arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۱۵۵۹۷
تاریخ انتشار: ۰۰ : ۱۸ - ۱۹ خرداد ۱۳۹۲

غرضی: من با خودم گرفتاری ندارم/وعده دادن به زنان، کلاه گذاشتن سر آنهاست

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

یک نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: راه توسعه، توسعه جمهوریت است باید به مردم اعتماد کرد و کار را در کشور تقسیم کنیم. امروز در استانها به اندازه کافی تخصص‌های مورد نیاز وجود دارد و هر استانی می‌تواند نقش خود را ایفا کند.

به گزارش ایسنا ، سیدمحمد غرضی با حضور در نشستی در خبرآنلاین، با بیان اینکه جامعه به اصلاحات نیاز دارد، گفت: اصلاحات یک مفهوم کلی است اما عده‌ای که نتوانستند کاری کنند آن را یدک می‌کشند و حالا گرفتار اعمال خودشان هستند.

وی با بیان اینکه بستر انقلاب ایران بستری 200 ساله است و در این بستر هرکسی می‌تواند خدمت کنند و کسانی که به دنبال اسم و رنگ برای خود هستند از بین می‌روند، افزود: من می‌گویم کسانی که می‌خواهند سیاست را بر فرهنگ تحمیل کنند باعث خواهند شد که فرهنگ از بین برود.

این نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری در ادامه درباره رویکرد خود به احزاب و گروه‌های سیاسی، گفت: گذشته اعتماد به احزاب و گروه‌ها در ایران منفی است اما گذشته اعتماد به انقلاب همچنین آینده این اعتماد مثبت است. کسانی که به ستادها و گروه‌های سیاسی تکیه می‌کنند و به جای اینکه رنگ جمهوریت داشته باشند رنگ حزبی دارند کاری از پیش نمی‌برند.

غرضی خاطرنشان کرد: من نمی‌گویم احزاب مانع پیشرفت هستند اما احزابی که نتوانند با یک پایه اجتماعی تفاهم برقرار کنند دچار تناقض می‌شوند و خودشان از بین می‌روند در واقع احزاب در صورتی که توانایی اجماع نداشته باشند از بین خواهند رفت.

وی گفت: بزرگان، خبرنگاران و همه باید به اجماع برسند چرا که اجماع کلمه مقدس فقه اسلامی است و می‌گوید آنچه که می‌تواند حکومت کند اجماع است.

خبرنگاری از غرضی درباره برنامه این کاندیدا درباره بحث سلامت پرسید که وی اظهار کرد: هرجا که تمرکز باشد و قدرت سیاسی متمرکز بود به فساد نزدیک شده‌ایم. الان تمام بیمه‌های دنیا به قدرت‌های اقتصادی بزرگ تبدیل شده‌اند ولی بیمه مرکزی ما همیشه بدهکار است، تامین اجتماعی نیز همین‌طور است. من می‌گویم تامین اجتماعی را باید استانی کرد چرا که متعلق به همه مردم است. اگر من موفق شوم اولین کاری که می‌کنم این است که تمام تمرکزها را به استان‌ها می‌فرستم.

وی گفت: راه توسعه، توسعه جمهوریت است باید به مردم اعتماد و کار را در کشور تقسیم کرد. امروز در استانها به اندازه کافی تخصص‌های لازم وجود دارد و هر استانی می‌تواند نقش خود را ایفا کند.

خبرنگاری پرسید آیا شما معتقد به اداره ایالتی هستید که غرضی پاسخ داد: من به دعواهای فدرال و ایالتی و این‌طور بحث‌ها وارد نمی‌شوم. من می‌خواهم جمهوریت را توسعه دهم. من شرکت مخابرات را استانی کردم شما اسمش را فدرال بگذارید. شرایط کشور در امروز ایجاب می‌کند که به جای تمرکززدایی، توسعه اجتماعی حاصل شود.

خبرنگاری از غرضی پرسید چرا شما مثل دیگر کاندیداها به سفر استانی نمی‌روید که غرضی پاسخ داد: من به چند سفر استانی رفتم اما تشخیص اجتماعی من این است که با رسانه‌ها کار کردن باعث می‌شود تا اثر اجتماعی انسان بیشتر باشد.

خبرنگار دیگری از این کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری پرسید عده‌ای در مورد شما بحث رانت‌خواری را مطرح کردند، غرضی در واکنش به این موضوع، گفت: پایان سال 76 در روزنامه صبح مطالبی مطرح شد و گفتند آقای مهدی نصیری و ده‌نمکی علیه من مقاله‌ای را نوشتند، بعد ما شکایت کردیم و آقای مهدی نصیری محکوم شدند چراکه حرف‌هایشان درست نبود. آقای ده‌نمکی هم به من گفتند شما مشکل اقتصادی دارید و من به او گفتم اگر اسنادی دارید در دادگاه رو کن در حالیکه او تا امروز این کار را نکرده است. بعد از آن من در یک نماز جمعه به آقای مهدی نصیری گفتم که تو بااستعداد هستی و مواظب باش گرفتار جریان‌های سیاسی نشوی.

وی با بیان اینکه من در تمام طول عمرم هیچ نامه‌ و گرفتاری را بدون جواب نگذاشته‌ام، گفت: من با خودم گرفتاری ندارم. زمانی که آقای لاریجانی در سازمان صداوسیما بود عروسک‌های تحقیری و تخریبی را با مسخره کردن موبایل به کار برد و می‌خواست اعتبار من را از بین ببرد اما من چیزی نگفتم. نباید هی به گذشته و آینده رفت.

خبرنگاری در مورد نگاه غرضی به مقوله سینما پرسید که وی گفت: سه بخش ورزش، سینما و مطبوعات در کشور ما شکست خورده و نتوانسته است سازمان اجتماعی پیدا کند این در حالی است که ورزشکار، خبرنگار و سینماگر باید پروانه اشتغال داشته باشند. در این مورد باید قانون صنف نوشته شود و با تعامل مردم و دولت وجود این قانون مشکلات حل می‌شود.

وی با بیان اینکه صاحب این کشور، ملت است، اظهار کرد: سینما باید در مقابل شنونده و ببیننده متعهد باشد و من دلم نمی‌خواهد به یکی مجوز بدهم و یکی مجوز ندهم.

خبرنگار دیگری درباره اینکه چرا غرضی تا به حال در مورد اعضای کابینه‌اش چیزی نگفته است، سوال کرد که غرضی گفت: از آنجا که من هنوز رای ملت را در رابطه با شعارهایی که داده‌ام به دست نیاوردم در این مورد چیزی نگفته‌ام. من کابینه‌ام را با کسانی تشکیل می‌دهم که با توسعه سیاسی و اجتماعی سازگار باشند.

وی همچنین در این باره که آیا برنامه‌ای برای از بین بردن افزایش قیمت‌ها دارد،‌ گفت: اگر من رای بیاورم ضد تورم عمل می‌کنم و خدمت نمایندگان مجلس می‌رسم و اگر آنها به من بگویند شما هزینه کن، من حرف آنها را گوش نمی‌دهم چرا که من دست در جیب مردم نمی‌کنم و گرانی ایجاد کنم و به جهنم بروم.

غرضی همچنین در مورد نگاه او به جایگاه زنان در جامعه، گفت: با آوردن چند زن به کابینه و مجلس برای زنان اعتبار اجتماعی درست نمی‌شود. زنان در زندگی باید تقویت مهارتی پیدا کنند. وعده دادن به زنان کلاه گذاشتن سر آنهاست. باید اعتبار مهارتی و اجتماعی به زنان داد تا آنها جایگاه و شخصیت خود را پیدا کنند.

نظرات بینندگان