arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۱۱۱۳۷
تاریخ انتشار: ۰۵ : ۱۴ - ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۲

چرا ناگهان کَره در بازار نایاب شد؟!

اما رضا باکری از عدم ترخیص کره در گمرک، طی ۵-۴ ماه گذشته خبرداده و می‌گوید: نیاز چهار ماه کشور در گمرکات موجود است. دیروز با تخصیص ارز، مشکل ترخیص این محصول حل شد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
رضا باکری از عدم ترخیص کره در گمرک، طی ۵-۴ ماه گذشته خبرداده و می‌گوید: نیاز چهار ماه کشور در گمرکات موجود است. دیروز با تخصیص ارز، مشکل ترخیص این محصول حل شد.

 کره از جمله محصولاتی است که ایران به طور کامل برای تامین نیازهای خود به واردات وابسته است. متاسفانه عدم ترخیص این کالا از گمرک، کره را در بازار نایاب کرده است.

به گزارش افکارنیوز ، شیرهای تولید شده در ایران به دلیل شرایط نژادهای مورد استفاده در صنعت دامپروری کشور، از درصد چربی بالایی برخوردار نیست. در نتیجه فقط نیم درصد از کره مورد نیاز ایران در داخل تولید می‌شود. عمده کره های موجود در بازار که با برندهای مختلف به دست مصرف‌کننده می‌رسد، به صورت فله‌ای از خارج وارد و در قالب بسته‌بندی با برندهای ایرانی، به بازار عرضه می‌شود.

از این رو سال‌ها قبل طرح توسعه پرورش گاومیش در ایران، بوسیله کارشناسان معاونت امور دام وزارت جهاد کشاورزی تدوین شد. اما هیچ‌گاه این طرح به شکل کامل جنبه اجرایی به خود نگرفت. قرار بود با توجه به درصد چربی بالای شیر گاومیش، با توسعه پرورش آن در کشور، ایران به لحاظ تولید کره به مرز خودکفایی نزدیک شود. اگرچه معدود کارخانجات استحصال فرآورده از شیر گاومیش نیز در ایران شکل گرفته، اما حجم تولیدات آنها به حدی کم است که می‌توان گفت ایران صد در صد به واردات کره از خارج وابسته است.

این وابستگی سبب شده، اندک تاخیر در ترخیص کالاهای گمرکی، کره را در بازار ایران نایاب کند.

دبیر انجمن فرآورده‌های لبنی درباره دلیل نبود کره در بازار تاکید می‌کند: با توجه به موجودی انبارها، تا یک ماه آینده نباید مشکلی در تامین کره مورد نیاز جامعه وجود داشته باشد.

اما رضا باکری از عدم ترخیص کره در گمرک، طی ۵-۴ ماه گذشته خبرداده و می‌گوید: نیاز چهار ماه کشور در گمرکات موجود است. دیروز با تخصیص ارز، مشکل ترخیص این محصول حل شد.

وی در پاسخ به اینکه چرا قیمت کره در بازار افزایش یافته، تاکید می‌کند: ارز مرجع تا پایان سال ۹۲ به کره اختصاص می‌یابد. بنابراین دلیلی برای افزایش قیمت‌ها وجود ندارد. هر فروشنده‌ای که اقدام به افزایش قیمت کره کرده باشد، متخلف به حساب می‌آید.

دبیر انجمن فرآورده های لبنی خاطر نشان می‌سازد: از امروز ترخیص کره از گمرکات آغاز شده و ظرف ۱۰ روز آینده، این محصول به وفور در بازار عرضه می‌شود.
نظرات بینندگان