کد خبر: ۱۱۰۹۴۷
تاریخ انتشار: ۲۰ : ۱۴ - ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۲

نقوي: احمدی‌نژاد دیروز سوگند خود را زیر پا گذاشت

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
 سید حسین نقوی حسینی با اشاره به حضور احمدی‌نژاد هنگام ثبت ‌نام مشایی در یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری گفت: با توجه به اینکه طبق قانون اساسی دولت مجری انتخابات است و باید با بی‌طرفی کامل انتخابات را مدیریت کند، نباید از نامزد خاصی حمایت کند؛ لذا این رفتار خلاف قانون بود و جای اعتراض و شکایت برای نامزدهای دیگر وجود دارد چراکه دولت بی‌طرفی خود را از دست داده است. نماینده ورامین و پیشوا در مجلس افزود: شأن رییس‌جمهور بالاتر از این است که با یک نامزد ریاست جمهوری همراهی کند و پای میز ثبت نام او حاضر شود؛ لذا اقدام احمدی‌‌نژاد خلاف سوگندی است که رییس‌جمهور مبنی بر بی‌طرفی و اجرای عدالت یاد می‌کند.

جایگاه ریاست جمهوری را وهن کرده‌اند
وی بیان کرد: رییس‌جمهور به عنوان شخصیت اول کشور بعد از مقام معظم رهبری و در جایگاه رییس قوه مجریه باید شأن و جایگاه خود را حفظ کند و لذا همراهی کردن با یک نامزد انتخاباتی که آیا صلاحیت او تایید بشود یا نشود، بعد از تایید صلاحیت رای بیاورد یا نیاورد، شأن مقام ریاست جمهوری را بسیار پایین می‌آورد و خلاف اخلاق است. عضو فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت مجلس در پاسخ به این سوال که آیا چنین رفتاری مسبوق به سابقه بوده، توضیح داد: این گونه رفتارها به دلیل آنکه در شأن رییس جمهور نیست و خلاف قانون است، در میان هیچ‌یک از روسای جمهور پیشین سابقه نداشته و اولین بار است که جایگاه ریاست جمهوری دچار وهن اینچنینی میشود.

آیا در زمان مرخصی می‌توان غیرقانونی رفتار کرد؟
این نماینده مردم در مجلس نهم با اشاره به توجیه احمدی‌نژاد درباره مرخصی یک روزه، ادامه داد: موضوع ماموریت یا مرخصی نیست؛ آیا وقتی رییس جمهور در حالت مرخصی است، رییس جمهور نیست و می‌تواند خلاف قانون کند؛ آیا من به عنوان نماینده، وقتی از مجلس مرخصی می‌گیرم، یعنی دیگر نماینده نیستم و می‌توانم هر خطایی را انجام دهم.

صلاحیت مشایی تایید نمی‌شود
نقوی حسینی با بیان اینکه چنین صحبت‌هایی توجیه بدتر از گناه است،‌ به سفرهای استانی و تبلیغاتی رییس جمهور اشاره کرد و گفت: سفرهای استانی، کشاندن یک نامزد انتخاباتی به دنبال رییس جمهور، مطرح کردن او، دادن پرچم دست او و اینها همه مصداق تخلف انتخاباتی است. سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: شورای نگهبان به این موارد رسیدگی می‌کند و صلاحیت چنین فردی را قطعا تایید نخواهد کرد.

آیا وقت آن نرسیده که از احمدی نژاد اعلام عدم کفایت کنیم؟
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس هم با اشاره به برخورد ناشایست رئیس جمهور در ثبت نام یکی از نامزدهای انتخابات، این رفتار را خلاف اصول قانون اساسی خواند.
نادر قاضی پور در نشست علنی امروز (یکشنبه ۲۲ اردیبهشت) مجلس، در اخطار قانون اساسی به بند ۹ اصل سوم قانون اساسی مبنی بر رفع تبعیضات ناروا و ایجاد امکانات عادلانه و اصل ۲۹ که دولت را مکلف به رعایت عدالت کرده است، استناد کرد. نماینده ارومیه در مجلس همچنین با استناد به اصل ۱۲۱ قانون اساسی، تصریح کرد: براساس این اصول برخورد ناشایست روز گذشته رئیس جمهور در ثبت نام یکی از افراد شأن و منزلت مقام ریاست جمهوری را زیر سؤال مي‌برد. آیا وقت آن نرسیده است که از ایشان اعلام عدم کفایت کنیم و سؤال این است. قاضی پور با اشاره به تصویب قانون بودجه در مجلس، گفت: تصویب قانون بودجه باید ۱۵ دی ماه به اتمام مي‌رسید در حالی که دولت سه سال است عمداً ارائه لایحه بودجه را به تأخیر مي‌اندازد. عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: همچنین رئیس جمهور روز گذشته اعلام کرد که ۱۱ روز خانه نشینی برای انجام مأموریت بود و سؤال این است که این مأموریت از طرف چه کسانی صورت گرفت.

نظرات بینندگان