arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۱۵۲۲۵
تاریخ انتشار: ۰۶ : ۱۲ - ۱۷ خرداد ۱۳۹۲

ده دلیل که اردوغان از اعتراضات اخیر خشنود است!

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
طی چند روز اخیر، استانبول و شماری دیگر از شهرهای ترکیه، شاهد اعتراضات شدید علیه سیاست های دولت عدالت و توسعه بوده که تاکنون، حتی به کشته شدن سه نفر نیز انجامیده است. اما در میانه همه واکنش های گوناگون دولتمردان ترکیه نسبت به این وقایع، سایت تحلیلی «المانیتور» به بررسی دلایلی پرداخته که بر اساس آن ها، اردوغان باید از این اعتراضات خوشحال باشد.

به گزارش «تابناک»، سایت تحلیلی المانیتور در مطلبی طنزآلود و کنایه آمیز، به انتقاد از سیاست های دولت اردوغان و به ویژه سرکوب مردم ترکیه در اعتراضات اخیر پرداخته است. نویسنده این مطلب، با مطرح کردن این فرض که اگر اردوغان در شبکه اجتماعی «توئیتر» دارای یک حساب کاربری بود، چه مطالبی را درباره این وقایع ارسال می کرد، دلایل احتمالی وی برای خشنودی از این اوضاع را از زبان وی برمی شمرد:

1- شهرداری استانبول حمام رایگان در اختیار شهروندان می گذارد (اشاره به سرکوب اعتراضات با ماشین های آب پاش). پاکیزگی خوب است. این چیزی است که من نامش را خدمت رسانی می گذارم.

2- مشاغل جدیدی به وجود آمده است. می بینید که مردم در میدان تقسیم، ماسک می فروشند. این موضوع به ویژه برای رأی دهندگان کرد که بیکار هستند، بسیار خوب است.

3- وزیر فرهنگ من دیگر تلاش نخواهد کرد زمانی که در سفر هستم، با کشف یک شیء تاریخی دیگر در موزه ای ناشناخته در اروپا، توجه عمومی را از من دور کند.

4- مقامات اطلاعاتی من از وقتی روند صلح با کردها آغاز شد، احساس کسالت می کردند. اما اکنون آن ها می توانند به ردگیری عوامل خارجی نفوذکننده در تظاهرکنندگان بپردازند. راستش را بخواهید، به نظر من همه تظاهرکنندگان عوامل بیگانه هستند.

5- چه کار خوبی کردم که سهام کارخانه تولید گاز اشک آور را خریدم. حالا می توانیم برای پر کردن دوباره کپسول ها، سفارش های عظیم بگیریم. من عاشق کسب و کار آزاد هستم.

6- اعضای کمیته المپیک خواهند دید که ما می توانیم شمار زیادی از جوانان را در یک لحظه برای مشارکت در هر چیزی بسیج کنیم. تازه آن ها بعد رفتن خودشان همه جا را تمیز می کنند. استانبول 2020!

7- حالا من نسخه ترکی «توئیتر» را راه اندازی خواهم کرد؛ کاری که همیشه تمایل داشتم انجامش دهم. اسمش را هم می گذارم «کلاغ». محدودیت 140 کاراکتری توئیتر را هم برمی دارم و برای بزرگداشت سال فتح استانبول، از 1453 کاراکتر استفاده می کنم.

8- بالاخره می توانم درباره معنای دموکراسی با عبدالله گل مناظره کنم. او باید چیزهای زیادی یاد بگیریم و من به او یادآوری خواهم کرد که انتخابات، همه چیز و پایان همه چیز نیست. همه چیز بستگی به این دارد که چه کسی قوانین انتخاباتی را وضع کند.

9- به زنانی که در میدان تقسیم هستند نگاه کنید. چه کسی آن ها را به اینجا آورد؟ من آوردم! با این همه آن ها باز هم انتقاد می کنند که دولت من ضد زن است. در قدم بعدی، با ساخت یک مرکز خرید، می خواهم نشان دهم که زنان می توانند آزادانه و به همراه سه بچه ای که من وادارشان کرده ام که داشته باشند، در میدان تقسیم به خرید بپردازند.

10- من تنها کسی هستم که می تواند ترکیه را دموکراتیک کند. طی یک شب، من به اوباش و حاشیه نشینان قدرت دادم و آن ها را به جریان اصلی تبدیل کردم. اکنون جوانان 25 تا 35 ساله فضای تنفسی لازم برای ساخت جامعه مدنی پر شور این کشور را فراهم خواهند کرد.
نظرات بینندگان