arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۱۴۵۸۸
تاریخ انتشار: ۰۵ : ۱۳ - ۱۳ خرداد ۱۳۹۲

شوم‌ترین پیش‌بینی‌ها برای سرنوشت زمین

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
دنیای فیلم و سینما سالانه با به تصویر کشیدن رویدادهایی نظیر تغییرات جوی وحشتناک، عملیات خصمانه دشمنان زمین و دیگر اتفاقات عجیب برای پایان بخشیدن به حیات زمین و بشریت پیش‌بینی‌هایی می‌کنند با این حال اگر چه این فیلم‌ها همگی تخیلی هستند، اما دانشمندان نگران سناریوهایی هستند که بسیار خطرناک‌تر از اتفاقات پرده سینما خواهند بود.
 
به گزارش ایسنا، در این مقاله دانشمندان برای سرنوشت زمین 9 احتمال علمی شوم را پیش‌بینی کرده‌اند که به شرح زیر است:
 
1- پدیده گرمای جهانی
 
بنابر اعلام دانشمندان منشاء تمام ترس‌ها از فنای زمین، تغییرات جوی است که به عنوان بزرگترین مخرب زمین از آن یاد می‌شود. تغییرات جوی، هوا را به شدت نامتعادل و سخت کرده و ضمن گسترش خشکسالی در برخی مناطق، جمعیت حیوانات را تغییر داده و سبب پراکنده شدن بیماری در تمام نقطه جهان می‌شود. این تغییرات جوی همچنین سبب زیر آب رفتن برخی از نواحی تحت پوشش گیاهان به دلیل بالا آمدن سطح آب دریاها شده و موجی از تغییرات منجر به بی‌ثباتی سیاسی، خشکسالی شدید، قحطی، از هم پاشیدن اکوسیستم و سایر تغییراتی می‌شود که زمین را تبدیل به مکانی غیرقابل زندگی می‌کند.
 
2- ستارگان
 
این اتفاق پای ثابت فیلم‌های حادثه‌ای است. اما نگرانی دانشمندان از نابودی زمین توسط اجرام آسمانی طبیعی است چرا که احتمالا یک پدیده نجومی منجر به نابودی دایناسورها شده است. همچنین در منطقه تانگرسکا در سیبری در اثر برخورد یک جرم آسمان با زمین، منطقه‌ای به وسعت 2000 کیلومتر مربع نابود شده است. در نتیجه احتمالا چیزهای ترسناک‌تری در فضا وجود دارد که دانشمندان تنها جزء کوچکی از آن را می‌دانند.
 
3- خطر شیوع بیماری‌ها
 
هر ساله میکروب‌های بیماری‌زای کشنده‌ای ظهور پیدا می‌کنند که آخرین مورد آنها شیوع ویروس سارس، آنفلوانزای پرندگان و ویروس جدید کرونا که MERS نامیده شده است در عربستان سعودی می‌باشد. به لحاظ ارتباطات اقتصادی بسیار زیاد در سطح جهانی این ویروس‌ها مانند یک آتش غیرقابل مهار به سرعت در سراسر جهان منتشر می‌شوند.
 
4- خطر قارچ‌ها
 
«دیوید ویک» سرپرست موزه مهره‌داران دانشگاه کالیفرنیا می‌گوید: اگر چه تهدید باکتری‌ها برای زمین و انسان‌ها جدی است اما خطرات قارچ‌ها بسیار وحشتناک‌تر است. وی گفت: اخیرا یک بیماری قارچی در دوزیستان مشاهده شده که اثرات کاملا مخربی دارد. این قارچ می‌تواند تمام قورباغه‌های ایالات متحده را نابود کند. بروز بیماری مشابهی در انسان می‌تواند منجر به فاجعه شود زیرا با اینکه باکتری‌ها نابود می‌شوند اما قارچ‌ها قابلیت زایایی و تکثیر دارند. همچنین در مقایسه با باکتری‌ها، اطلاعات کمتری راجع به تهدید قارچ‌ها وجود دارد.
 
5-بیماری‌های حاصل از مهندسی ژنتیک
 
فقط بیماری‌های طبیعی نیستند که باید از آنها ترسید چرا که در سال 2011 میلادی محققان یک نوع جهش یافته از ویروس آنفولانزای پرندگان موسوم به H5N1 را در محیط آزمایشگاهی به عمل آوردند که از طریق انتشار در هوا قابل انتقال بود که این اقدام خشم جامعه دانشمندان را برانگیخت. این مساله وحشت از نفوذ سهوی بیماری‌های مهلک از آزمایشگاه ها به فضای زندگی عادی را افزایش می‌دهد.
 
6- جنگ هسته‌ای
 
بسیاری از دانشمندان کماکان به شیوه‌ای سنتی نگران سرنوشت زمین هستند که آن هم وقوع جنگ هسته‌ای است.
 
7- شورش روبات‌ها
 
اگر چه "فیلم ترمیناتور" یک فیلم علمی و تخیلی است اما نقش کشنده ماشین‌ها و روبات‌ها دور از ذهن نیست. سازمان ملل اخیرا تولید روبات‌های کشنده را ممنوع کرده است چرا که متخصصان معتقدند برخی کشورها در حال تولید این روبات‌ها هستند. بسیاری از دانشمندان علم رایانه در حال دستیابی به شگفتی اکتشافاتی هستند و زمان اینکه هوش مصنوعی جای هوش انسان را بگیرد بسیار نزدیک است. اگر چه هنوز این مساله که آیا این روبات‌ها در خدمت انسان‌ها خواهند بود یا علیه آنها، جای بحث دارد. اما اتفاقات بد زمانی می‌افتد که تعداد بسیاری روبات فوق هوشمند و مجهز به سلاح‌های مرگبار تولید شوند.
 
8- رشد فزاینده جمعیت
 
ترس از رشد فزاینده جمعیت از قرن 18 میلادی شکل گرفت. در آن زمان توماس مالکوس پیش‌بینی کرد رشد بیش از حد جمعیت می‌تواند منجر به گرسنگی گسترده و تخلیه تمام منابع و ظرفیت‌های زمین شود. با توجه به جمعیت عظیم جهان که همچنان رو به رشد است، بسیاری از هواداران محیط زیست معتقدند این رشد جمعیت تهدید اصلی حیات زمین است. البته همه با این تفکر موافق نیستند چرا که معقتدند جمعیت زمین طی 50 سال آینده رو به ثبات خواهد رفت.
 
9- مجموعه عوامل مخرب
 
اگر چه هر یک از این رویدادها ممکن است رخ دهد اما اغلب دانشمندان معتقدند اثرات فزاینده برخی رویدادهای در نابودی زمین محتمل‌تر است. به عنوان مثال گرمای زمین منجر به شیوع برخی میکروب‌های بیماری‌زا شود. گرمای زمین همچنین می‌تواند تغییرات گسترده در آب و هوا شود. در عین حال نابودی اکوسیستم‌ها، رفته رفته تولید خوراک را کند می‌کند چرا که دیگر هیچ زنبوری گرده‌افشانی نخواهد کرد. ضمن اینکه به مرور زمان برخی عوامل رفته رفته حیات زمین را به خطر خواهند انداخت.
 
به گزارش لایوسانیس، در این سناریو، سقوط زمین مانند شکاری که به سرعت میان دندان‌های ببر سیبری جان می‌دهد، غم‌انگیز نخواهد بود بلکه بیشتر شبیه مرگ صیدی است که ذره ذره با ضربات منقار اردک‌ها جان می‌بازد، ذره ذره و دردناک !
نظرات بینندگان