arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۱۱۳۴۰
تاریخ انتشار: ۴۴ : ۱۷ - ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۲

آخرین مهلت شکایات رد صلاحیت شدگان

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
رئیس هیات مرکزی نظارت بر چهارمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا اعلام کرد: امروز آخرین مهلت دریافت شکایات احتمالی داوطلبان احراز صلاحیت نشده انتخابات شوراهاست.

به گزارش انتخاب، محمد جواد کولیوند در گفت و گو با واحد مرکزی خبر با تبیین روند برگزاری انتخابات  شوراهای اسلامی شهر و روستا گفت:بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات شوراها در هیات های اجرایی انتخابات در 19 اردیبهشت به پایان رسید و اکنون صلاحیت داوطلبان تایید و رد صلاحیت شده در هیات های اجرایی ؛ در هیات های نظارت در حال بررسی است.

وی افزود: طبق قانون ، داوطلبان رد صلاحیت شده در هیات های اجرایی به مدت چهار روز مهلت دارند شکایاتشان را به مراجع بالاتر از محل نام نویسی خود ارائه کنند که بر این اساس ، شکایات داوطلبان رد صلاحیت شده روستاها در هیات های  نظارت شهرستانی و شکایات داوطلبان رد صلاحیت شده شهرها در هیات های عالی نظارت استان ها در حال بررسی است.

کولیوند گفت : هیات های نظارت نیز از زمان دریافت شکایات داوطلبان تا ده روز برای بررسی شکایات ، فرصت دارند که بر این اساس ، چهارم خرداد آخرین مهلت اعلام نتایج نهایی بررسی صلاحیت داوطلبان است.

وی افزود: طبق قانون ، داوطلبانی که در هیات های مرکزی نظارت اعم از شهرستان یا استانها نیز رد صلاحیت شوند از چهارم خرداد یعنی از زمان ابلاغ نتایج نهایی به مدت دو روز مهلت دارند آخرین شکایتشان را به هیات مرکزی نظارت بر انتخابات ارائه کنند.

کولیوند همچنین درباره زمان تبلیغات انتخابات شوراها گفت : تبلیغات نامزدهای انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا از ساعت 8 صبح روز شانزدهم خرداد آغاز می شود و تا ساعت 24 بیست و دوم خرداد ادامه دارد و هر گونه تبلیغات انتخابات یک روز پیش از انتخابات یعنی در روز 23 خرداد ممنوع است.

نظارت 110 هزار ناظر بر انتخابات شوراها

رییس هیئت مرکزی نظارت بر چهارمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا گفت:110هزار ناظر بر برگزاری چهارمین دوره انتخابات شوراها در کشور نظارت می کنند.

محمد جواد کولیوند افزود:1810بازرس نیز مسئولیت بازرسی از روند برگزاری انتخابات و بررسی شکایات را برعهده می گیرند.

وی گفت: 69 هزار صندوق اخذ رای برای برگزاری انتخابات شوراها در کشور پیش بینی شده که ممکن است این رقم با تایید وزارت کشور، شورای نگهبان و شورای مرکزی نظارت بر انتخابات کاهش یا افزایش یابد.

کولیوند همچنین درباره آمار داوطلبان نامزدی این انتخابات گفت: 300 هزار و 165 داوطلب نمایندگی شوراها نام نویسی کرده اند که 54 هزار و 29 نفر ، داوطلب نمایندگی شوراهای اسلامی شهرها و 246 هزار و 136 نفر داوطلب نمایندگی شوراهای اسلامی روستاها هستند.

وی افزود: 96 درصد داوطلبان ثبت نام شده انتخابات شوراها مردان و بقیه زن هستند.

کولیوند همچنین درباره میزان تحصیلات داوطلبان گفت: 2 و 3 دهم درصد داوطلبان دارای مدرک دکتری ، 14 و 3 دهم درصد دارای کارشناس ارشد، 60 و 6 دهم درصد دارای کارشناسی، یک درصد دارای تحصیلات حوزوی و 21 و 9 دهم درصد دارای دیگر مدارک تحصیلی هستند.

وی با اشاره به تنوع داوطلبان ثبت نام شده از نظر مشاغل نیز گفت: 9 و 7 دهم درصد داوطلبان کارمند، 2 صدم درصد پزشک، 7 صدم درصد استاد دانشگاه ، 6 و 2 دهم درصد فرهنگیان، 4 صدم درصد روحانی، 3 صدم درصد قاضی، چهار و نیم درصد بازنشسته و 79 درصد صاحبان دیگر مشاغل هستند.

کولیوند؛ شمار شوراهای اسلامی شهر و روستا را 34 هزار و 31 شورا دانست و افزود: این تعداد شامل 1031 شورای اسلامی شهر و 33 هزار شورای اسلامی روستایی مربوط به روستاهای حائز تشکیل شوراست.

وی گفت: در چهارمین دوره انتخابات شوراها ، 7 هزار و 193 عضو اصلی و 2 هزار و 991 عضو علی البدل برای شوراهای اسلامی شهرها و 118 هزار و 960 عضو اصلی و 78 هزار و 443 عضو علی البدل برای شوراهای اسلامی روستاها با آرای مردم انتخاب می شوند.

چهارمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا ، همزمان با یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری 24 خرداد در کشور برگزار می شود.
نظرات بینندگان