arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۱۲۱۲۴
تاریخ انتشار: ۴۵ : ۱۹ - ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۲

افزایش 100 درصدی قیمت دستگاه‌های دیالیز

وی تصریح کرد: این افزایش قیمت هم به دلیل هزینه‌های دستگاه دیالیز است که با رشد جهانی روبه‌رو بوده و هم به دلیل مشکلات ارزی بوده است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
رئیس اداره پیوند و بیماری‌های خاص وزارت بهداشت با اشاره به افزایش ۲برابری قیمت دستگاه‌های دیالیز گفت: در حال حاضر به ازای هر 5.5 بیمار یک دستگاه دیالیز وجود دارد در حالی که استاندارد جهانی به ازای هر 4 بیمار یک دستگاه است.
 
محمد عقیقی در گفت‌وگو با فارس، افزود: طبق برنامه و توافقات انجام شده قرار شد 1500 دستگاه دیالیز به کشور وارد شود که هم اکنون در حال تدارک فاز اول آن هستیم.

وی ادامه داد: محدودیت‌های انتقال ارز و جابه‌جایی تجهیزات وارداتی از مشکلات ورود این دستگاه‌ها بوده است که البته با کمک سایر سازمان‌ها روند ورود آنها را تسریع می‌بخشیم.

عقیقی گفت: در حال حاضر ملزومات قانونی وجود دارد و با حمایت مراجع اقتصادی مانند بانک مرکزی در تأمین ارز می‌توان به ورود این دستگاه‌ها سرعت بیشتری بخشید.

قیمت دستگاههای دیالیز 2 برابر شده است

رئیس اداره بیماری‌های خاص وزارت بهداشت در زمینه قیمت دستگاه‌های دیالیز گفت: تا سال گذشته حدود 23 تا 25 میلیون تومان قیمت یک دستگاه دیالیز وارداتی بود اما اکنون قیمت خرید هر یک از آنها دوبرابر شده است.

وی تصریح کرد: این افزایش قیمت هم به دلیل هزینه‌های دستگاه دیالیز است که با رشد جهانی روبه‌رو بوده و هم به دلیل مشکلات ارزی بوده است.

برای رسیدن به وضعیت مطلوب 500 دستگاه دیگر می‌خواهیم

وی با بیان اینکه دغدغه اصلی وزارت بهداشت بحث اعتبارات نیست گفت: موضوع اصلی راهکارهای تهیه و تدارک دستگاه‌های وارداتی است. به طوری که اگر به غیر از 1500 دستگاهی که مورد نظر ما است، بتوانیم 500 دستگاه دیالیز دیگر به مجموعه وارد کنیم وضعیت دیالیز کشور و نیاز به دستگاه‌ها بهبود یافته و به استاندارد جهانی نزدیک می‌شود.

با استاندارد جهانی فاصله داریم

رئیس اداره پیوند و بیماری‌های خاص وزارت بهداشت گفت: در حال حاضر به ازای هر 5.5 بیمار یک دستگاه دیالیز وجود دارد که استاندارد جهانی برای استفاده از دستگاه دیالیز به ازای هر 4 بیمار یک دستگاه است.

10 درصد دستگاههای دیالیز مستهلک هستند

وی افزود: در حال حاضر 10 درصد از دستگاه‌های دیالیز مستهلک و فرسوده تلقی می‌شوند که اگر تعداد دستگاه‌های دیالیز را به 2 هزار عدد افزایش دهیم طرح جایگزین کردن دستگاه‌های مستهلک را نیز می‌توانیم اجرا کنیم.

عقیقی اظهار کرد: با وجود اینکه 4هزار و 200 دستگاه دیالیز به صورت فعال در کشور وجود دارد اگر 500 دستگاه دیگر بین بیمارستان‌ها توزیع شود حتی دستگاه‌های مستهلک را می‌توانیم کنار بگذاریم.
نظرات بینندگان