arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۱۰۶۱۳
تاریخ انتشار: ۲۰ : ۲۰ - ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۲

روز چهارم ثبت نام چگونه گذشت؟

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
فرارو: روز چهارم شلوغ بود. عارف و رضایی و حدادعال و زاکانی به ساختمان وزارت کشور رفتند. بازار حاشیه هم گرم. یکی لشکر کشی کرده بود. یکی دیگر با کالسکه آمده بود. "الیزابیت" هم آمده بود البته! چهارمین روز ثبت‌نام از نامزدهای یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری آغاز شد؛ در ساعت 8 صبح!

حاج آقا رئیس جمهور؛ سید قنبر حیدری که 82 ساله و لیسانسیه علوم اجتماعی از دانشگاه آزاد تبریز، از ساعت 4 صبح امروز مقابل وزارت کشور منظر نشسته بود. وی که هم‌اکنون در مقطع کارشناسی ارشد روزنامه‌نگاری قبول شده سابقه 5 دوره کاندیداتوری مجلس و 6 دوره ریاست جمهوری را دارد. حیدری تأکید داشت که به‌دلیل 6 دوره کاندیدا شدن به "حاج آقا رئیس جمهور" معروف شده است.

قالیباف اصلی؛ یک قالیباف هم آمده بود. حسین رحمانی می‌گوید: قالیباف اصلی منم و شورای نگهبان حتماً مرا تأیید صلاحیت می‌کند. او مدعی است که 5 میلیون خانواده قالیباف در کشور به او رأی می‌دهند. او همچنین با نشان دادن عکسی به خبرنگاران می‌گفت: احمدی‌نژاد با لباس سارافون خود با من عکس انداخت!

رقیب اصلی من عدم حضور مردم است؛ حوالی ساعت 9 محمدرضا عارف برای ثبت‌نام در انتخابات ریاست‌جمهوری وارد وزارت کشور شد. صوفی وزیر تعاون خاتمی و حاجی رئیس بنیاد باران وی را همراهی می‌کنند. عارف از روند خوب اجماع در جبهه اصلاحات خبر داد. او گفت: دلیلی برای رد صلاحیتم نمیبینم. گفت: قانون مدار بوده و هستم. مشکلات کشور را در سوء مدیریت می دید نه در رابطه با آمریکا. قول داد نگاه جناحی و باندی در دولتش نباشد. خبری هم از اجماعی بین خودش، شریعتمداری، جهانگیری و مهرعلی‌زاده داد. عارف گفت: رقیب من عدم حضور مردم است.

یکی از سه نفر؛ ساعت 10:40 حدادعادل هم برای ثبت‌نام در انتخابات ریاست‌جمهوری به وزارت کشور آمد. پس از ثبت نام از ائتلاف پیشرفت گفت و از نظرسنجی. گفت: تعدد کاندیداهای اصولگرایی را نمی پسندم. حداد قول داد نهضت ازدواج آسان را راه اندازی کند. پیش بینی کرد که هاشمی کاندیدا نمی شود. عضویتش در جبهه پایداری را تکذیب کرد و گفت: من قائل به وحدت اصولگرایان هستم

زنده باد نوفل لوشاتو؛ اکبر اعلمی هم برای ثبت‌نام به وزارت کشور آمد. با شعار «احیای منشور نوفل لوشاتو» آمده بود و وعده داد به زودی بیانیه بدهد. مستقل آمده بود و احساس کرده بود چون اصلاح طلبان چهره شاخصی ندارند، بهتر است ثبت نام کند.

کام مردم را شیرین می کنم؛ حوالی ظهر علیرضا زاکانی هم برای ثبت نام به ساختمان وزارت کشور آمد. هنوز رنگ انتخاباتی‌اش را انتخاب نکرده بود اما مرامنامه‌ای داشت که می گفت به زودی منتشر می شود.  زاکانی گفت: به نفع کسی کنار نمی روم ولی اگر جلیلی بیاید با او ائتلاف می کنم. زاکانی با گفتمان " پیشرفت اسلامی " آمده بود. حل مشکلات کشور را از اولویت های خود برشمرد. می گفت؛ دولتش در صورت انتخاب به شدت به ارزش ها معتقد است و فقر را ریشه کن می کند. خواب هایی هم برای ایرانیان خارج از کشور دیده بود. زاکانی قول داد خودش را سرگرم نزاع نکند، وعده ندهد و کام مردم را شیرین کند! زاکانی دوست حدادعادل است ولی به نفع او کنار نمی رود.

با خودش نقاط قوت آورده بود؛ علیرضا علی‌احمدی سومین وزیر دولت نهم هم در انتخابات ثبت‌نام کرد. با خودش نقاط مثبت آورده بود. احمدی گفت: بنده اصولگرایم و از آنجایی که رهبر انقلاب فرمودند که دولت آینده نقاط مثبت دولت فعلی را داشته باشد و نقاط منفی را نداشته باشد، در صحنه حضور پیدا کرده‌ام. برنامه های دراز مدت و کوتاه مدت داشت. احمدی از شورای نگهبان هم تعریف و تمجید کرد.

کالسکه سوار ساده؛ یکی دیگر ساده آمده بود. با کالسکه! غلامرضا اسماعیلی یکی دیگر از داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری بود که با کالسکه‌ به ستاد انتخابات وزارت کشور آمد و هدف خود از آمدن با کالسکه را، تازه بودن ایده آن عنوان کرد و گفت که می‌خواهد سادگی را در انتخابات دنبال کند.

الیزابت هم ثبت نام کرد؛ عشرت کاظمی یکی از داوطلبان زن ریاست جمهوری یازدهم هم تاکید داشت که اسم او الیزابت است و همسرش او را با این نام صدا می زند. او با کلاه آبی رنگ و عینک دودی به وزارت کشور آمده بود.

لشکر " آقا محسن"؛ محسن رضایی به همراه همسرش، فرزاندش و امیدوار رضایی برای ثبت‌نام در انتخابات ریاست‌جمهوری به وزارت کشور آمد. عبدالحسین روح‌الامینی و همسرش نیز به همراه محسن رضایی به وزارت کشور آمده‌اند. لشکری هشتصد نفره پای پیاده " آقا محسن" را از مسجد دانشگاه تهران تا ساختمان وزارت کشور همراهی کردند و شعار دادند. پارچه داشتند و بنر. رضایی هم جلوی ساختمان سخنرانی پرشور کرد! سخنرانی آنقدر پرشور بود که رضایی دچار افت فشارخون شد و کارش به اتاق انتظامات کشید. ( برای استراحت البته). تازه همه اینها خود جوش بود و اصلا تلقی انتخاباتی نداشت. ولی توجیهات " آقا محسن" جواب نداد و در نهایت صولت مرتضوی تذکر داد و خط و نشان کشید. درضمن رئیس ستاد انتخابات برای راهپیمایی خود جوش هوادران رضایی اسم گذاشت: کارناوال انتخاباتی. رضایی بعد از برگشتن فشار خونش، ثبت نام کرد. و قول داد در آینده نزدیک ریال را به معتبرترین پول های دنیا تبدیل کند.

امروز 123 نفر در انتخابات ریاست‌جمهوری ثبت‌نام کردند. با این اوصاف تعداد مجموع ثبت‌نام کنندگان به 366 نفر رسید. 12 تن از ثبت‌نام کنندگان خانم هستند. فردا روز آخر است.
نظرات بینندگان