arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۱۵۱۴۱
تاریخ انتشار: ۰۸ : ۱۹ - ۱۶ خرداد ۱۳۹۲

پاسخ دولت به اظهارات کاندیداها درباره دانشگاه‌ها

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
پایگاه اطلاع رسانی دولت با صدور اطلاعیه‌ای به برخی مسائل که از سوی نامزدهای انتخابات در مناظرات مطرح شد، پاسخ داد.
 
پایگاه اطلاع‌رسانی دولت در اطلاعیه‌ای به برخی ادعاهای انتخاباتی از سوی کاندیداها پاسخ داد.
 
متن این اطلاعیه بدین شرح است:
 
با توجه به نزدیکی یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و خلق حماسه سیاسی از سوی ملت با بصیرت ایران، لازم است تا کاندیداهای محترم ریاست جمهوری برنامه‌های خود را در حوزه‌های مختلف بیان کرده تا مردم با آگاهی بیشتر و انتخاب اصلح، حماسه‌ای دیگر برای سرافرازی و سربلندی کشورمان خلق کنند.
 
اما موضوعی که بسیار مهم است و رهبر معظم انقلاب هم بارها بر آن تاکید کرده‌اند، این است که کاندیداها در زمان تبلیغات به منظور جلب آرای ملت، در نقد، سیاه‌نمایی و بی‌انصافی نکنند. ایشان در سخنرانی 14خرداد1392در مرقد مطهر حضرت امام راحل فرمودند: "نامزدهای محترم از هر چیزی که می‌خواهند انتقاد کنند، اما متوجه باشند که معنای انتقاد، بی‌انصافی، منفی‌بافی و سیاه‌نمایی نیست بلکه جوهره انتقاد به معنای عزم و نیت و تلاش برای حل مشکلات و پیمودن راهی پر افتخار است."
 
این در حالی است که تبعیت از فرمایشات ایشان برای آحاد ملت خصوصا کاندیداهای ریاست جمهوری امری لازم و ضروری است و خلاف آن عمل کردن از چشم بینای ملت ایران پنهان نخواهد ماند.
 
از جمله نقدهای غیرمنصفانه کاندیداها در برخی اظهارنظرهای مناظره اخیر 8 کاندیدای ریاست جمهوری که 15 خرداد برگزار شد قابل مشاهده است.
 
در این مناظره نقاط مثبت و منفی عملکرد دولت‌های گذشته پس از انقلاب اسلامی در حوزه فرهنگی و اجتماعی مطرح شد که به نظر می‌رسد برخی از نقدها با فرمایشات رهبر معظم انقلاب همخوانی نداشت.
 
از جمله یکی از کاندیداهای محترم، نقدی را در حوزه فضای دانشگاهی مطرح کرد و معتقد بود طی سال‌های اخیر متاسفانه با فضایی که در دانشگاه‌ها ایجاد شده موجبات بی‌انگیزگی دانشجویان فراهم شده است به نحوی که دانشجو هیچ رغبتی نمی‌کند در فعالیت‌های سیاسی و فرهنگی مشارکت کند و همچنین جایگاه تشکل‌های دانشجویی و فعالیت‌های صنفی، گروهی، سیاسی و فرهنگی نیز کمرنگ شده حتی بعضی از تشکل‌‌ها نیز در دانشگاه‌ها تعطیل شده‌اند.
 
به منظور پاسخگویی تبیینی به این شبهات به پاره‌ای از آمار و ارقام مقایسه‌ای حوزه فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌ها در بازه زمانی قبل از سال 84 و بعد از آن اشاره می‌شود که نشاندهنده پویایی و فعالیت گسترده جامعه دانشجویی کشور است.
 
- تعداد تشکل‌های دانشجویی با رشدی حدود 1.5 برابر از 162 تشکل در سال 84 به 234 تشکل در سال 91 رسیده است.
 
- تعداد کانون‌های فرهنگی با رشد 7 برابری از 495 کانون در سال 84 به 3215 کانون در سال 91 رسیده است.

- تعداد انجمن‌های علمی دانشجویی با رشد 8 برابری از 800 انجمن در سال 84 به 6324 انجمن در سال 91 رسیده است.
 
- تعداد معاونت‌های فرهنگی مستقل در دانشگاه‌ها از صفر معاونت در سال 84 به 70 معاونت مستقل در سال 91 رسیده است.

- تعداد نشریات دانشجویی با رشد بیش از 2 برابر از 2500 نشریه در سال 84 به 5366 نشریه در سال 91 رسیده است.
 
- تعداد قطب‌های علمی کشور با رشد 2 برابری از 84 قطب در سال 84 به 153 قطب در سال 91 رسیده است.

- تعداد دانشجویان دوره دکتری بورس داخل با رشد 3 برابری از 591 دانشجو در سال 84 به 1695 دانشجو در سال 91 رسیده است.
 
همچنین بر اساس گزارش پایگاه بین‌المللیISIرتبه ایران در تولید علم جهان از رتبه 37 در سال 84 به رتبه 17 در سال 91 ارتقا پیدا کرده و کشورمان رتبه اول تولید علم در منطقه را از آن خود کرده است و این مرهون تلاش اساتید، دانشجویان و بستر‌سازی مناسب دولت برای شکوفایی علمی کشور بوده است هر چند این باز شایسته ملت ایران نیست و باید بیش از این تلاش شود.
 
این پایگاه بین‌المللی نیز اذعان داشته از سال 1357 تا کنون 157 هزار سند علمی از ایران به ثبت رسیده است و این در حالی است که 150 هزار سند آن طی دولت‌های نهم و دهم ثبت شده‌اند.

همچنین "اسکوپوس" بزرگترین پایگاه اطلاعاتی «چکیده»و «استنادی» جهان اعلام کرده از سوی ایران طی سال 1357 تا‌کنون 216 هزار مقاله علمی در این پایگاه به ثبت رسیده که 192 هزار آن از سال 84 به بعد بوده است.

در مناظره اخیر همچنین به تعداد بازنشسته شدن اساتید طی سال‌های گذشته انتقاد شد که در پاسخ کافی است مقایسه‌ای ساده صورت گیرد مثلا تعداد اساتید بازنشسته شده در دو سال آخر دولت اصلاحات(82 و 83) 169 نفر و در دو سال پایانی دولت دهم(90 و 91) 96 نفر بوده است.
 
شایان ذکر است طی دولت‌های نهم و دهم 17 هزار هیئت علمی و استاد جذب دانشگاه‌های کشور شده‌اند.
 
همچنین در پاسخ به این نقد که فضای کنونی دانشگاها فضای انتخاباتی نیست لازم است اعلام شود که تنها در نیمسال دوم سال 1391، 1700 نشست انتخاباتی در دانشگاه‌های سراسر کشور برگزار شده که 970 نشست آن در دانشگاه‌های دولتی بوده است.
 
در پایان تاکید می‌شود مسیری که جامعه علمی و دانشگاهی کشور طی سال‌های پس از انقلاب اسلامی بویژه دولت‌های نهم و دهم طی کرد نه تنها جایگاه علمی ایران را به تراز جهانی ارتقا داد بلکه با اتکا به دانش بومی در حوزه‌های مختلف صنعتی، کشاورزی و خدماتی به ویژه فناوری‌های نوین، هوا فضا و هسته‌ای را به دنبال داشت که مورد توجه و اعتراف دوستان و دشمنان کشورمان نیز بوده است لذا شایسته نیست خدمات و پیشرفت‌هایی را که بدخواهان این ملت بدان اذعان دارند، از سوی برخی دوستداران نظام انکار شود که به واقع مصداق بی‌انصافی و سیاه‌نمایی است لذا نگارش این مطلب به منزله ورود به مباحث تبلیغاتی و انتخاباتی کاندیدای محترم ریاست جمهوری نیست اما هر کجا که احساس شود در حق خدمات ماندگار و ارزشی دولت‌های نهم و دهم بی‌انصافی صورت گرفته و بر خلاف فرمایشات رهبر فرزانه انقلاب عمل شده که مصداق سیاه‌نمایی است، به نحو شایسته و مقتضی پاسخ‌های تفصیلی برای تنویر افکار عمومی منتشر خواهد شد.
نظرات بینندگان