arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۱۱۱۴۱
تاریخ انتشار: ۳۱ : ۱۴ - ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۲

یک فرمانده شورشی سوری: بعد از بشار با ایران می‌جنگیم!

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
در شرایطی که درگیری های داخلی در سوریه همچنان ادامه دارد و با گذشت بیش از دو سال، هنوز افق روشنی برای حل این بحران به چشم نمی خورد، یکی از فرماندهان گروه های شورشی مخالف اسد، از شکست بشار اسد و نبرد این گروه ها با ایران و حزب الله سخن گفته است. ادعایی که البته با واقعیات عرصه میدانی سوریه تطابق ندارد.

 به گزارش تابناک، یکی از فرماندهان گروهای مسلح مخالف دولت سوریه مدعی شده دولت بشار اسد دیگر برای نبرد با مخالفان توانایی ندارد و این ایران و حزب الله لبنان هستند که پشت پرده طولانی شدن نبردها در این کشور قرار دارند.
 
به نوشته روزنامه «تودی زمان»، عبدالقادر صالح، فرمانده بریگاد «التوحید» (از گروه های مسلح فعال در حلب) در این زمینه اظهار داشته: «ایران و حزب الله هستند که جنگ در سوریه را ادامه می دهند». وی همچنین مدعی شده اکنون جنگ میان «مردم سوریه» از یک سو و ایران و حزب الله از سوی دیگر است.
 
صالح در ادامه ادعاهای خود گفته: «ایرانی ها سوریه را به عنوان استان سی و پنجم خود نگاه می کنند و بسیاری از مقامات ایرانی نیز این موضوع را اعلام کرده اند. واضح است که ایران و حزب الله نیز در نبرد سوریه حضور دارند.
 
وی در ادامه پا را از این هم فراتر گذاشته و مدعی شده ایران و رژیم اسرائیل برای پیروزی اسد با یکدیگر همکاری می کنند! وی گفته: «ایران و حزب الله با اسرائیل همکاری می کنند تا بتوانند از اسد حمایت کنند. اسد به مدت 40 سال از مرز اسرائیل محافظت کرده است».
 
وی در ادامه اظهارات عجیب خود، دلیل حمله اخیر رژیم اسرائیل را جلوگیری از دستیابی مخالفان به برخی سلاح ها دانسته است. بنا بر ادعای وی، قرار بوده برخی افسران ارشد ارتش سوریه با جدا شدن از دولت، سلاح هایی را در اختیار مخالفان قرار دهند و به همین سبب رژیم اسرائیل مواضع آن ها را مورد حمله قرار داده است.
 
صالح در بخش دیگری از سخنان خود، وجود ماهیت «فرقه ای» در درگیری های سوریه را رد کرده و گفته: «ما گروه های مخالف نیستیم. ما ملتی هستیم که تلاش دارد خود را از شر این رژیم سرکوبگر خلاص کند. نبرد ما برای آزادی و رهایی است».
 
اما وی بلافاصله با بیان دیدگاهی متناقض، هرگونه گمانه زنی درباره احتمال تشکیل یک دولت علوی در نواحی ساحلی سوریه را رد کرده و گفته به سبب وجود سنی ها در این منطقه، چنین امری امکان پذیر نیست. وی گفته تشکیل یک دولت علوی در سوریه، یک «خیال واهی» است.
 
به هر حال، این سخنان در حالی از سوی این فرد ابراز می شود که در تمامی موارد، واقعیات موجود امری خلاف ادعاهای وی را اثبات می کند. از محال بودن – و البته مضحک بودن – ادعای همکاری ایران و حزب الله با رژیم اسرائیل که بگذریم، باید اشاره کرد که به تأیید منابع بین المللی، ارتش سوریه طی روزهای اخیر در برخی مناطق اشغالی از سوی مخالفان پیشروی هایی داشته که ادعاهای صالح را نقض می کند.
 
به نظر می رسد ادعاهای این فرمانده مخالف را باید صرفاً تلاشی برای جلب توجه افکار عمومی بین المللی و تشدید فضاسازی های علیه جمهوری اسلامی ایران و حزب الله دانست.
نظرات بینندگان