودی اصل با بیان اینکه برای مواردی که بر اساس ضوابط آیین‌نامه دانشجو حائز شرایط انتقال می‌شود واحد مبدأ باید پرونده و کلیه مدارک لازم را به واحد مقصد ارسال کند، تصریح کرد: ارسال لیست دروس و پرونده تحصیلی دانشجوی انتقالی از وظایف حوزه معاونت آموزشی واحد یا مرکز دانشگاهی مبدأ است و در صورت عدم ارسال، واحد مقصد باید مراتب را از طریق واحد یا مرکز دانشگاهی مبدأ پیگیری کند.

وی افزود: همچنین واحد دانشگاهی مقصد باید پس از دریافت پرونده دانشجو (مدارک مثبته نقل و انتقال و پرونده آموزشی) ضمن بررسی و مطابقت دقیق مدارک ومستندات ارسالی توسط واحد مبدأ با ماده آیین‌نامه‌ای ثبت شده در سایت نقل و انتقالات در صورت عدم احراز شرایط و هرگونه مغایرت با آیین‌نامه نقل وانتقالات سریعاً مراتب را ضمن عودت پرونده دانشجو به واحد دانشگاهی مبدأ اعلام کند.

وی ادامه داد: در صورت احراز شرایط و مطابقت مدارک و مستندات ضمن ثبت اعلام وصول در سایت پرونده دانشجو به حوزه معاونت آموزشی واحد تحویل کنند.

به گفته معاون دانشجویی دانشگاه آزاد، پاسخگوی عواقب هرگونه مغایرت، عدم احراز شرایط آیین‌نامه، عدم رعایت ضوابط آموزشی مجوز نقل و انتقال صادره با مدارک و مستندات ارائه شده دانشجویان به عهده معاونت‌های دانشجویی واحد یا مرکز دانشگاهی مبدأ و مقصد است.

نحوه بررسی درخواست دانشجویان بیمار و معلولان

وی افزود: پس از تشکیل پرونده، دانشجوی متقاضی نقل و انتقال توسط پزشک معتمد واحد مبدأ مورد معاینه قرار گرفته و در صورت تأیید بیماری و عدم ارائه امکانات درمانی در شهر محل تحصیل، پرونده پزشکی به دانشگاه علوم پزشکی یا مراکز درمانی وابسته ارسال و در صورت تأیید مراتب، نظریه کمیسیون پس از ثبت در سایت انتقالات توسط واحد مبدأ انجام پذیر است.

وی ادامه داد: چنانچه واحد مقصد دانشجوی متقاضی نقل و انتقال، هر یک از واحدهای استان‌های تهران و البرز باشد باید پرونده دانشجو پس از تایید پزشک معتمد واحد مبداء و دانشگاه علوم پزشکی یا مراکز درمانی وابسته جهت بررسی به حوزه معاونت دانشجویی سازمان مرکزی دانشگاه ارسال شود.

وی با بیان اینکه پس از دریافت پرونده دانشجو، کمیسیون پزشکی سازمان مرکزی دانشگاه با توجه به زمانبندی کمیته‌های تخصصی پزشکی تقاضای دانشجویان را به همراه مدارک بررسی کرده و در صورت لزوم جهت معاینه بالینی و اعلام نظر نهایی از دانشجویان دعوت می‌کنند، اظهارکرد: آرای کمیسیون پزشکی سازمان مرکزی باید به تصویب کمیسیون موارد خاص دانشجویی و تائید رییس دانشگاه آزاد برسد.

وضعیت مشمولان نظام وظیفه متقاضی انتقال

مسعودی اصل افزود: واحد مبدأ باید معافیت تحصیلی اخذ شده دانشجویان مشمولی که انتقال یا مهمانی دائم آنان بدون تغییر رشته یا گرایش یا مقطع صورت گرفته است را به همراه سوابق تحصیلی آنان به واحد مقصد ارسال کند.

وی با بیان اینکه واحد مقصد باید پس از وصول مدارک از واحد مبدأ با اشاره به شماره معافیت تحصیلی دانشجو مراتب انتقال مشمول را به اداره وظیفه عمومی محل اعلام کند، تصریح کرد: در مورد دانشجویانی که انتقال آنان با تغییر رشته یا گرایش انجام گرفته است نیز به همین نحو اقدام می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه نقل وانتقال دانشجویان در صورت احراز شرایط خاص آیین‌نامه (ماده 2،3،4 ) و نداشتن منع ادامه تحصیل از طریق واحدها و مراکز دانشگاهی مبدأ و مقصد لازم‌الاجرا است، خاطرنشان کرد: انتقال و مهمانی دائم دانشجویان در صورت احراز شرایط مندرج در آیین‌نامه و دائر بودن رشته، گرایش و مقطع تحصیلی در واحد مقصد و نداشتن منع آموزشی امکانپذیر است.

وی افزود: دانشجوی مهمان باید با رعایت دقیق ضوابط و دستورالعمل‌های آموزشی ضمن هماهنگی با آموزش واحد یا مرکز دانشگاهی مبدأ و مقصد انتخاب واحد کند. باید توجه داشت مسئولیت هرگونه مشکل آموزشی (عدم تطبیق دروس، عدم ارائه دروس و...) پس از اتمام مهمانی به عهده واحدهای دانشگاهی مبدأ، مقصد و شخص دانشجو است.

معاون دانشجویی دانشگاه آزاد با تاکید بر اینکه انتقال دائم دانشجویان در صورت داشتن شرایط مندرج در آیین‌نامه فقط یکبار امکان پذیر است، خاطرنشان کرد: انتقال دائم دانشجویان در تمامی موارد آیین‌نامه در نیمسال آخر تحصیلی ممنوع است.

وی با بیان اینکه هرگونه نقل وانتقال دانشجویان واحدهای الکترونیکی ممنوع است، تصریح کرد: نقل وانتقال دانشجویانی که بدون آزمون پذیرش شده‌اند ممنوع است، البته نقل و انتقال دانشجویان ممتاز و قهرمانان ورزشی بدون آزمون برابر ضوابط مربوطه و در صورت احراز شرایط آیین‌نامه امکان پذیر است.

وی افزود: مهمانی دانشجویان واحدهای بین‌الملل دانشگاه آزاد اسلامی در صورت موافقت واحد مبدأ و مقصد (به استثنای استان‌های تهران و البرز) و تصویب شورای موارد خاص دانشجویی سازمان مرکزی امکانپذیر است.

معاون دانشجویی دانشگاه آزاد با تاکید بر اینکه دانشجوی مهمان باید شهریه ثابت خود را به واحد مبدأ و شهریه متغیر را به واحد مقصد پرداخت کند، خاطرنشان کرد: واحدها و مراکز دانشگاهی مقصد باید پس از پایان هر نیمسال میهمانی لیست نمرات دانشجویان مهمان را در اسرع وقت جهت درج در سوابق و پرونده آموزشی آنان به واحد مبدأ ارسال کنند.

وی افزود: اینگونه دانشجویان باید در هر نیمسال مهمان ضمن اخذ لیست دروس از واحد مبدأ جهت ثبت‌نام به واحد مقصد مراجعه کنند.

وی ادامه‌ داد: درخواست نقل‌ و انتقال دانشجویان مطابق ضوابط هیات علمی دانشگاه، خانواده شاهد و ایثارگر و بیماران خاص و معلولین که تحت پوشش بهزیستی و انجمن بیماری‌های خاص هستند، در صورت داشتن شرایط مندرج در آیین‌نامه از بدو قبولی پس از ثبت‌نام در واحد مبداٌ امکان پذیر است.

مسعودی اصل با بیان اینکه درخواست نقل وانتقال دانشجویان مطابق موارد همطرازی، ازدواج ، فوت، متارکه، سرپرستی، چند دانشجویی پس از گذشت یک نیمسال از قبولی در صورت داشتن شرایط مندرج در آیین‌نامه امکان‌پذیر است، اظهارکرد: درخواست انتقال دانشجویانی که طبق بخشنامه پس از بررسی و احراز شرایط ماده واحده به مدت دو نیمسال مهمان بوده‌اند، در صورت کسب معدل کل بالاتر از هفده از بیست، در مدت دو نیمسال مهمان متوالی با موافقت و رضایت واحدهای مبدأ و مقصد از عملکرد علمی و فرهنگی دانشجو و دایر بودن رشته، گرایش و مقطع در واحد مقصد بلامانع است.

نظرات بینندگان