arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۱۱۶۴۶
تاریخ انتشار: ۲۵ : ۱۶ - ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۲

جلیلی: گفتگوها را ادامه می دهیم/ چند روز 5+1 نزدیک به 40 روز طول کشید

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
ادامه بدهیم.

به گزارش مهر، سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان صبح امروز در نشست خبری در سرکنسولگری ایران در استانبول و پس از نشست چهار ساعته دیشب با کاترین اشتون ضمن تشکر از میزبانی ترکیه برای برگزاری این گفتگوها در استانبول گفت: جمهوری اسلامی ایران بر مبنای یک منطق مشخص با ابتکار عمل های روشن و با توجه به اقتداری که امروز نظام جمهوری اسلامی ایران به پشتوانه ملی در عرصه ملی و منطقه ای دارد، چند دور از گفتگوهای هسته ای را با شش قدرت بزرگ جهانی داشته است.

وی افزود: به خصوص در گفتگوهای اخیر پس از گفتگوهای مسکو که جمهوری اسلامی ایران یک طرح جامع را ارائه کرد، آنها قرار شد پاسخ طرح جامع ما را بیاورند.

جلیلی خاطرنشان کرد: هشت ماه طول کشید تا آنها بتوانند پاسخی برای پیشنهادهای ایران در مسکو تهیه کنند و به همین خاطر پس از هشت ماه آنها در آلماتی پیشنهادهایی را مطرح کردند.

دبیر شورای عالی امنیت ملی تصریح کرد: آنها در آلماتی یک پیشنهاد خود را ارائه کردند و ما اعلام آمادگی کردیم ظرف کمتر از یکماه پاسخ خود را به آنها ارائه دهیم و به همین دلیل در آلماتی دو اعلام کردیم جمهوری اسلامی ایران آماده است برای اینکه بر مبنای همان منطق و ابتکار عمل هایی که دارد و با استفاده از اقتدار ملی و منطقه ای در زمینه یک طرح جامع و همچنین گام های مشخص توافق هایی را داشته باشد.

وی تاکید کرد: بعد از دو روز گفتگوهای مفصل در آلماتی دو آنها به این جمع بندی رسیدند که باید در این باره با پایتخت های خود مشورت کنند و نظر جمع بندی را خانم اشتون ظرف چند روز به من اعلام کنند.

جلیلی با اشاره به اینکه این چند روز طولانی شد و تقریبا نزدیک به 40 روز طول کشید تا اینکه خانم اشتون اعلام آمادگی کرد تا گفتگو کند، اظهار داشت: گفتگوهای شب گذشته مفید بود همانطور که خانم اشتون نیز در پایان گفتگو اعلام کردند که مفید بوده است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی ادامه داد: قرار شد با ایده های جدید روی این موضوع تأملات بیشتری صورت بگیرد و گفتگوها را ادامه بدهیم.

وی یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران در وین نیز گفتگوهای خوبی با آژانس بین المللی انرژی اتمی داشت.
نظرات بینندگان