کد خبر: ۱۱۱۴۷۴
تاریخ انتشار: ۱۵ : ۱۶ - ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۲

قالیباف: صورت مسئله ائتلاف تغییر یافته، باید به اتحاد فکر کنیم

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
ائتلاف سه گانه اصولگرایان در مسیر منتفی شدن قرار دارند. محمد باقر قالیباف در این باره گفت: «آرایش انتخاباتی دگرگون شده و باید گفت كه صورت مسئله ائتلاف،‌ تغییر یافته و باید همگی به اتحاد فکر کنیم.»

به گزارش فرارو، اتفاقات دقایق پایانی ثبت نام کاندیداها در انتخابات ریاست جمهوری شرایطی را رقم زده است که ائتلاف پیشرفت اصولگرایان را با چالش روبه‌رو کرده است. چالشی که می تواند به شکل گیری یک اتحاد بزرگ در میان اصولگرایان کمک کند.

در روزهای گذشته اخباری مبنی بر احتمال پیوستن سعید جلیلی به این ائتلاف و حضور در رقابت درونی اصولگرایان منتشر شد. غلامعلی حداد عادل و علی اکبر ولایتی نیز این اخبار را تائید کردند.
امروز نیز محمد باقر قالیباف شهردار تهران در نشست سراسری ستادهای مردمی قالیباف اطهاراتی داشت که نشان دهنده رویکرد تازه ائتلاف موسوم به پیشرفت است.

قالیباف در این نشست با بیان این که "ماهیت  انتخابات  سال 92 با همه انتخابات دیگر متفاوت است" اظهار کرد: «با اتفاقات  و وقایعی كه در روز آخر ثبت نام افتاد، آرایش انتخاباتی دگرگون شده و باید گفت كه صورت مسئله ائتلاف،‌ تغییر یافته و باید به همگی به اتحاد فکر کنیم.»

شهردار تهران با اشاره به اتفاقات رخ داده در دقیقه 90 ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری رخ دادريا، سوالاتی مطرح کرد و گفت: «آیا واقعا اتفاقاتی که به تعبیر دوستان در دقیقه 90 در کشور اتفاق افتاده است، اتفاق خاص و مهمی است؟ آیا این اتفاق آینده روشن تری را برای ما ترسیم می کند؟ آیا این اتفاق می تواند یک اتفاق میمون و مبارک باشد؟ نقاط قوت و ضعف حوادث 2 ساعت آخر انتخابات از چه جنسی است؟ آیا این موضوع غافلگیر کننده و غیرقابل پیش بینی بود یا خیر؟ آیا این اتفاقات برنامه ریزی شده بود یا می توان آن را حادثه نامید؟»

وی افزود: «ما امروز در سیاست وارد نشده ایم كه قدرت به دست بگیریم، وارد شدیم كه وظیفه خود را انجام دهیم. نمی خواهیم به شكل خوارجی عمل كنیم. ‌دین و ارزشهای آن،‌ معیار عملكرد ماست. ما به نیت افراد كاری نداریم نمی خواهیم به كسی معترض شویم از این رو از حامیانم خواسته ام و میخواهم كه به بدی از كسی نام نبرده و كسی را تحقیر نكنند. آنچه باید در بوته نقد قرار گیرد،‌عملكرد و كارنامه افراد است  و نه چیز دیگر.»

روز گذشته نیز غلامعلی حداد عادل دیگر عضو ائتلاف پیشرفت از ضرورت اتحاد و اجماع اصولگرایان سخن گفته بود.

در آخرین روز ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری و در ساعت پایانی آن سعید جلیلی، اسفندیار رحیم مشایی و آیت الله هاشمی رفسنجانی وارد عرصه انتخابات شدند.

حضور این افراد در صحنه انتخابات استراتژی اصولگرایان را با چالش رو به رو کرد. بسیاری از تحلیلگران معتقدند در شرایط کنونی اصولگرایان باید با تمام توان و با اتحاد و اجماع بر روی یک کاندیدا وارد عرصه انتخابات شوند.

این وضعیت رویکرد ائتلاف پیشرفت اصولگرایان را هم تحت تاثیر قرار داده است. این ائتلاف که تاکنون با اختلاف های درونی روبه رو بود اکنون به این نتیجه رسیده است که باید حتما با یک کاندیدا در انتخابات حضور پیدا کند. ائتلاف پیشرفت اصولگرایان از غلامعلی حداد عادل، علی اکبر ولایتی و محمد باقر قالیباف تشکیل شده است.

این ائتلاف موثرترین گروه انتخاباتی در میان اصولگرایان به حساب می آید.
نظرات بینندگان