کد خبر: ۱۱۱۸۹۲
تاریخ انتشار: ۵۷ : ۱۰ - ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۲

رییس دفتر سیاسی سپاه پاسداران: انتخاباتی چند لایه، پیچیده و با نتایج غیر قابل پیش بینی

وی با بیان اینکه متأسفانه آقای احمدی نژاد ضعف‌هایی هم داشت که نکات مثبت وی را خدشه دار کرد اظهار داشت: ای کاش احمدی نژاد پایبندی بیشتری به قانون داشت و از قانون بالادستی و چشم انداز 20 ساله تبعیت می‌کرد، فرد نمی‌تواند بگوید من خودم تشخیص می‌دهم و با این استدلال قانون را اجرا نکند، در سال 88 قانون‌گریزی عده‌ای ایجاد فتنه کرد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
رسول سنایی‌راد در نشستی از سلسله نشست‌های بصیرت که با حضور جمعی از طلاب حوزه علمیه قم در مسجد امیرالمؤمنین (ع) شهرک مهدیه برگزار شد با بیان اینکه انتخابات در کشور ما به دلیل اینکه نظامی نوپا، اسلامی و مردمی هستیم از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است اظهار داشت:  انتخابات پیش روی ما تفاوت و شرایط خاصی دارد.

به گزارش سرویس سیاسی انتخاب، وی ادامه داد: عوامل متعددی وجود دارد که موجب این وجه تمایز می‌شود، از جمله اینکه در روز 24 خرداد دو انتخابات ریاست جمهوری و انتخابات شوراها که تحت شعاع قرار گرفته است با هم برگزار می‌شود و عده‌ای منتظرند که اگر در ریاست جمهوری مجال نیافتند در شوراها نفوذ کنند.

رییس دفتر سیاسی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با تاکید بر اینکه برگزاری دو انتخابات با دو ویژگی متفاوت می‌تواند پیامدهای احتمالی هم در پی داشته باشد، بیان داشت: یکی از این پیامدهای احتمالی می‌تواند اجرا کردن مدل شورش روسی در تهران و سپس تسری به سایر نقاط کشور و مجدد به تهران باشد. تجربه سال 88 این بود که این فتنه در تهران رخ داد و نیروهای امنیتی نیز در این شهر منسجم شدند تا توانستند اوضاع را کنترل کنند ولی اگر این شورش به شهرهای دیگر سرایت می‌کرد، بر اثر پراکندگی نیروهای مدافع، شاید شرایط به گونه‌ای دیگر رقم می‌خورد.

سنایی‌راد در ادامه از رقابتی بودن فضای این دوره از انتخابات به عنوان وجه تمایز دیگر نسبت به سایر دوره‌ها اشاره کرد و گفت: در روزهای ثبت نام دیدیم که اشخاص از جریان‌های مختلف در هنگام ثبت نام به وزارت کشور لشکر کشی کرده و برخی نیز در این میان هشدارها و پیام‌هایی مطرح کردند.

وی افزود: این انتخابات چند لایه، پیچیده و با نتایج غیر قابل پیش بینی است، در این انتخابات هماوردی کاندیداها به گونه‌ای است که به هیچ عنوان نمی‌توان در خصوص نتیجه آن اظهار نظر کرد.

رییس دفتر سیاسی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ادامه داد: در کنار مسائل داخلی عوامل خارجی نیز وجود دارد که بر فضای انتخابات تأثیر گذار است، راهبرد دشمنان در تحریم و مذاکره می‌تواند اشتباه محاسباتی را در نخبگان و توده‌های مردم به وجود آورد و فضای انتخاباتی کشور را مورد تأثیر خود قرار دهد.

سنایی‌راد با اشاره به تورم و گرانی بی‌سابقه در کشور ابراز داشت: این فشارهای سنگین که در چند ماه گذشته به مردم وارد شده نیز می‌تواند در موفق شدن ادعای ناجی بودن برخی‌ها موثر باشد، کسانی که در سوابقشان در زمینه اقتصاد نکات منفی زیادی به چشم می‌خورد امروز مدعی هستند که می‌توانند کشور را از شرایط کنونی نجات دهند.

وی ادامه داد: از طرفی بیداری اسلامی را داریم که سر آغازش از انقلاب اسلامی ما بود، ولی در ادامه استکبار سعی دارد آن را در دست گرفته و به نفع خود مصادره کند و در این مسیر تا حدودی نیز موفق بود، زیرا در کشوری مانند مصر در ابتدای پیروزی نوعی همگرایی با ایران وجود داشت ولی امروز کسانی در این کشور می‌گویند عرب‌ها نباید از مدل ایرانی پیروی کنند و دلیل این حرکت دشمنان نیز این است که نمی‌خواهند ادامه انقلاب اسلامی در سایر کشورها پیش رود.

رییس دفتر سیاسی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در ادامه با بیان اینکه مقام معظم رهبری از انتخابات آینده با عنوان مظهر و تجلی حماسه سیاسی نام برده‌اند بیان داشت: خلق حماسه سیاسی دو پایه دارد، نخستین و مهم‌ترین آن میزان حضور مردم به صورت چشمگیر و گسترده در انتخابات است که به دشمن پیام دهد ما در صحنه و حامی نظام هستیم. مشارکت مردم در انتخابات نشان می‌دهد یک نظام سیاسی چه اندازه بین مردم آن کشور مقبولیت دارد.

سنایی‌راد با تاکید بر اینکه دشمنان می‌خواهند روند پیشرفت این کشور الهی و اسلامی را قطع کنند اظهار داشت: آن‌ها از تمام روش‌ها و راه‌های ممکن استفاده کردند، دانشمندان هسته‌ای ما را به شهادت رساندند، نبرد سایبری سنگین علیه ایران ایجاد کردند تا بتوانند حماسه ما را بزنند، ولی نتوانستند به اهدافشان دست یابند.

وی با اشاره به شکست نقشه‌های دشمنان در سوریه و نقش مقاومت در پایداری این کشور مقابل دشمنان غربی عربی تصریح کرد: آمریکا و هم‌پیمانانش اگر در سوریه نتیجه می‌گرفتند در ادامه به سراغ حزب الله، عراق و در نهایت به سمت ایران می‌آمدند، ولی در سوریه مقاومتی صورت گرفت که تمام نقشه‌ها را نقش بر آب کرد.

رییس دفتر سیاسی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با بیان اینکه در ایران نیز مقاومت در برابر تحریم‌ها و ادامه غنی سازی اورانیوم شکست سنگینی را به دشمنان وارد کرد تصریح کرد: ما امروز از موضع قدرت در مذاکره حاضر شدیم و دشمنان نیز از روی ناچاری دم از مذاکره با ما می‌زنند.

سنائی ادامه داد: امروز وقتی دنیا شاهد فرستادن موجود زنده به فضا و بازگشت آن توسط دانشمندان ایرانی و یا غنی سازی اورانیوم در ایران است مطمئناً می‌خواهد مقابل روند پیشرفت این نظام بایستد و دستاوردهای آن را از بین ببرد و ما باید تمام تلاشمان را به کار بگیریم و این مسیر را با قدرت پیش بریم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه فردی که در انتخابات پیروز می‌شود باید حماسه ساز باشد و نه حماسه سوز اظهار داشت: کسی باید بیاید که روحیه همراهی با نظام و مقام معظم رهبری را داشته باشد و پر کار و پر توان در مسیر پیشرفت و آبادانی کشور قدم بردارد.

وی ادامه داد: امروز در کشور سه هدف جدی را دنبال می‌کنیم، مهم‌ترین این اهداف حفظ آرامش در کشور است، امروز می‌بینیم دشمن به دنبال تولید نارضایتی اجتماعی در کشور است، این نارضایتی به مراتب از نارضایتی سیاسی خطرناک‌تر است.

رییس دفتر سیاسی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی افزود: مقام معظم رهبری در سال 88 راهبرد جذب حداکثری و دفع حداقلی را توصیه کردند و همین امر نیز به وقوع پیوست و همه اقشار جامعه با سلایق گوناگون در انتخابات شرکت کردند، به طوری که امروز می‌بینیم فتنه گران دیگر به دنبال تحریم انتخابات نیستند و بیانیه می‌دهند که حاضرند در انتخابات شرکت کنند و این نشان می‌دهد خط آن‌ها به بن‌بست خورده است.

وی با اشاره به فرموده مقام معظم رهبری در خصوص حضور تمام جریان‌ها و سلایق سیاسی پایبند به نظام در انتخابات تاکید کرد: این جمله رهبری یعنی نظام به حدی از ثبات رسیده است که فتنه‌ها و انحراف‌ها نتواند در آن اثرگذار باشد، امروز حماسه آفرین اصلی مردم هستند.

رییس دفتر سیاسی سپاه با اشاره به سخنان رهبری در خصوص نامزد اصلح و بهره گیری از نقاط ضعف و قوت رئیس جمهوری فعلی برای تشخیص فرد اصلح به بررسی برخی نقاط قوت و ضعف‌های دولت نهم و دهم پرداخت و گفت: آقای احمدی‌نژاد نقاط قوت زیادی داشتند ولی برخی نقاط ضعف‌هایی در وی وجود داشت که کلیت دولت را زیر سوال برد. نخستین خصوصیت احمدی نژاد پرکار و پرتلاش بودن وی بود، دومین ویژگی مردمی بودن و ساده زیست بودن او بود که این خصوصیت برگرفته از سیاست دینی ما است.  پیامبر و اهل بیت علیهم السلام به صورت ساده زندگی می‌کردند، ساده زیست بودن و دوری از اشرافی گری حسن و قوت است و باید در تعیین رئیس جمهور بعدی به آن توجه داشته باشیم.

به گزارش انتخاب به نقل از فارس، سنایی‌راد افزود: ویژگی بعدی احمدی‌نژاد شعار عدالت است، ما سال‌ها در کشور از تبعیض رنج بردیم، بیش از سه هزار آقازاده در لندن تحصیل می‌کردند و می‌کنند ولی این امکانات فقط مختص آن‌ها بود نه دیگران، یکی از اهداف بلند برپایی نظام اسلامی در ایران، برقراری عدالت علوی است، همان عدالتی که بعد از گذشت 1400 سال هنوز برخی نویسندگان و سیاستمداران غربی از آن به عنوان عدالت واقعی نام می‌برند.

وی گفت: این ویژگی احمدی نژاد حتی اگر شعار بود طرح آن مثبت است و رئیس جمهور آینده حتماً باید این ویژگی را داشته باشد. شجاعت و شهامت از ویژگی‌های این دولت بود، کارهایی در دولت نهم و دهم انجام شد که دولت‌های پیشین جرات نکردند به سمت آن بروند و لذا این ویژگی نیز برای انتخاب رئیس جمهور بعدی باید لحاظ شود.

رییس دفتر سیاسی سپاه روحیه ایستادن در مقابل نظام استکباری را خصوصیت دیگر احمدی نژاد برشمرد و ابراز داشت: سلطه ستیزی آموزه امام بود، شعار نه غربی و نه شرقی را امام به ما آموخت و امروز کسانی که دم از مذاکره با آمریکا می‌زنند با این راهبرد اساسی امام فاصله گرفته‌اند.

سنائی راد افزود: روحیه خدمت نیز از ویژگی‌های این دولت بود، وقتی خدمت در کشور جای خود را به پست و مقام داد و مسئولیت به پرستیژ تبدیل شد، فاصله مردم نیز با مسئولین به همان میزان بیشتر شد، وقتی مسئولیت جای خود را به رانت داد، خدمت به فراموشی سپرده شد، بنابراین روحیه خدمت روحیه مبارکی است و باید در رئیس جمهور بعدی جاری باشد.

وی با بیان اینکه متأسفانه آقای احمدی نژاد ضعف‌هایی هم داشت که نکات مثبت وی را خدشه دار کرد اظهار داشت: ای کاش احمدی نژاد پایبندی بیشتری به قانون داشت و از قانون بالادستی و چشم انداز 20 ساله تبعیت می‌کرد، فرد نمی‌تواند بگوید من خودم تشخیص می‌دهم و با این استدلال قانون را اجرا نکند، در سال 88 قانون‌گریزی عده‌ای ایجاد فتنه کرد.

رییس دفتر سیاسی سپاه با بیان اینکه روزهای آینده روزهای سرنوشت سازی است و برخورد با تعیین صلاحیت‌ها مهم است، بیان داشت: در مقابل نتایج بررسی صلاحیت کاندیداها تسلیم شدن بسیار مهم است، مقام معظم رهبری گفتند من یک رای دارم و کسی از آن با خبر نیست است، ایشان قرار نیست دست کسی را بالا بگیرند و بگویند این فرد من هستم و من این فرد.

سنائی راد ادامه داد: ولایتمداری کاندیداها مهم است، قانون اساسی مشخص کرده که روسای قوا زیر نظر رهبری عمل کنند، قانون اساسی وظایف رهبری را مشخص کرده است، سیاست‌گذاری کلان نظام با رهبری و اجرایی کردن آن بر عهده رئیس جمهور است، نفر بعدی که در انتخابات پیروز می‌شود باید از ولایت‌گریزی بر حذر باشد.

وی در پایان با تاکید بر اینکه ترجیح منافع و مصالح نظام بر علقه‌های شخصی از ویژگی‌های مهم رئیس جمهوری بعدی است خاطرنشان کرد: رئیس جمهور باید منافع نظام را در نظر بگیرید، ما باید با بهره‌گیری از این عوامل به دنبال یافتن اصلح باشیم و به یاری خدا حماسه سیاسی را در بهترین شکل محقق کنیم.
نظرات بینندگان