arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۱۱۸۰۴
تاریخ انتشار: ۰۷ : ۱۸ - ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۲

قالیباف: اگر کسی سندی از من دارد بگوید

وی تصریح کرد: بنده، محمدباقر قالیباف از ابتدای انقلاب تا به ا‌مروز هیچگاه فعالیت اقتصادی مباح شخصی انجام نداده ام. این افتخار من است و بارها گفته ام که اگر کسی سندی دارد بگوید. من یک روستا زاده‌ام که انقلاب فرصت خدمتگذاری به مردم را برایم فراهم کرد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
عضو ائتلاف پیشرفت با بیان اینکه از ابتدای انقلاب تا به ا‌مروز هیچگاه فعالیت اقتصادی مباح شخصی انجام نداده ام، تاکید‌کرد: بارها گفته ام که اگر‌کسی سندی دارد بگوید.

به گزارش تسنیم، محمد باقر قالیباف عضو ائتلاف پیشرفت در جمع مردم قزوین با  اشاره به این‌که انقلاب اسلامی فرصتی برای کشور فراهم‌کرد تا مردم طعم زندگی در مسیر هدایت قدسی را بچشند،‌ گفت:‌ این موضوع از مهم‌ترین اهداف انقلاب بوده، اما هر انقلابی وقتی‌کار خود را آغاز می‌کند همان طور‌که عاشقان بسیاری دارد، حتما دشمنان سرسختی هم در داخل و خارج دارد. عده‌ای وقتی منافع خود را در خطر می‌بینند، در مسیر مردم می‌ایستند. امروز که در دهه چهارم انقلاب اسلامی هستیم فراز و نشیب های متعددی سپری کرده ایم.

وی یکی از بهترین دوران های انقلاب اسلامی را دوران پر نور‌دفاع مقدس توصیف‌کرد و‌ گفت: نتیجه اتحاد مردم این بود‌که این انقلاب در شرایطی که همه دنیا مقابلش قرار گرفته بود، مقاومت‌کرد و به اهداف خود رسید. امروز ببینید که عظمت و عزت جمهوری انقلاب اسلامی ایران کجاست و دشمنان کجا هستند؟

عضو ائتلاف پیشرفت ادامه داد: اوایل انقلاب همه کار را در مسیر پیشرفت آغاز کردند اما با شروع جنگ طبیعتا اولویت کشور تغییر‌کرد، اما توقع این بود که بعد از جنگ، با همان روحیه جهادی‌کارها در زمینه اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی دنبال شود.

قالیباف با بیان این که من قصد نادیده گرفتن زحمات مسئولان قبلی را ندارم و اگر نادیده بگیرم بی انصافی‌ است،‌گفت: از دوستان رسانه ای توقع دارم همه حرف را منتقل کنند که قصد و غرض مشخص شود و امانتداری را رعایت کنند، در هر صورت برآیند نهایی کار را که امروز می بینیم. تقریبا همه این قضاوت را دارند‌که وضعیت اقتصادی و فرهنگی کشورمان ثبات ندارد،‌ ولی من مطمئنم‌که روحیه جهادی و تلاش مضاعف و شناختی که از مردم دارم، می‌توانیم این مشکلات را حل کنیم.

وی در خصوص دلایل ایجاد وضع کنونی کشور اظهار داشت: عزیزان زحمت کشیده اند اما این زحمت کفایت لازم را برای اداره کشور نداشته که وضع ما این جاست. علاوه بر این، شرایط گذشته آن عزیزان برای خدمت به مراتب بهتر از وضع امروز بوده است. مردم توقع دارند با انتخابات، تغییری در روند بسته سیکل مدیریتی در قوه مجریه کشور صورت بگیرد.

عضو ائتلاف پیشرفت تصریح کرد: در سال‌های اخیر هر که بر مسند قدرت نشسته -چه اصولگرا، چه اصلاح طلب- هردو در تصمیمات خود سیاست زدگی داشته‌اند و از بالاترین مسئول تا پایین‌ترین کارمند  را تغییر داده اند. البته ما نیت افراد را نمی دانیم،‌ عملکردها را نگاه می کنیم. به عنوان شهروند حق داریم‌که عملکردها را قضاوت کنیم، یا بپذیریم یا نقد کنیم. اما سوال اینجاست، آیا در بین این افرادی که تغییر داده‌اید،  مدیران لایقی وجود نداشتند؟ منابع انسانی کشور مهم نیست؟باید اشتباهشان را بپذیرند.

قالیباف ادامه داد: چون سیاست زدگی دغدغه دولت ها شده، صدای مردم به گوششان نمی‌رسد و خدمت به مردم در اولویتشان قرار ندارد. در حالی‌که باید با عقلانیت و خرد جمعی و مدیریت جهادی و با همان روحیه‌جهادی کارها دنبال شود.‌ در مدیریت جهادی با کسی دعوا نداریم، همه اهل محبت و گذشت هستند.‌

وی اضافه کرد: ما آموخته ایم مرد‌کسی است‌که اگر اشتباه کرد، عذرخواهی و تلاش کند تا اشتباهش جبران شود، نه این که بگوید همین ولاغیر. چون در این صورت فرصت ها از بین می رود. این فرهنگ غلط مدیریتی، در دولت اصلاحات آغاز شد و ‌در دولت بعد که اصولگرا بود به اوج رسید،‌ در حالی‌که مردم این رفتارها را نمی پسندد و انقلاب نکردند‌که پرده دری حاکم شود.

عضو ائتلاف پیشرفت ادامه داد: در قانون اساسی مردم حقوقی دارند‌که باید آنها را رعایت کنیم نه اینکه در دو سال آخر مسئولیت بگوییم اختیارات رئیس جمهور در قانون کافی نیست. شما با همین قانون وارد میدان شدید و اگر می دانستید قانون ظرفیت ندارد، چرا نامزد شدید؟ این کم لطفی به مردم است. شجاعانه بگویید توان اجرای این کار را نداشتید. مردم نیز با بزرگواری خود این حرف را بیشتر از بهانه‌گیری قبول می‌کنند.

قالیباف افزود: در شهرداری تهران تمامی کارهایی که در سطوح مختلف انجام شده است به دلیل انگیزه ی مدیران، کارمندان و کارگران بود. کارگری که در خیابان جارو می زند جاروی خود را با انگیزه بر روی زمین می کشد، چراکه احساس کرده شهردار شهرش در خدمت اوست. این کارگر اگر ببیند شهردارش هر روز صبح قبل از طلوع آفتاب به سر کار می رود حتما جارویش را محکم تر می زند. این همان مدیریت جهادی است . دو روز پیش  آتش نشان جوانی که در 35 سالگی جان خود را به خاطر نجات یک دختر بچه از دست داد، چون با فرهنگ دفاع مقدس آشنا بود. ما نیازمند این فرهنگ برای خدمت به مردم هستیم.

وی تاکید کرد: بنده دو بار به مردم وعده دادم که نتوانستم در زمانبندی مقرر آن کار را انجام دهم. یکی برج میلاد بود. در آن زمان به خاطر آنکه زمستان سختی داشتیم به تلویزیون آمدم و به مردم گفتم به این دلایل و به خاطر هوای سرد منفی 36 درجه در ارتفاع برج میلاد، پروژه با ٦ ماه تاخیر اجرا می شود. همان زمان عده‌ای می گفتند چرا عذرخواهی می کنی؟ به آنها گفتم دلیل تاخیر این بوده و من همه تلاشم را کرده ام تا پروژه در زمان مقرر به بهره برداری برسد.

قالیباف ادامه داد: همچنین در پروژه صدر-نیایش همه می گفتند چنین ظرفیتی در کشور وجود ندارد و حتی اگر این ظرفیت باشد، حداقل 8 سال زمان برای اجرای این پروژه نیاز است تا 11 کیلومتر پل ساخته شود. اما با فرهنگ جهادی این پل 24 ماهه ساخته می شود. این در حالیست که قول داده بودیم این پروژه 21 ماهه انجام شود. اما چند ماه پیش از پایان این زمان به مردم گفتم تونل ساخته شده و در اختیار شماست و سه ماه دیگر نیز پل صدر ساخته می شود. در همان زمان گفتم پل صدر به این دلایل 3 ماه تاخیر دارد. مردم ما با محبت و اهل گذشت هستند اما باید احساس کنند مدیران نیز بی‌وقفه و کارشناسی شده برایشان تلاش می‌کنند.

تحصیل رایگان برای دهک‌های پایین جامعه

عضو ائتلاف پیشرفت تصریح کرد: قانون می‌گوید آموزش رایگان است. البته ما مخالف نیستیم‌که مردم برای تحصیل به دانشگاه آزاد و یا دانشگاه های غیر انتفاعی پول پرداخت کنند. با این وجود اگر شعار عدالت می دهیم باید‌بدانیم واقعا امکان ادامه تحصیل برخی از فرزندان به خاطر مشکل امکانات و مشکلات مالی امکان پذیر نیست. مادران سرپرست خانواری را سراغ داریم که هر روز زحمت می کشند و خانه های مردم را نظافت می کنند تا فرزند آنها بتواند در دانشگاه درس بخواند. این در حالیست که در قانون حق مردم آمده است. آیا نمی توانیم بگوییم سه دهک پایین جامعه که بضاعت مالی‌ ندارند، به صورت رایگان تحصیل کنند؟ آیا این ظرفیت در کشور وجود ندارد؟ این ظرفیت وجود دارد، اما به دلیل سیاست زدگی صدای مردم شنیده نمی شود.

قالیباف با اشاره به تصویب و اجرای قانون هدفمندی یارانه ها تاکید کرد: در این قانون مگر یارانه تولید پیش بینی نشده بود. چرا یارانه بخش تولید، حق کارخانه های صنعتی و یارانه کشاورزی را نمی بینیم؟ در همین قانون بخشی هم برای تولید دیده شده است، اما چرا یارانه تولید را نمی دهیم؟دلیل آن جز سیاست زدگی نیست و نتیجه آن بیکاری و اشتغال موجود در جامعه می شود.

وی تاکید کرد: امروز آمار بیکاری را 13-14 درصد اعلام می کنند؛ ما هم قبول داریم و معترض نیستیم. اما گاهی شغل و فرصت شغلی را ا شتباه می کنند و یا آگاهانه جای این دو را عوض می کنند که این خیانت است. اما در خانواده ها می‌بینیم که بیکاری در میان جوانان و مخصوصا در بین جوانان تحصیلکرده بین 29 تا 30 درصد است. امروز بخش قابل توجهی از جوانان احساس یاس و ناامیدی دارند. البته نباید مایوس بود. بنده معتقدم کشور ما ظرفیت هایی دارد که می تواند این مسائل را حل و فصل کند.

عضو ائتلاف پیشرفت خاطرنشان کرد: در همین شرایط اقتصادی شهرداری تهران را با برنامه مدون اداره کردیم.‌ در آغاز قول دادیم‌که تمامی شهر را به سمت پیشرفت می بریم و عدالت را میان همه رعایت می کنیم. نشانه آن نیز این‌ است که اجازه نمی دهیم فاصله بین جنوب و شمال شهر زیاد شود. حتی در تلویزیون تاکید کردم که نمی گویم این فاصله را کم می کنم بلکه تلاش می کنم که این فاصله حفظ شده و بیشتر از این نشود. چراکه در طول 50 سال گذشته هر کسی که آمد و گفت فاصله شمال و جنوب را کم می کنم وضعیت بدتر شد که بهتر نشد. اما امروز به فضل الهی مدعی هستیم نه تنها فاصله میان شمال و جنوب را نگه داشته ایم که این فاصله به شدت کم شده است.

قالیباف ادامه داد: کارگری‌که به سختی در جنوب شهر زندگی می کند و در شمال یا غرب شهر به کارگری مشغول است، امروز احساس می کند امکانات شمال شهر در جنوب شهر نیز قرار دارد.‌ در یک خانه 40 متری در جنوب شهر فرزند او نمی توانست از امکانات تفریحی، فرهنگی، اجتماعی، کتابخانه و ... استفاده کند. اما همه این امکانات هم اکنون در جنوب شهر هست و با کمترین هزینه ممکن می تواند از آن ا ستفاده کند.

وی تصریح کرد: بر این اعتقادیم امروز با ظرفیتی‌که در کشور وجود دارد امکان برطرف کردن مشکلات فراهم است. البته اعتماد در کشور دچار خدشه شده است. یعنی همین الان در ذهن شما نقش می بندد که نکند قالیباف هم مثل بقیه برای رای آوردن حرف می زند و معلوم نیست وقتی به قدرت رسید دست ما به او برسد و یا این وعده ها را عمل کند. این دغدغه شما را درک می کنم. هر کدام از ما که نامزد شدیم 35 سال کارنامه داریم. خواهش می کنم برگردید و کارنامه افراد را در این مدت ببینید. با اطمینان می گویم و خدا این روحیه را در من قرار داده است که اگر در کاری مطمئن نباشم حتما زیر بار تعهد آن کار نمی روم.

عضو ائتلاف پیشرفت افزود:به دلیل نابسامانی های موجود، آرامش در جامعه حاکم نیست. گرانی نه تنها‌کمر‌ما را می شکند بلکه به دنبال آن آرامش روحی و روانی نیز در جامعه برقرار نیست. آنقدر استرس به یک فرد وارد می شود که نمی داند یک ماه دیگر چه خواهد شد؟ برخی به دلیل آنکه امکانات آنها ضعیف تر است فکر می‌کنند به خاطر آنکه 10 میلیون وام ندارند، نمی توانند مشکل خود را حل کنند. اما کسی که 10 هزار میلیارد سرمایه دارد نیز در این شرایط بلاتکلیف است.این به خاطر همان مدیریت های غلط و سیاست زدگی است.

قالیباف یادآور شد: به عنوان باقیمانده از کاروان شهدا و به عنوان یک رزمنده که صمیمیت و صفای جبهه را دیده‌ام می گویم این مسائل قابل حل و فصل است. هر کس هر چه می خواهد بگوید، بگوید. من با خدای خودم عهدی کرده ام و وظیفه ندارم به این گفته ها پاسخ دهم. البته در این میان می توانم روشنگری کنم و روشنگری وظیفه من است. از روزی که جنگ تمام شده است، هنوز روزی نیست که با زن و فرزند خودم صبحانه و نهار بخورم. ممکن است در موارد معدود توانسته باشم شام را در منزل کنار خانواده باشم. اگر روزی 16-17 ساعت با همه وجودم برای مردم کار نکنم خودم را مدیون همرزمان شهیدانم می دانم.‌ وظیفه دارم تا زمانی که جان در بدن دارم در خدمت مردم و جوانان باشم و دست به دست هم دهیم که از کشور و ظرفیت های موجود به خوبی استفاده کنیم.

وی تصریح کرد: بنده، محمدباقر قالیباف از ابتدای انقلاب تا به ا‌مروز هیچگاه فعالیت اقتصادی مباح شخصی انجام نداده ام. این افتخار من است و بارها گفته ام که اگر کسی سندی دارد بگوید. من یک روستا زاده‌ام که انقلاب فرصت خدمتگذاری به مردم را برایم فراهم کرد.

عضو ائتلاف پیشرفت در پایان تاکید‌کرد: ما برنامه مشخص و مدونی برای اداره کشور تنظیم کرده ایم و برنامه استانی نیز برای هر استان تنظیم شده است. بنابراین مطمئن باشید با چالش های هر استان و مسائل صنعتی و کشاورزی به خوبی آشنا هستیم.
نظرات بینندگان