arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۱۵۰۶۰
تاریخ انتشار: ۴۱ : ۱۲ - ۱۶ خرداد ۱۳۹۲

عارف: ایجاد معاونت اقوام/ آزادی آموزش زبان مادری

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
بیانیه تعهدات و برنامه‌های محمدرضا عارف کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری یازدهم در مورد اقوام و اقلیت‌ها منتشر شد.

به گزارش ایسنا در این بیانیه آمده است: «تهران نشین هستم اما رییس‌جمهور مرزنشین‌ها هم خواهم بود. من یزدی هستم و به آن افتخار می‌کنم، اما اگر رییس‌جمهور شدم، رییس‌جمهور برداران و خواهران خودم در کردستان، سیستان و بلوچستان، کرمانشاه، ایلام، بوشهر، هرمزگان، گلستان، خوزستان و خراسان شمالی و جنوبی و دیگر استان‌ها خواهم بود. من مسلمان هستم اما خدمتگذار زرتشتیان، یهودیان، مسیحیان هم خواهم بود.

از نظر برخی تنوع قومیتی و مذهبی نامطلوب است و به آن نگاه امنیتی دارند و از آن در هراسند. اما من به عنوان یک اصلاح‌طلب، به تنوع قومی و مذهبی نگاه فرهنگی و مثبت دارم. یقین دارم تنوع موجب پویایی است. تعهدات من به اقوام عزیز و اقلیت شریف این مرز و بوم چنین است:

1) تشکیل معاونت اقوام و اقلیت: در سفر خودم به یکی از استان‌ها، یکی از افراد خوش‌فکر پیشنهاد داد که در ریاست جمهوری معاونت اقوام تشکیل شود. برای پیگیری حقوق به حق اقوام و اقلیت‌ها، معاونت اقوام و اقلیت‌ها را ایجاد خواهم کرد.

2) آزادی آموزش زبان و آیین محلی و بومی: برای اقوام در نظر گرفته‌ایم که آموزش زبان و آیین محلی رسمی و تسهیل شود. طبق قانون حداقل 10% از برنامه‌های آموزشی به معرفی حرفه‌ها، هنر، جغرافیا، آیین و رسوم و نیازها و شرایط اقلیمی و جغرافیایی استان‌ها به ویژه مناطق روستایی و عشایری تخصیص می‌یابد. من متاسفم از این‌که باید آموزش زبان و آیین محلی اقوام و اقلیت در کشور ما محدود باشد. آموزش زبان و آیین محلی و بومی حق مردم است.

3) انتصاب مدیران برآمده از اقوام و اقلیت‌ها: تغییر نگاه به اقوام و اقلیت‌ها در دولت ضروری است. اقوام و اقلیت‌ها نباید این حس را داشته باشند که عامدانه در محرومیت نگاه داشته شده‌اند. اگر انتظار داریم که همه برای ایران باشند، ایران نیز باید برای همه باشد. ما شهروند درجه یک و دو نداریم. اقلیت‌های مذهبی در کشور ما جایگاه درجه یک دارند. بر مبنای اصل شایسته‌سالاری، اگر یک اقلیت دینی هم برای جایگاهی مناسب بود، فراتر از دید قومیتی و مذهبی آن پست را در اختیارش قرار می‌دهم. منش من در گذشته چنین بوده و بر آن خواهم بود.

مردم عزیز ما بدانند هرگونه اجحاف به حقوق اقلیت‌های دینی که در قانون اساسی کشورمان نیز تصریح شده است، خاستگاهش نه جمهوریت نظام است و نه اسلامیت آن، بلکه ناشی از فهم غلط و تنگ‌نظرانه عده ای محدود است، از هر دو مقوله جمهوریت و اسلامیت. به امید خداوند، کشوری خواهیم شد که در دنیا به خاطر احترام به تمام انسان‌ها فارغ از نژاد، قوم و مذهب و زندگی جمعی شادمانه زبانزد باشد.

رسید مژده که ایام غم نخواهد ماند.

محمدرضا عارف.»
نظرات بینندگان