arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۱۵۷۳۸
تاریخ انتشار: ۱۳ : ۱۰ - ۲۰ خرداد ۱۳۹۲

سکه و دلار در مسير نزولی

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
دنیای اقتصاد: در حالی که بهای طلا در بازارهای جهانی از بامداد روز شنبه بسته است دیروز یکشنبه قیمت‌های بازار داخلی شروع به افت کردند. دلار در بازار داخلی تا بعد از ظهر تقریبا 25 تومان افت کرد. بهای سکه نیز در حالی تا ظهر دیروز قدری افزایش ثبت کرده بود که در ادامه ساعات فعالیت بازار بین 10 تا 15 هزار تومان کاهش ثبت کرد.

قیمت سایر ارزها و سکه نیز افت داشتند. در بازار طلا نیز قیمت‌ها افت مختصری داشت. این کاهش در حالی است که پیش‌بینی‌ها برای بهای جهانی طلا در هفته پیش رو عمدتا افزایشی است؛ چراکه در نظرسنجی این هفته کیتکو از میان 22 نفر شرکت‌کننده در این نظر سنجی 9 نفر قیمت طلا را برای هفته آینده افزایشی دیده‌اند، 7 نفر به کاهش قیمت آتی آن رای داده و 6 نفر نیز ثبات قیمت در همین سطوح را برای هفته آینده طلا ارزیابی کرده‌اند. بهای حواله ارزی درهم دیروز نسبت به روز شنبه تغییری نداشت و در سطح 995 تومان باقی مانده بود. برخی دیروز در پی افت قیمت‌ها برای فروش به بازار مراجعه کردند.

در چنین شرایطی البته تزریق ارز و سکه را نیز نمی توان رد یا قبول کرد، برخی افت قیمت‌ها را به مسائل سیاسی آستانه انتخابات مربوط می‌دانند. خبرهایی از توافق برخی کاندیداها با یکدیگر بازار را با واکنش مثبت روبه‌رو کرده است این خبرها که البته هنوز رسانه‌ای نشده‌اند موجب نوعی خوش‌بینی برای آینده بازار و کاهش قیمت‌ها شده است. این نوع نگرش البته از جنس همان کاهش قیمت‌های ارز و سکه در زمان ثبت نام‌ها بود. به عقیده برخی از کارشناسان برنده شدن نامزدهای همراستا با بازار می‌تواند به نوعی نگرانی‌ها را از فضای کسب‌و‌کار کشور بزداید و برطرف شدن برخی ناملایمات به ویژه در بازار ارز و تسهیل امکان نقل و انتقال ارز که در شعارهای انتخاباتی برخی کاندیداها برجسته تر بوده از سوی بازار نیز به صورت پیام شفافی دریافت شده است. دیروز نیز برخی از این منظر افت قیمت‌ها را تحلیل کردند. در عین حال افت‌وخیز قیمت‌ها در زمانه‌هایی این‌چنین همواره مستعد نوسان‌گیری است.

این خبرها عمدتا دستاویزی برای کسب منفعت از نوسان قیمت‌ها قرار می‌گیرد و شایعه‌سازی در بازار اصولا خود عاملی انگیزه دهنده برای به نوسان واداشتن قیمت‌ها است. اینکه با روی کار آمدن نامزدها با گرایش‌های متفاوت و نوع نگاه به بازارهای جهانی و ریسک‌های مترتب بر آنها بازار تا روز انتخابات مرتبا رویکردهای خود را غربال می‌کند. از این رو باید همچنان منتظر واکنش‌های تازه‌تری باشیم.

مثالی از مشکلات نو به نو انتقال ارز

این اتفاقات در حالی بازار ارز را به خود مشغول ساخته که بازار ارز همچنان درگیر برخی نگرانی‌ها است. مشکلات نقل و انتقال ارز وارد فاز جدیدی شده است. برخی از مبالغ حواله شده توسط بانک‌ها که بر مبنای پیش فاکتورهای صادر شده در مقصد با افت بعضا 8 درصدی میزان ارز حواله شده روبه‌رو شده است. این رقم که البته تا دو ماه قبل 4 درصد بوده از جمله خبرهای زیر پوستی داستان انتقال ارز است. به گفته یکی از تجار با سابقه درصد کاسته شده تحت عنوان کارمزد از اصل ارز خریداری شده با نرخ بازار آزاد در داخل کشور صورت می‌گیرد نه با ریال. این اتفاق در حالی صورت می‌گیرد که ادعا شده میزان ارز حواله شده بعضا با 2000 یورو کمتر به دست فروشنده خارجی می‌رسد. گلایه برخی از این است که دریافت کارمزد باید در داخل کشور حداقل ریالی باشد تا تاجر را در پایان مجبور به خرید ارز جایگزین با نرخ به مراتب بالاتر در زمان ورود کالا نباشد.

قیمت‌های داخلی

دیروز بهای دلار آمریکا باتقریبا 25 تومان کاهش تا 3640 تومان افت کرد. یورو نیز 10 تومان کاهش داشت و تا 4820 تومان پايين آمد. نرخ پوند انگلیس نیز با 15 تومان کاهش تا 5665 تومان افت کرد. در بازار سکه و طلا بهای هر گرم طلای 18 عیار با تقریبا 700 تومان کاهش تا 123 هزار و 150 تومان افت کرد. سکه نیز با تقریبا 10 هزار تومان کاهش تا يك ميليون و 300 هزار تومان کاهش داشت. در بازار سبزه میدان قیمت سکه زیر يك ميليون و 300 هزار تومان فروخته می‌شد که افت به مراتب بیشتری را نسبت به روز شنبه کسب کرده است. نیم سکه دیروز تا 690 هزار تومان بر تابلوها و تا 686 هزار تومان در کف بازار افت کرد. ربع سکه نیز البته در سطح 425 هزار تومان باقی ماند.

مبادله‌ای‌ها بدون تغییر باقی ماندند
دیروز یکشنبه نرخ انواع ارز در مرکز مبادلات بدون تغییر باقی ماند. نرخ دلار دیروز 24 هزار و 782 ریال، پوند انگلیس 38 هزار و 552 ریال و یورو 32 هزار و 756 ریال اعلام شد.  بنا براین گزارش دیروز فرانک سوئیس 26 هزار و 475 ریال، کرون سوئد 3780 ریال، یک صد ین ژاپن 25 هزار و 400 ریال و لیتر ترکیه 13 هزار و 231 ریال معامله شد.  همچنین روپیه هند 434 ریال، روبل روسیه 769 ریال و یوآن چین 4040 ریال، درهم امارات6747 ریال، ریال قطر 6806 ریال و یک هزار وون کره جنوبی 22 هزار ریال بدون تغییر اعلام شدند.

طلا در بازارهای جهانی

دیروز نیز بهای جهانی طلا در سطح 1384 دلار بسته ماند. بهای طلا که روز پنج‌شنبه تا 1416 دلار هم افزایش یافته بود از غروب جمعه با کاهش مواجه شد. غروب جمعه گزارش آمار اشتغال ماه مه در آمریکا اعلام شد که نشان می‌داد در بخش‌هاي غیرکشاورزی 175 هزار شغل جدید ایجاد شده است. نرخ بیکاری در آمریکا نیز 7.6درصد اعلام شد. این نرخ در حالی تقریبا برابر با 167 تا 172 هزار شغل جدید قابل‌انتظار اعلام شد که برخی انتظار داشتند تغییری در قیمت طلا از این منظر ایجاد نشود. با این حال تقویت ارزش دلار در مقابل سایر ارزها موجب افت قیمت طلا شد.
نظرات بینندگان