arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۱۰۷۷۶
تاریخ انتشار: ۴۵ : ۱۶ - ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۲

بیانیه ولایتی پس از ثبت نام: دولت کلاس انشاء نیست،کلاس حساب است

ولایتی دولت خود را دولت «متمم» نامگذاری کرد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
علی اکبر ولایتی عضو ائتلاف پیشرفت پس از حضور در ستاد انتخابات با صدور بیانیه‌ای تاکید کرد دولت متمم تشکیل می‌دهد

به گزارش فارس، علی اکبر ولایتی عضو ائتلاف پیشرفت پس از حضور در ستاد انتخابات بیانیه‌ای صادر کرد که متن آن به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

«الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی محمدٍ و اله الطاهرین»

علی اکبر ولایتی امروز برای نام نویسی به ستاد انتخابات وزارت کشور آمده است تا اگر ان‌شاءالله شورای محترم نگهبان صلاحیتش را احراز کند، رسماً در رقابت های انتخابات ریاست جمهوری شرکت کند و آنگاه اگر مردم شریف ایران به من اعتماد کردند، تلاش می‌کنم تا شایسته اعتمادشان باشم.

برداشت من اینست که باتوجه به شرایط کشور و انقلاب اسلامی، امروز بیش از هر زمان دیگری به دولتی با ویژگیهای متفاوت و متناسب شرایط امروز نیازمندیم تا بتواند نابسامانی‌های داخلی از جمله حوزه اقتصادی و اجتماعی و مشکلات سیاست خارجی را با سرپنجه تدبیر حل کند.

نام این دولت را به دو دلیل دولت « متمّم » گذاشته‌ام:

الف) واقعاً در کشور ما اصل ملت است و دولت فرع آن باید باشد ، محور ملّت است و دولت نقش متمم و خدمتگزار ملّت را دارد.

ب)  دولتی که انشاءالله تشکیل می دهم 5 ویژگی خواهد داشت:

1- اعضای دولت آینده باید "متدیّن" باشند. خدا ترسی مهمترین اصل است. اگر تقوا وجود داشته باشد،ریشه فساد اقتصادی خشک خواهد شد.یعنی مبنای مبارزه با فساد،خدا ترسی است.

-    آدمهای انقلابی با خدا ترسی، استحاله و منحرف نمی شوند و اصلاً  بدون خدا ترسی انقلابی بودن ارزشی ندارد.

-    اگر خدا ترسی وجود داشته باشد، دولت خود را نوکر ملت می داند. چرا که خدمت به خلق بالاترین عبادتهاست.

-    اگر رئیس جمهور و ارکان دولت خدا ترس باشند،با بیت المال و حقوق ملّت، بازی سیاسی نمی‌کنند.

-    اگر خدا ترس باشیم، دعواهای حاشیه ای در کشور ایجاد نمی شود تا دودش به چشم مردم برود.

-     خدا ترسی موجب می شود که مسئولین در پی فریب مردم نباشند و ارزشهای اسلامی و انقلابی بازیچه سیاست بازان نشود.

-    مبنای هر حرکت فرهنگی، خدا ترسی است که موجبات بهره گیری از آموزه های اصیل اسلامی و تقویت فرهنگ اصیل ایرانی را فراهم می آورد، خانواده به عنوان رکن اساسی جامعه را تحکیم می بخشد و جایگاه والای بانوان در عرصه های مختلف  و استیفای حقوق آنان را تضمین می‌نماید.

2) ویژگی دوّم دولت من" تجربه " است . دولت کلاس اکابر نیست که اشخاص تازه کار وارد شوند و سیاه مشق بنویسند و مرتب اشتباه کنند، چون اشتباه در سطوح بالا، صدمات زیادی‌به مردم می زند. دولت کلاس انشاء نیست که فقط حرف و وعده نصیب مردم شود، کلاس حساب است. باید با حساب و کتاب حرف زد و این تخصّص و تجربه می خواهد .

لذا اعضای کابینه افرادی با تجربه خواهند بود که بتوانند و بدانند در شرایط سخت و بحرانی چگونه تصمیم بگیرند و چگونه عمل کنند و مرتب سیاست ها را عوض نکنند. روی تصمیم گیری ها فکر می‌کنند، از اندوخته تجربی خود استفاده می کنند و وقتی تصمیمی را اتخاذ کردند و اعلام نمودند،مردم و مخاطبین داخلی و خارجی به آن اطمینان می کنند.

من بسیاری از کشورهای جهان را دیده ام و با روشهای حکومتی آنها آشنا هستم. دولتهایی موفق بوده اند که زندگی قابل پیش بینی و مطمئن و امن، توأم با رفاه را برای مردم فراهم کردند. سرمایه گذار وقتی سرمایه گذاری می‌کند که بداند در دراز مدت چه شرایطی در کشور حاکم است.

دانش آموز و دانشجو رشته خود را در شرایط قابل پیش بینی انتخاب می‌کند و همینطور سایر گروهها نیاز به اعتمادسازی دارند. یک زندگی قابل پیش بینی به دو رکن نیاز دارد :

الف - قانون گرائی: دولتی که می خواهد عدالت را محقق کند باید قانونگرا باشد تا همگان بتوانند زندگی خود را در چارچوب قانون سامان دهند و مطمئن باشند که ضامن تأمین عدالت یعنی قانونگرائی فضای حاکم بر جامعه می باشد .

ب‌-     ثبات‌ در تصمیمات دولت:به گونه ای که هر روز تغییر نکند. این امر نیازمند مردانی عالم، آگاه، مصمّم و با تجربه است.

3) کابینه من افراد"متخصص"و متعهد به نظام را به همکاری دعوت می‌کند. امروز بحمدالله جمهوری اسلامی از سطح نخبگی قوی برخوردار است. وزراء و سایر مسئولین باید تسلط تخصصی در رشته خود داشته باشند وگرنه تصمیم های نسنجیده‌و زیان بخش می‌گیرند یا‌ در یک توافقنامه ‌با کشورهای ‌دیگر یا بین‌المللی سر او ‌کلاه می‌گذارند.

نمی شود رفاقت و مطیع بودن وزیر و مسئول را مبنا قرار داد. نسل جوان متخصص ما امروز ظرفیت ملّی‌کشور هستند،بی اعتنائی به متخصص ها و جوانان نخبه و تحصیل کرده و پر‌تحرک، محروم ساختن ملّت از ظرفیت ذهنی نخبگان است.

4) "معتدل بودن" شاخصه چهارم کابینه من است. افراطی گری به انسجام ملّی و همبستگی اسلامی و انقلابی کشورمان لطمه می زند. قطعاً افراطی گری موجب تنش در جامعه شده و بین آحاد مردم اختلاف ایجاد می کند. در صحنه بین المللی که زیان های آن چند برابر است.

معقول بودن به معنای غیر انقلابی بودن نیست، معتدل بودن مقابل افراطی گری است. امام خمینی(ره) یک فیلسوف بود، یک عارف بود، یک فقیه بود که مبنای حرکت فکری ایشان عقلانیت و اعتدال بود. افراطی گری ریشه در جهل دارد.

پیشرفت اسلام در سده های مختلف در پرتو عقلانیت رخ داد که تمدن بزرگ اسلامی را سامان بخشید.چه در صحنه داخلی و چه در صحنه منطقه‌ای و چه در صحنه بین‌المللی، عقلانیت و اعتدال زوج مکمّل و ضروری هستند. افراد می‌توانند اختلاف نظر داشته باشند، دولت‌ها می‌توانند با یکدیگر اختلاف داشته باشند ولی تمام تلاش‌ها باید این باشد تا اختلاف‌ها را کاهش داد و کلید این کار مذاکرات ‌و مراودات عاقلانه و رفتار متعادل است. با افراطی‌گری اختلافات تبدیل به دشمنی می‌شود.

تندروی های اخیر منطقه نشان می دهد که چقدر خسارت به عالم اسلام وارد شده است. اظهارات سیاسی چه در عرصه داخل و چه خارج باید از سر تدبیر و عقلانیت باشد. عزّّت، حکمت و مصلحت که رهبری معظم انقلاب مبنای کار سیاست خارجی قرار داده اند، از طریق اعتدال و عقلانیت سامان می یابد.

5) دیگر خصوصیت مهم کابینه من "مشورت پذیری" است. انسانها هر چقدر متخصص و با تجربه باشند نمی توانند ادعا کنند که انسان کاملی هستند.اینکه ‌یک نفر یا یک‌‌گروه بخواهد بدون توجه و رایزنی با متخصصین، همه تصمیمات مهم کشور را اتخاذ کند،ممکن است سرعت در تصمیم‌گیری را زیاد کند،ولی دقت آنها را کم و احتمال خسارت های بزرگ را بیشتر می‌نماید.

دولت اگر نسبت به بدنه متخصص ملت احساس بی نیازی بکند به روزمرگی می افتد.

تصمیم دارم که انشاءالله سیستمی ایجاد کنم که دولت آینده در هر بخش اجرائی با کانونهای تخصصی و انجمن های علمی ارتباط تعریف شده داشته باشد.

دولت متمم ضمن اینکه فرع بر اصل ملت است از حروف اوّل این پنج ویژگی شکل یافته است:

متدین ، تجربه دار، متخصص، معتدل و مشورت پذیر

تجربه و تخصص اینجانب در حوزه سیاست خارجی است.بسیاری ازصاحب نظران در حوزه های اقتصاد و سیاست بر این باورند که ساماندهی به سیاست خارجی افزون بر آنکه توجه به یکی از اصلی ترین مولفه های امنیت ملی است، همچنین می تواند به حل پاره‌ای از مشکلات اقتصادی داخلی موثر افتد.

ملت شریف ایران مستحضر است که دشمنان ما کوشیده اند تا با تحمیل تحریم های ظالمانه و غیر قانونی ایستادگی و پایداری تاریخی این ملت سترگ و خداجوی را نشانه روند. اما عرصه مناسبات بین الملل چنان است که با در پیش گرفتن یک سیاست منطقی و برخوردار از پشتوانه کارشناسی توانمند،می توان بر بسیاری از این مشکلات فائق آمد.

یکی از افتخارات اینجانب مدیریت دیپلماسی کشور در دوران دفاع مقدس است؛ که در خدمت‌ جانفشانی نیروهای مسلح، پاسداران قهرمان، ارتشیان دلیر و ایثارگری خانواده معظم شهدا و جانبازان دلاور قرار گرفت و حاصل آن حفظ تمامیت ارضی کشور،معتبر مانده قرارداد1975‌که هدف صدام از جنگ لغو آن بود، قطعنامه 598 و اجرای اکثر بندهای آن از جمله تعیین متجاوز توسط دبیر‌کل وقت سازمان ملل متحد و تایید همه اعضای شورای امنیت است.

اینک آمده‌ام تادر پرتو آموزه‌های امام خمینی(ره)رهبر جاودانه انقلاب و رهنمودهای رهبر فرزانه انقلاب حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای  همه همت خود را برای صیانت از منافع ملت ایران و سربلندی ایران و ایرانی در همه عرصه ها به کار بندم.

صیانت از دستاوردهای ملت شریف  ایران اسلامی در همه حوزه ها به ویژه انرژی صلح آمیز هسته ای هدف و وظیفه ماست.این هدف باید با کمترین هزینه محقق شود.به حداقل رسانیدن این هزینه ها وظیفه دیپلماسی فعال ، پویا و خردمند است .

طبیعتاً مردم شریف ایران از بنده انتظار دارند مساله پوشش بیمه و خدمات دارو و درمان را چاره کنم تا کرامت انسانی محفوظ بماند.

تلاش خواهیم کرد تا انشاء‌الله همانطور که در قانون اساسی آمده است در یک برنامه معقول و زمان بندی شده برخورداری ملت شریف ایران از درمان رایگان محقق شود. ساماندهی و واقعی کردن بیمه های موجود که به شدت نارسا و ناقص می‌باشد و توسعه شبکه بهداشتی و درمانی و تکمیل سامانه پزشک خانواده و سیستم ارجاع از جمله بخشهای  این هدف راهبردی است.

در این فرصت به این مختصر بسنده می کنم و اعلام می دارم که با اتکال به عنایات پروردگار متعال چشم امید به یاری همه اقشار ملت عزیز ایران دارم.

ان‌الله مع‌الصابرین

والسلام علیکم و رحمه الله
نظرات بینندگان