arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۱۴۶۷۸
تاریخ انتشار: ۴۴ : ۱۹ - ۱۳ خرداد ۱۳۹۲

اکران "گذشته" فرهادی از هفته آینده

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
شورای صنفی نمایش به وضعیت اکران سینماها و صدور حواله‌ی پوزیتیو و پروانه نمایش اعتراض کرده و همچنین در جلسه‌ی آخر خود وضعیت اکران فیلم «گذشته» اصغر فرهادی را مشخص کرد.

حبیب کاوش - سخنگوی شورای صنفی نمایش - در گفت‌و‌گو با ایسنا، درباره‌ی مصوبات جلسه‌ دوشنبه ظهر (13 خردادماه) این شورا بیان کرد: متاسفانه ما اکنون در اکران شاهد آشفتگی‌ هستیم که این موضع در جلسه‌ی اخیر شورای صنفی نمایش به بحث گذاشته شد.

وی توضیح داد: ما اکنون با چند مشکل به صورت توامان روبرو هستیم. اولین مشکل‌مان دیجیتالی شدن نمایش بعضی از سینماهاست که نه کیفیت مناسبی دارد و نه گویا برنامه‌ ویژه‌ای برای آن پیش‌بنی شده است تا ما حداقل بدانیم کدام سینماها قابلیت اکران دیجیتالی را دارند.

کاوش مشکل تهیه‌ پوزیتیو برای چاپ کپی فیلم‌ها را یکی دیگر از مشکلات اساسی امروز تهیه‌کنندگان دانست و در این‌باره بیان کرد: متاسفانه حواله‌ پوزیتیو برای فیلم‌های در آستانه‌ اکران از سوی وزارت ارشاد به موقع صادر نمی‌شود. در این بخش با این مشکل نیز مواجه‌ایم که بنیاد سینمایی فارابی هم می‌خواهد مدیریت مضاعف و البته بی‌قاعده، بی‌برنامه‌ و بدون توجیه مناسبی را روی اعطای پوزیتیو به تهیه‌کنندگان اعمال کنند.

سخنگوی شورای صنفی نمایش همچنین با اشاره به مشکلاتی در صدور پروانه نمایش مخصوص اکران فیلم در سینماها توسط سازمان سینمایی اشاره کرد و گفت: تمام این مواردی که به آن‌ها اشاره کردم، باعث شده که شاهد اخلال در امر نمایش و اکران سینماها باشیم و نتوانیم این آشفتگی را مدیریت کنیم؛ به طوری که این هفته نمی‌توانیم هیچ فیلم جدیدی را در گروه قدس، عصر جدید و آفریقا روی پرده ببریم.

وی در پاسخ به پرسشی درباره ادامه‌دار بودن این وضعیت تاکید کرد: فعلا این سه سرگروهی که نام بردم می‌توانند یک هفته به صورت آزاد فیلمی را اکران کنند، اما حکم کرده‌ایم که فیلم‌هایی که قراردادشان برای اکران ثبت شده است به هر طریقی تا هفته‌ی آینده وضعیت پوزیتیوشان را مشخص کنند.

کاوش افزود: طبق قراردادهای ثبت شده در شورای صنفی نمایش، از چهارشنبه هفته‌ آینده (22خردادماه)، «بی‌تابی بیتا» در گروه قدس، فیلم «خودزنی» در گروه عصر جدید و فیلم «گذشته» در گروه آفریقا روی پرده می‌رود. همچنین در جلسه‌ی امروز قرارداد فیلم «زبان مادری» برای اکران پس از «تلفن همراه رئیس جمهور» در گروه آزادی ثبت شد.

سخنگوی شورای صنفی نمایش در پایان در پاسخ به پرسش ایسنا درباره‌ی امکان آماده‌شدن نسخه‌های فیلم «گذشته» اصغر فرهادی تا هفته‌ آینده گفت:‌در هر صورت اگر این فیلم بتواند حواله‌ی پوزیتیو را از وزارت ارشاد دریافت کند، از گیر فارابی برای اختصاص پوزیتیوها رد شود و پروانه نمایش اکران آن در سینماها نیز صادر شود، می‌تواند از هفته‌ی آینده در گروه آفریقا روی پرده برود.
نظرات بینندگان