کد خبر: ۱۱۲۳۳۲
تاریخ انتشار: ۲۸ : ۲۳ - ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۲

اسکايپ و فريب کاربران

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

آي تي ايران: محققان فريب جديدي را کشف کرده‌اند که از طريق سرويس پيام فوري مايکروسافت يعني اسکايپ در حال گسترش است.

مجرمان علاوه بر سرقت اطلاعات حساب کاربري، يک تروجان بانکي را نيز بر روي سيستم قرباني نصب مي‌کنند.

اين حمله فريبکارانه به‌صورت پيامي از طرف يک کاربر اسکايپ ظاهر مي‌شود که ادعا مي‌کند که کاربر قادر است با کليک کردن بر روي لينک موجود در پيغام، نرم‌افزار خود را به اسکايپ Premium ارتقاء دهد.

البته اين فريب اقدام به سرقت اطلاعات حساب کاربر کرده و سپس يک تروجان بانکي شناخته شده را به سيستم وي وارد مي‌کند.

اگرچه اسکايپ و ساير سرويس‌هاي پيام فوري مدت‌ها است که ابزار مطلوبي براي مجرمان سايبري محسوب مي‌شوند، ولي يک تحليل‌گر بدافزار در Malwarebytes عقيده دارد که اين حمله خاص غيرمعمول است، چراکه اعتبار قرباني را پيش از ادامه کار بررسي مي‌کند.

وي توضيح داده است که درصورتي‌که جزئيات لاگين جعلي يا غلط وارد کنيد، اين بدافزار به کار خود ادامه نمي‌دهد. فقط درصورتي‌که جزئيات حساب کاربري به‌صورت صحيح وارد شود، صفحه‌اي مشابه صفحه رسمي دانلود اسکايپ به وي نمايش داده مي‌شود که سعي خواهد کرد يک فايل اجرايي به نام SkypePremiumSetup يا چيزي مشابه آن را نصب کند.

بنا بر اعلام مرکز ماهر، يک صفحه popup نمايش داده شده و ادعا مي‌کند که بسته premium کاربر فعال شده است. اما در حقيقت کامپيوتر قرباني با يک تروجان که قادر است اطلاعات مالي و بانکي وي را سرقت کند آلوده شده است.

علاوه بر اين، اکنون حساب اسکايپ قرباني براي انتشار اين فريب مورد سوء استفاده قرار مي‌گيرد و پيغامي مشابه قبلي براي ليست تماس وي ارسال مي‌شود.
نظرات بینندگان