arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۱۲۲۳۰
تاریخ انتشار: ۴۰ : ۱۵ - ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۲

خروج وانت پیکان و نیسان از چرخه تولید

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
بخشودگی دو برابری جرایم رانندگی تا پایان سال 90، از رده خارج شدن وانت پیکان و نیسان تا پایان سال، به کارگیری 45 هزار نیرو در طرح ترافیکی ارتحال امام(ره) ،نصب دوربین ثبت تخلفات و سرعت در 2 هزار کیلومتر از جاده های کشور، 10 هزار راننده در آستانه ضبط گواهینامه مهمترین بخش های نشست خبری امروز رئیس پلیس راهور است.

به گزارش مهر، سردار اسکندر مومنی روز دوشنبه در نشست خبری اظهار داشت: سال گذشته در دنیا یک میلیون و 240 هزار نفر در تصادفات رانندگی جانشان را از دست دادند که 88 کشور دارای کاهش سوانح بودند و 87 کشور نیز تلفات شان افزایش یافت. در این مدت 15 درصد به وسایل نقلیه در دنیا اضافه شد.

وی ادامه داد: در سال گذشته 915 هزار و 545 خودروی جدید شماره گذاری شد که از این میزان 43 هزار و 987 خودرو وارداتی بود. در همین مدت 418 هزار و 733 موتورسیکلت جدید شماره گذاری شده و یکگ میلوی ن و 900 هزار نفر نیز گواهینامه جدید دریافت کردند.

مومنی با اعلام اینکه سال گذشته کمتر از 19 هزار نفر در جاده های کشور در اثر تصادفات جانشان را از دست دادند، تاکید کرد: سال 84 اوج سوانح و حوادث رانندگی بود و این در حالی است که سال گذشته با وجود افزایش 87 درصدی رانندگان، افزایش 163 درصدی موتورسیکلت و 139 درصدی خودروها تلفات به زیر 19 هزار نفر رسید.

وی افزود: در این مدت تصادفات 45 درصد کاهش یافت و میزان تلفات به ازای هر 10 هزار وسیله نقلیه نسبت به سال 84، 70 درصد کاهش نشان می دهد. در آن سال 25 نفر به ازای هر 10 هزار وسیله نقلیه جانشان را از دست می داند که این آمار در سال به 7.3 نفر رسید. در ابتدای دهه 80، 20 هزار نفر با وجود 4 میلیون خودرو در تصادفات کشته شدند که این آمار در سال 91 به 18 هزار و 900 نفر با وجود تردد 16 میلیون خودرو رسید. اگر آن روند ادامه پیدا می کرد باید بیش از 60 هزار نفر در تصادفات رانندگی سال گذشته کشته می شدند.

4 اقدام بزرگ پلیس راهور برای ارتقای ایمنی خودروها
رئیس پلیس راهور با اعلام انجام 4 اقدام بزرگ پلیس راهور برای ارتقای ایمنی خودروها طی 3 سال گذشته اظهار داشت: نصب کنیستر و کاتالیست که تا سال 88 از روی خودروها برداشته بشده بود یکی از اقدامات بزرگ پلیس راهور است ضمن اینکه طی دو سال گذشته از موضوع ترمز ضد قفل عبور کردیم و تمامی خودروهای تولیدی دارای ترمز ای بی اس هستند.

به گفته مومنی شماره گذاری خودروهای فراز و هوو که ناایمن بودند تعطیل شد و مهمترین اقدام سال گذشته نیز نصب کیسه هوا روی خودروهای سواری بود. امسال تمامی خودروهایی که تولید و شماره گذاری می شوند حداقل دارای یک کیسه هوا هستند و سعی می کنیم تا پایان سال تعداد کیسه های هوا را به دو افزایش دهیم.

خروج وانت نیسان و وانت پیکان از خط تولید
مومنی با اعلام اینکه تا پایان سال با همکاری سایر دستگاه ها برخی خودروهای پرتصادف از جمله وانت نیسان و پیکان از رده خارج می شوند افزود: سعی می کنیم این خودروها از رده خارج و دیگر شماره گذاری نشوند. در مورد وانت پراید نیز هنوز به موضوع به پلیس اعلام نشده است و وقتی آن را خودروساز به ما اعلام کند و ما نیز ای خودرو را بررسی کنیم در آن زمان اعلام نظر می کنیم.

حذف جریمه های دو برابر شده تا پایان سال 90
رئیس پلیس راهور با بیان اینکه جریمه هدف نیست و هدف پلیس کاهش سوانح و ایمنی و افزایش انضباط ترافیکی است، تاکید کرد: با تصویب مجلس شورای اسلامی از زمانی که سیاست تشویقی جدید لازم الاجرا شود به مدت شش ماه تمامی جریمه هایی که تا پایان سال 90 هستند میزان دو برابر شده جریمه بخشوده می شود و رانندگان در این زمان فرصت دارند اصل جریمه را پرداخت کنند. پس از طی شدن این شش ماه دوباره دو برابر شده جریمه ها در سوابق منظور می شود.

به کارگیری 40 هزار نیروی پلیس در طرح ترافیکی ارتحال امام(ره)
وی از به کارگیری 40 هزار نیروی پلیس در طرح ترافیکی ایام ارتحال امام(ره) خبر داد و گفت: در آن زمان میلیون ها انسان عاشق برای تجدید میثاق با آرمان های ایشان به تهران می آیند و بسیاری از مردم نیز به شهرهای زیارتی می روند. در این ایام 4 روز تعطیلی پیش رو داریم که اولین تعطیلی بعد از نوروز است و پیش بینی می کنیم حجم سفرها به سمت حرم افزایش یابد.

سردار مومنی ادامه داد: پیش بینی های لازم برای مراسم ارتحال امام(ره) انجام شده است و گفته ایم که تمامی اتوبوس هایی که برای انتقال زائران به کار گرفته می شود باید دارای معاینه فنی و ایمنی لازم باشند.

اجرای طرح های ترافیکی ویژه انتخابات
رئیس پلیس راهور افزود: طرح ایمنی ترافیک برای تحقق حماسه سیاسی در ایام انتخابات اجرا می شود.

مومنی با اشاره به مهمترین برنامه های پلیس راهور در سال 92 تصریح کرد: علاوه بر افزایش کیسه هوای خودروها خارج کردن خودروهای پرتصادف از چرخه تولید، ارتقای فرهنگ رانندگی، توسعه استفاده از سیستم های هوشند و ارتقای رفتار حرفه ای پلیس و استانداردسازی رفتار ماموران در دستور کار قرار دارد.

کاهش 41 درصدی شماره گذاری خودرو در سال جاری
وی با بیان اینکه در دو ماهه نخست امسال شماره گذاری خودروهای جدید 41 درصد کاهش یافته است افزود: در همین مدت شماره گذاری خودروهای وارداتی 23 درصد، اسقاط خودروهای فرسوده 64.5 درصد و موتورسیکلت نیز 55 درصد کاهش نشان می دهد.

10 هزار راننده متخلف در آستانه ضبط گواهینامه
رئیس پلیس راهور با بیان اینکه 10 هزار راننده در آستانه رسیدن به 30 نمره منفی و ضبط گواهینامه هستند تاکید کرد: این افراد بر اساس قانون اگر به مدت شش ماه مرتکب هیچ تخلفی نشوند نمره منفی شان پاک می شود این در حالی است که اگر مرتکب یک یا دو تخلف شوند به 320 نمره منفی می روسند و در آستانه تعطیلات تابستانه علاوه بر ضبط گواهینامه از سفر نیز محروم می شوند.

آغاز مرحله نخست طرح تابستانه از 15 خرداد
مومنی با بیان این که با توجه به تعطیلی پیش از موعد مدارس مدت طرح تابستانه نیز بیشتر است گفت: پلیس آمادگی دارد از نیمه دوم خرداد طرح تابستانه را به اجرا درآورد. امسال این طرح طی دو مرحله به اجرا در می آید که مرحله اول از نیمه خرداد تا ابتدای ماه مبارک رمضان و مرحله دوم نیز از عید فطر تا روز 5 مهرماه است.

وی با اشاره به خط قرمز پلیس در طرح تابستانه اظهار داشت: سرعت غیرمجاز، انحراف به چپ، عدم استفاده از کمربند ایمنی خط قرمز پلیس در تخلفات است و با آنها برخورد می شود.

دو هزار کیلومتر از جاده های کشور زیر پوشش دوربین پلیس
رئیس پلیس راهور با اشاره به اینکه دو هزار کیلومتر از جاده های کشور امسال تحت پوشش دوربین های هوشمند پلیس قرار می گیرند افزود: با همکاری سازمان راهداری جاده های پرتصادف از جمله اهواز و اندیمشک امسال به سیستم هوشمند جاده ای مجهز می شوند.

نیمه دوم شهریور پرترددترین ایام طرح تابستانی است
مومنی با اعلام اینکه نیمه دوم شهریور پس از ایام نوروز پرترددترین فصل سفر در سال است، افزود: در سال گذشته کنترل حمل و نقل عمومی مسافر را به اجرا در آوردیم چرا که با توجه به حمل مسافر و میزان جابجایی ها این موضوع اولویت پلیس بود. از اواخر سال گذشته نیز دوره های بازآموزی را برای رانندگان حمل و نقل بار در دستور کار قرار داده ایم و سعی می کنیم امسال این موضوع را دنبال کنیم.

قاچاقچیان انسان برای فرار از دست پلیس در جاده های فرعی تردد می کنند
وی در پاسخ به سوال خبرنگاری که از او پرسیده بود آیا ماموران نمی توانند میزان سرنشینان خودروها را کنترل کنند که شاهد تصادفات خودروهای حامل اتباع غیرمجاز هستیم، گفت: قاچاق انسان موضوع جرم است و این افراد از مسیرهایی تردد می کنند که برخوردی با پلیس نداشته باشند. عمده قاچاقچیان انسان از راه های بیابانی و فرعی استفاده می کنند و موضوع قاچاق انسان با حمل و نقل متفاوت بوده و جرم است.

رئیس پلیس راهور در پایان در خصوص توقیف مدارک خودروهای دارای سرنشین بدحجاب از سوی ماموران راهور آب اعلام اینکه پلیس راهور در چارچوب قوانین مصوب دولت و مجلس فعالیت می کند تاکید کرد: هر پلیسی در نیروی انتظامی علاوه بر کار خودش اقدامات بین بخشی را نیز انجام می دهد.
نظرات بینندگان