arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۱۱۵۱۹
تاریخ انتشار: ۰۹ : ۲۱ - ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۲

واکنش‌ها به ویدئو "خوردن قلب" سرباز سوری

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
بی بی سی نوشت:

انتشار ویدئویی که نشان می دهد یکی از فرماندهان نیروهای مخالف دولت سوریه قلب سربازی مرده را از سینه خارج و به دندان می کشد با واکنش‌های جهانی روبرو شده است.

ائتلاف اصلی مخالفان بشار اسد در سوریه اعلام کرده که ابوصقار (کسی که گفته می شود فرمانده گروهی از مخالفان در شهر حمص است) را "زندانی و محاکمه" می‌کند. ائتلاف مخالفان دولت سوریه روز سه شنبه (۱۴ مه - ۲۴ اردیبهشت) اعلام کرد که "در صورت صحت این رویداد" آن را قویا محکوم می کند. این ائتلاف همچنین تاکید کرد که متهم در برابر دادگاهی عادل محاکمه خواهد شد.

با این وجود، ندیم حوری، محقق و ناظر سازمان دیدبان حقوق بشر در امور سوریه می گوید: "محکوم کردن به تنهایی کفایت نمی کند. نیروهای مخالف بشار اسد باید به طور جدی برای جلوگیری از تکرار وقایعی این چنین اقدام کنند."

در همین حال، ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد با "رقت بار و سبوعانه" توصیف کردن آنچه در ویدئوی "خوردن قلب" دیده می شود، از رهبران نیروهای مخالف دولت در سوریه خواسته که با اقداماتی فوری مانع از وقوع "جنایاتی" این چنین و "شکنجه یا اعدام" اسیران شوند.

در این ویدئو که هنوز نمی توان صحت آن را مستقلا تایید کرد، فردی دیده می شود که سازمان دیدبان حقوق بشر (مستقر در آمریکا) وی را ابوصقار، فرمانده گروهی شبه نظامی معرفی کرده که نام خود را "بریگاد عمر فاروق" گذاشته اند.

بنابر گزارش‌ها، این گروه از ماه ژوئن سال ۲۰۱۱ در شهر حمص سوریه تشکیل شده و خود را گروهی مستقل معرفی می کند. شهر حمص یکی از اصلی‌ترین نقاط مبارزه مخالفان بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه در دوسال گذشته بوده و در این مدت فعالان حقوق بشر در سوریه مرگ هزاران نفر در جریان درگیری‌های شهر حمص را گزارش کرده اند.

گفته می شود که گروه عمر فاروق تحت امر خالد حمد (ملقب به ابوصقار) حدود ۲۰ هزار نیروی شبه نظامی در اختیار دارد.

سازمان دیدبان حقوق بشر، آنچه در این ویدئوی انزجارآور روی می دهد را مصداقی بارز از "جنایت جنگی" توصیف کرده است.

بنابرگزارش‌ها، آقای ابوصقار پیش‌تر هم در ویدئویی دیگر دیده شده که ظاهرا زمان آن به ماه فوریه امسال تعلق دارد و در آن پرتاب راکت به سوی روستاهای شیعه‌نشین مرز لبنان و سوریه نشان داده می شود. در این ویدئو خالد حمد (ملقب به ابوصقار) در حالی دیده می شود که در کنار راکت اندازها ایستاده است.

جیم میور، خبرنگار بی‌بی‌سی در سوریه، معتقد است که انتشار این ویدئو به طور نمادین از عمق آنچه در نتیجه خشونت‌های وحشتناک در سوریه اتفاق می افتد، خبر می‌دهد.

اعدام سه افسر ارتش در شمال سوریه
همزمان با انتشار این ویدئو در گزارش‌های مشابهی از اعدام سه افسر ارتش سوریه توسط مخالفان در شمال این کشور خبر می رسد.

نهاد ناظر حقوق بشر در سوریه که محل استقرار آن در بریتانیا است، روز سه شنبه (چهاردهم مه) خبر داد که مخالفان بشار اسد در شهر رقه پس از بازداشت کوتاه مدت سه افسر نظامی ارتش سوری، آنها را اعدام کرده اند. بنابر این گزارش، این گروه از مخالفان دولت سوریه "جبهه النصره" نام دارند. گروهی که خود را پیرو و وفادار به گروه القاعده معرفی می کند.

بیم علویان لبنان از افزایش درگیری‌های مذهبیبا افزایش درگیری‌های خونبار در سوریه و در بخش‌هایی میان سنیان و شیعیان این کشور، علویان سوری‌تبار مقیم لبنان هم از احتمال "آسیب رسانی" به جامعه کوچک این شاخه از مذهب تشیع اظهار نگرانی کرده اند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس در شهر طرابلس لبنان، علی فداه، عضو حزب عرب دموکرات لبنان که اغلب اعضای آن علوی‌اند، در گفتگو با این خبرگزاری از افزایش حملات علیه علویان در ماههای اخیر خبر داده است.

به گفته آقای فداه، "سنی‌های افراطی" در هفته‌های گذشته یک اتوبوس مدرسه را به سنگ بسته اند و همچنین به مغازه‌های علویان خسارت وارد کرده اند. وی همچنین از ضرب و جرح چند مرد علوی خبر داده است.

این عضو حزب عرب دموکرات لبنان گفته در یک مورد هم برای تحقیر یک علوی، به گردن او طناب بسته و دور شهر گردانده اند.

همزمان در گفتگویی که مجله تایم با خالد حمد (ملقب به ابوصقار) انجام داده، او به تایم می گوید که اکثر سنی‌های مخالف بشار اسد از "علویان منتفرند و امیدوارند روزی بتوانند نسل آنها را از روی زمین بردارند." ابوصقار در ادامه می گوید: "آنها (شیعه‌ها) بودند که کودکان ما را در باباعمرو کشتند و به زنان ما تجاوز کردند."

بابا عمرو محله ای در شهر حمص است.

انتشار ویدئویی که به آقای ابوقصار نسبت داده می شود، جنایات و خشونت‌های بیرحمانه‌ای که در جریان درگیری‎های دوسال گذشته در سوریه صورت گرفته را یکبار دیگر در کانون توجه جهانیان قرار داده است.
نظرات بینندگان