کد خبر: ۱۱۱۷۱۶
تاریخ انتشار: ۳۱ : ۰۹ - ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۲

حق شناس: این هاشمی، هاشمی اوایل دهه 70 نیست

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
 یک عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی با بیان این‌که «آرایش سیاسی نهایی اصولگرایان را جامعتین و ریش سفیدان اصولگرایان مشخص می‌کنند» گفت: رقابت اصلی در انتخابات میان هاشمی و مشایی خواهد بود.

محمدجواد حق‌شناس در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به این‌که «اگر مشایی تایید صلاحیت شود، رقابت اصلی در انتخابات میان هاشمی و مشایی خواهد بود» خاطرنشان کرد:‌ تحلیل نهایی آرایش نیروهای سیاسی منوط به نظر شورای نگهبان است اما بر اساس وضع موجود، انتخابات پیش رو بر خلاف انتخابات سال‌های 76، 84 و 88 سه قطبی خواهد بود.

وی در ادامه با اشاره به این‌که «پس از پیروزی احمدی‌نژاد در انتخابات سال 84 شاهد خروج تدریجی وی از درون گفتمان اصول‌گرایی هستیم» تصریح کرد: امروزه شاهدیم که در کنار دو جریان اصولگرایی و اصلاح‌طلبی، جریان دیگری به نام جریان دولتی نیز حضور دارد.

نایب رییس جبهه اصلاح‌طلبان همچنین گفت: امروز گفتمان اصلاح‌طلبی و میانه‌رو با محوریت هاشمی در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند. به دلیل عدم حضور محمد خاتمی، اصلاح‌طلبان از وجود نامزد اکثریتی خود محروم هستند و نامزدهای دیگر اصلاح‌طلب هم در غیاب خاتمی نتوانستند توجه و حمایت عموم اصلاح طلبان را جذب کنند.

این فعال سیاسی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این‌که «تعدد و تنوع نامزدها در جناح اصولگرایان وجود دارد» خاطرنشان کرد: جبهه پایداری که مورد حمایت آیت‌الله مصباح یزدی است، ائتلاف اکثریت اصولگرایان، ائتلاف پیشرفت و جریان رهپویان از زیر مجموعه‌های این جریان هستند.

به گفته‌ی وی چهره‌های مستقلی مثل فلاحیان، سبحانی، رضایی و سعیدی‌کیا نیز در مجموعه اصولگرایان قرار می‌گیرند.

حق شناس همچنین با بیان این‌که «حمایت خاتمی از هاشمی موجب می‌شود که اصلاح طلبان از هاشمی حمایت کنند» اظهار کرد:‌ این هاشمی، هاشمی اوایل دهه 70 نیست.

به گفته‌ی وی حسن روحانی هم که نامزد رزروی جریان اعتدال‌گرا محسوب می‌شود، تا پایان مسیر باقی نمی‌ماند و به نفع هاشمی کنار می‌رود.

این عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی در ادامه با اشاره به این‌که «حضور احمدی‌نژاد در کنار مشایی در ستاد انتخابات موجب اعترض‌هایی از سوی شورای نگهبان و مجلس شورای اسلامی شد» تصریح کرد: احمدی‌نژاد آماده پرداخت چنین هزینه‌ای بود و به نظر می‌رسد حاضر است بهای بیشتری هم برای حمایت از مشایی بپردازد.

حق‌شناس در ادامه افزود:‌ اصولگرایان حضور مشایی را بر نمی‌تابند و منتظر رد صلاحیت وی از سوی شورای نگهبان هستند. آنها نیروهای سیاسی خود را بر اساس رد یا تایید صلاحیت مشایی، آرایش می‌دهند به همین دلیل سردرگمی در جریان اصولگرا وجود دارد.

وی همچنین با اشاره به این‌که «اصولگرایان تابع نظر جامعتین و مقامات عالی خود هستند» اظهار کرد: اگر جریان دولت بتواند مشایی را در انتخابات همراه داشته باشد، رقابت اصلی میان هاشمی و مشایی خواهد بود و نامزد اصولگرایان دیده نخواهد شد.

نایب رییس جبهه اصلاح‌طلبان در پایان گفت: اصولگرایان تلاش خواهند کرد تا انتخابات را به مرحله دوم بکشانند تا بتوانند در مرحله دوم موفقیتی کسب کنند.
نظرات بینندگان