کد خبر: ۱۱۱۳۳۸
تاریخ انتشار: ۳۸ : ۱۷ - ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۲

جزئیات جلسه مهم ارزی احمدی‌نژاد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
سخنگوی اقتصادی دولت از جلسه ارزی دیروز دوشنبه در حضور رئیس جمهور و وزرای صنعت، اقتصاد و رئیس کل بانک مرکزی خبر داد.

سید شمس الدین حسینی امروز در جمع خبرنگاران در خصوص پاسخ به مهر مبنی بر اینکه آیا برنامه اقتصادی انتخاباتی مشایی توسط شما با همراهی محمدرضا فرزین طراحی شده است؟ گفت: در این خصوص هیچ صحبتی با من صورت نگرفته و چنین کاری انجام نداده ام.

وزیر امور اقتصادی و دارایی در پاسخ به سئوال مبنی بر اینکه آیا پیشنهاد خاصی در این خصوص به آقای مشایی دادید یا خیر؟ اظهارداشت: وقتی صحبتی در این زمینه با من نشده است، پیشنهادی در این مورد ندارم.

وی در پاسخ به سئوال دیگر در خصوص تخلف برخی از بانکها در پرداخت نرخ سود سپرده های حج عمره اظهار داشت: دستگاه نظارتی سیستم بانکی با این بانکهای متخلف برخورد می کند و باید افراد در این مورد گزارش دهند و هر کسی که تخلف کرده باشد، مورد برخورد قرار می گیرد.

سخنگوی اقتصادی دولت در پاسخ به این سئوال که پیش از این گفته بودید در اجرای هدفمندی یارانه ها کتم را درمی آورم، الان حاضرید برای کاهش نرخ تورم چه اقدامی را انجام دهید؟ گفت: من دو تا کت ندارم که بگویم هر دو را در می آورد، من یک بار کتم را درآوردم، این بار آستین‌هایم را بالا می زنم.

حسینی در پاسخ به سئوال دیگری مبنی بر اینکه پس از اتمام کار دولت چه کاری انجام خواهید داد؟ گفت: روم به شهر خود، شهریار خود. وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه چند شب دیگر شب آرزوها است، آیا در این چند ساله که وزیر اقتاد بودید، آرزویی داشتید که برآورد نشده باشد و بخواهید از این مدت باقیمانده از کار دولت آن را انجام دهید؟ گفت: یک مدیر اجرایی با آرزو زندگی می کند. مدیر اجرایی با برنامه هایش کار می کند و با تلاش آنها را اجرا می کند.

آرزوی وزیر اقتصاد

وزیر اقتصاد ادامه داد: مستقل از مدیر اجرایی به عنوان شهروند ایرانی آرزو می کنم مردم ایران در بالاترین سطوح رفاه مادی و معنوی قرار گیرند. وی با بیان اینکه در برخی حوزه ها کارهای زیادی برای انجام وجود دارد، اظهار داشت: یکی از این حوزه ها که جا دارد بیشتر به آن بپردازیم، حوزه تامین مالی است.

حسینی خاطر نشان کرد: اگر از من بپرسید 3 برنامه که فکر می کنید برای انجام آن باید همه بسیج شوند، چیست؟ می گویم: اولین آن اصلاح شیوه تخصیص منابع، اجرای هدفمندی به ویژه در حوزه انرژی و اصلاح نظام مالیاتی و سوم اصلاح مدل تامین مالی کشور است.

وضعیت بازار دلار و طلا

سخنگوی اقتصادی دولت در مورد روند کاهشی قیمت طلا در بازار گفت: شرایط جهانی بازار طلا این روزها حکایت از این دارد که بازار طلا در راستای تصحیح افزایش قیمت قرار گرفته و این روند همچنان قرار دارد.

تورم و نقدینگی

وزیر اقتصاد گفت: سال گذشته با دو تکانه ارزی مواجه شدیم و این تکانه های ارزی در کنار یک ری تنگناهای برخی اقلام به دلیل مشکل نقل و انتقال حوزه ارزی و به ویژه در برخی حوزه های کالایی که در آن دچار مشکل بودیم، پدید آمد.

حسینی ادامه داد: از سال گذشته ذخیره سازی مطمئنی به ویژه در حوزه کالاهای اساسی صورت گرفت و همان ذخیره سازی ها ادامه دارد. ما تلاش کردیم برای اقلام اساسی که عمدتا با معیشت مردم سروکار دارد، یک اطمینان و اولویت در تامین ارز داشته باشیم و این کار انجام شده و می شود.

جلسه مهم ارزی با حضور احمدی نژاد

سخنگوی اقتصادی دولت از جلسه ارزی دیروز در حضور رئیس جمهور و وزیر صنعت، اقتصاد و رئیس کل بانک مرکزی خبر داد و گفت: هماهنگی های لازم برای تامین ارز جهت ادامه کار انجام شده است.

وی با اشاره به ترکیب تامین مالی دولت و کاهش اجباری صادرات در حوزه نفت که به دولت تحمیل شده است خاطر نشان کرد: بر این اساس دو اقدام در دستور کار قرار گرفته است که اثرات آن بر روی تامین نقدینگی تاثیرگذار است.

وزیر اقتصاد تاکید کرد: با افزایش صادرات غیرنفتی کاهش درآمد نفتی خواهیم داشت و از سویی دیگر با تغییر ترکیب درآمدها و تقویت حوزه هایی چون مالیات و جلوگیری از فرار مالیاتی به سمت شیب تامین مالی غیرتورمی که پایه پولی را کنترل می کند می رویم.

دستور کار شورای پول و اعتبار

سخنگوی اقتصادی دولت در مورد دستور جلسه امروز سه شنبه شورای پول و اعتبار گفت: دستورالعمل شورای پول و اعتبار معمولا اصلاح اساسنامه بانکها یا افزایش سرمایه بانکها است. حسینی در مورد تخصیص ارز به کالاهای اساسی اظهار داشت: هیچ برنامه های مبنی بر اینکه کالاهای اساسی از اولویت تخصیص ارزی خارج شوند، نداریم و اینها همچنان در اولویت هستند و باید به گونه ای مدیریت کنیم که مانع از افزایش قیمت آنها شویم.

وی خاطر نشان کرد: در مورد تغییر نرخ ارز مرجع نیز هیچ بحث و گفتگویی نداشتیم؛ چه برسد به مصوبه.

حسینی در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه وزیر نیرو نسبت به عدم افزایش قیمت حامل های انرژی اعتراض کرده بود، آیا با افزایش قیمت حاملها میزان یارانه ها نیز افزایش خواهد یافت؟ گفت: مدل اصلاح یارانه ها در دنیا منطبق با ریاضت اجتماعی است و گروهی نیز که عمدتا سیاست گذاران، مدیران، تصمیم گیران و قانونگذاران بودند به این جمع بندی رسیدند که غیرواقعی بودن قیمت ها منجر به تخصیص نامناسب منابع و اتلافق و اصراف نامناسب منابع است.

وزیر اقتصاد تاکید کرد: با این جمع بندی یارانه ها را حذف می کردند، زیرا آنها افرادی بودند که نیازی به یارانه ها نداشتند و فشاری را تحمل نمی کردند و در عین حال به لایه های پایین جامعه توجهی نمی کردند، لذا اصلاح برنامه های قیمت حاملهای انرژی عمدتا با منازعات و تنشها همراه بود؛ به همین دلیل در میانه راه سیاستگذاران از اجرای برنامه بازمی گشتند و در نهایت آثار منفی آن باقی و آثار مثبت از بین می رفت.

فازدوم چگونه اجرا شود؟

وی گفت: در بحث هدفمندی با توجه به مباحث و مطالعات و تجربیات سایر کشورها، برنامه اصلاح یارانه ها از مسیر ریاضت به مسیر پذیرش اجتماعی تبدیل شد؛ اگر قرار است قیمت حاملها اصلاح شود و فشار جدیدی بر قدرت خرید وارد شود، باید قدرت خرید مردم جبران شود و توصیه می کنم اگر قرار است اجرای هدفمندی ادامه یابد به پذیرش اجتماعی پیوند بخورد.

سخنگوی اقتصادی دولت تصریح کرد: اگر از من یعنی وزیر اقتصاد بپرسید که هدفمندی یارانه ها در فازدوم چه زمانی باید اجرا شود؟ می گویم: همان لحظه ای که مانند فاز اول شرایط پذیرش از سوی مردم فراهم باشد، امکان پذیر است و یک صفحه از حماسه اقتصادی است.


نظرات بینندگان