کد خبر: ۱۱۰۸۶۴
تاریخ انتشار: ۰۰ : ۰۹ - ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۲

قیمت «دلار» در نیم ساعت ثبت نام هاشمی، 60 تومان افت کرد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
شرق: اعلام رسمی نامزدی هاشمی‌رفسنجانی جان تازه‌ای به بازار ارز داد. بازاریانی که منتظر حضور هاشمی‌رفسنجانی بودند با اعلام نامزدی و ثبت‌نام وی در ساختمان وزارت کشور، با سوت و دست، ورود وی را جشن گرفتند.

شادمانی‌ای که با کاهش نرخ ارز همراه بود. دلاری که صبح با قیمت 3510 تومان پا در معاملات گذاشته بود، بعد از این خبر به قیمت 3450 تومان رسید. ساعت 17:50 دیروز عصر در حالی که صرافان و دلالان بازار به‌سبک همیشگی در فضای سبز جلوی پاساژ افشاری، واقع در تقاطع خیابان‌های فردوسی و منوچهری جمع شده بودند، گوش‌هایشان را تیز می‌کردند و از تمام مراجع خبری فهرست نامزدهای ثبت‌نامی را چک می‌کردند.

وقتی خبر ساعت 18 عصر رادیوپیام خبر ثبت‌نام هاشمی‌رفسنجانی را مخابره کرد، هسته مرکزی بازار ارز، با کف و سوت، از این حضور انتخاباتی استقبال کردند. بازاریانی که دیروز به خود تعطیلی داده بودند و منتظر این اعلام حضور، دست از معامله کشیده بودند با هیجان این ثبت‌نام، به کاهش قیمت دلار تن دادند.

روی تابلوی چند صرافی نوشته شده بود: «تا مشخص شدن حضور آقای هاشمی‌رفسنجانی در انتخابات از دادن قیمت معذوریم.» افرادی هم که برای خرید به بازار آمده بودند، وقتی به در صرافی‌ها می‌آمدند و با عدم فروش از سوی آنها مواجه می‌شدند، ترفند جدیدی در پیش گرفتند. آنها هم به‌مثابه صرافی‌ها به میعادگاه همیشگی آنها رفتند و به‌سبک جارچیان، تقاضای خرید خود را اعلام می‌کردند. خریداران ارز در آن همهمه بدون مراجعه به مغازه‌ها، نیاز خود را با داد و فریاد به گوش صرافان می‌رساندند.

این‌گونه می‌توانستند در این فضا رقابتی ایجاد کنند و یخ معاملات را بشکنند. حال اگر صرافی، ارز داشت و می‌فروخت معامله‌ای انجام می‌شد وگرنه متقاضی همچنان به‌سبک جارچیان، سفارش خرید خود را مجددا تکرار می‌کرد، تا کسی پا پیش بگذارد. در عین حال دیروز جای خالی برخی از صرافان قدیمی که نظراتشان در باب قیمت ارجح بود، خالی بود.

صرافان قدیمی و افراد سرشناس بازار ارز بدون اینکه حجره‌شان را به کسی بسپارند، تعطیل کرده بودند یا اینکه کرکره‌های خود را پایین کشیده و از درون حجره، اتفاقات بازار را رصد می‌کردند. یکی از معامله‌گران بازار ارز در مورد اتفاقات روز گذشته بازار نسبت به اعلام ثبت‌نام هاشمی‌رفسنجانی می‌گوید: «بازار بر این اعتقاد است که ایشان روابط دیپلماسی و سیاسی قوی دارد، به صورتی که توانایی شکستن تحریم‌ها و آزاد‌سازی دلارهای بلوکه‌شده نفتی ایران را دارد، به همین دلیل این خبر باعث شادمانی و کاهش قیمت دلار شد.»

وی در مورد غیبت بزرگان بازار ارز در روز گذشته می‌گوید: «در حالی که مبنای قیمت‌گذاری دلار مشخص است اما بارها، صرافان بنام و مشهور بازار از سوی مراجع قضایی مورد عتاب و خطاب قرار گرفته‌اند، در حالی که واقعا آنها نقشی در تشنجات بازار نداشتند و ندارند.

با وجودی که این احتمال وجود داشت که امروز بازار رو به سکوت می‌آورد، آنها از دغدغه اینکه مورد اتهام قرار بگیرند، تعطیل کرده‌اند یا اینکه اصلا بازار نیامده‌اند تا اتهامی از این رفتار بازار متوجه آنها نشود.» یکی دیگر از صراف‌هایی که در میدان نشسته بود رفتار بازار را این‌گونه تحلیل می‌کند: «هاشمی‌رفسنجانی عقبه روشنی دارد و همه ما با سیاست‌های مالی، اقتصادی و خارجی او آشنایی داریم، به همین دلیل فکر می‌کنیم که با تعاملاتی که با جهانیان برقرار می‌کند، تجارت رونق گرفته، میزان درآمدهای ارزی و وصول این درآمدها به کشور بیشتر شده و در نتیجه از دام تحریم‌ها رها می‌شویم، این پیش‌بینی‌ها باعث کاهش قیمت دلار شده است.»

در حالی که قیمت دلار پایین می‌آمد، بازار از معامله و فروش ارزهای دیگر غافل بود. اگر طالبی هم برای خرید دیگر ارزهای مطرح مانند یورو و پوند بود اما کسی تمایل به فروش نداشت. صرافی در مورد اینکه چرا دلار معامله می‌شود اما بازار در برابر خریدوفروش سایر ارزها همچنان، جبهه دارد، می‌گوید: «هنوز قیمت دلار از آب درنیامده است، نمی‌دانیم که این روند نزولی و کاهشی تا چه قیمتی ادامه دارد، به همین دلیل بازار از خرید‌و‌فروش سایر ارزها می‌ترسد و محتاطانه رفتار می‌کند.»

 یکی دیگر از صرافان، این رفتار بازار را این‌گونه تحلیل می‌کند: «الان ساعت حدود شش‌ونیم عصر است اما این جمع تا حدود ساعت هشت شب همین‌جا بر سر نرخ دلار بحث و جدل می‌کنند و قیمت می‌دهند، به صورتی که فکر می‌کنم تا آخرین ساعات قیمت دلار به 3410 تومان برسد، برای همین بازار تا زمان اجماع بر سر نرخ دلار، تمایلی به معامله سایر ارزها ندارد.»

 این صراف در پاسخ به این سوال که چرا صرافان از کاهش نرخ ارز خوشحالند و این در حالی است که انتظار می‌رفت با ارزان شدن دلار، صرافان دست از معامله بکشند و ناخرسند باشند، پاسخ می‌دهد: «زمانی که دلار‌ گران است، مشتریان آن به حداقل می‌رسد و به همین میزان، درآمد ما هم کاهش می‌یابد، اما اگر دلار ارزان باشد، با افزایش مصرف دلار، هرچند دلار را ارزان‌تر می‌فروشیم اما به دلیل افزایش فروشمان، سود بیشتری می‌بریم.» این صراف در مورد قیمت آتی دلار می‌گوید: «به نظرم این روند نزولی تا اواسط روز یکشنبه ادامه داشته باشد و دلار تا سه‌هزاروسیصدواندی پایین بیاید.»

یکی دیگر از صراف‌ها این‌گونه پیش‌بینی می‌کرد که اگر این ثبت‌نام صورت نمی‌گرفت، ترمز و اهرمی برای جلوگیری از سرعت نرخ ارز وجود نداشت. این صراف می‌گوید: «امروز صحبت‌هایی در بازار می‌شد که اگر وضعیت به همین منوال پیش برود، ممکن است قیمت دلار در چند روز آینده تا پنج‌هزارتومان بالا برود.» وی ضمن ابراز خرسندی از کاهش نرخ دلار ادامه می‌دهد: «اگر این موج مثبت در بازار ادامه پیدا کند، قیمت دلار تا پایان هفته به زیر 3300 تومان می‌رسد.»
نظرات بینندگان