arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۱۵۸۰۵
تاریخ انتشار: ۰۰ : ۱۶ - ۲۰ خرداد ۱۳۹۲

جزئیات ماراتن جدید نفتی ایران و اعراب

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
با بهره‌برداری از طرح‌های جدید پالایشگاهی ظرفیت تولید گوگرد از مرز 500 هزار تن در سال عبور می‌کند و ایران برای حضور در بازار جهانی گوگرد رقابت جدیدی را با کشورهای عربستان، کویت و امارات آغاز کرده است.

به گزارش انتخاب به نقل از مهر، اجرای هشت طرح توسعه، بهینه‌سازی و بهبود فرآیند تولید در پالایشگاه‌های موجود نفت مراحل پایانی خود را پشت سر می گذارد به طوری‌که سال گذشته چهار طرح توسعه در پالایشگاه‌های شازند، تهران و آبادان در مدار بهره‌برداری قرار گرفت و در سالجاری هم 4 طرح دیگر در پالایشگاه‌های اصفهان، لاوان، تبریز و بندرعباس راه‌اندازی شد.

با بهره‌برداری از این هشت طرح در مجموع 30 میلیون لیتر بنزین و گازوئیل به ظرفیت پالایشگاه‌های نفت کشور افزوده می شود که در کنار افزایش کمی، ارتقای کیفی استاندارد فرآورده‌های نفتی به ویژه بنزین و گازوئیل از اهداف این سرمایه‌گذاری حدود 14 میلیارد دلاری است.

افزایش عدد اکتان، ارتقای درجه آرام سوزی، حذف ترکیبات شیمیایی و آلاینده همچون "بنزن و آروماتیک‌ها" و در نهایت کاهش میزان گوگرد به کمتر از 40 پی.پی.ام در فاز اول و سپس 10 پی.پی.ام در فاز دوم از مهمترین اهداف کیفی اجرای این هشت طرح جدید پالایشگاهی است.

بر این اساس با به حداقل رسیدن گوگرد در ترکیب فرآورده‌های نفتی، علاوه بر کاهش آلایندگی‌های حاصل از مصرف بنزین و گازوئیل، برای این فرآورده های نفتی هم شناسنامه هایی با استاندارد یورو 4 و 5 اتحادیه اروپا صادر خواهد شد.

حذف گوگرد از ترکیب فرآورده نفتی یک دستاورد اقتصادی هم برای کشور به همراه دارد به طوری که منجر به افزایش ظرفیت تولید و صادرات گوگرد به عنوان یک محصول جدید در سبد پالایش نفت کشور خواهد شد.

از این رو در مجموع با اجرای طرح‌های بنزین سازی، بهینه‌سازی و بهببود فرآیند تولید در پالایشگاه‌های نفت ظرفیت تولید گوگرد ایران بیش از یکهزار تن در روز افزایش می یابد و با احتساب تولید حدود پیش از اجرای این طرح‌ها مجموع ظرفیت تولید گوگرد در پالایشگاه‌های نفت کشور از مرز یکهزار و 300 تن در روز عبور می کند.

به عبارت دیگر با اجرای این طرح‌های جدید پالایشگاهی، ظرفیت تولید گوگرد به ترتیب در پالایشگاه‌های نفت شازند 640 تن، آبادان 100 تن، بندرعباس 120 تن، تهران 250 تن، لاوان 30 تن، تبریز 32 تن و اصفهان 10 تن در روز افزایش می یابد.
جزئیات طرح‌های افزایش تولید گوگرد ایران
نام پالایشگاه میزان افزایش تولید گوگرد/ روزانه
آبادان 100 تن
شازند امام خمینی 640 تن
بندرعباس 120 تن
شهید تندگویان تهران 250 تن
لاوان 30 تن
تبریز 32 تن
اصفهان 10 تن


جزئیات ماراتن جدید نفتی ایران و اعراب

 در نهایت امسال با بهره برداری از نهایی از تمامی پروژه های در دست اجرای پالایشگاهی، علاوه بر افزایش ظرفیت تولید برخی از فرآورده‌های استراتژیک نفتی همچون بنزین، گازوئیل، سوخت هواپیما، ایران به یکی از بزرگترین تولیدکنندگان گوگرد نفتی منطقه خاورمیانه تبدیل می شود.

همزمان با افزایش ظرفیت تولید گوگرد، به منظور حضور در بازار جهانی این محصول نفتی، تولید نسل جدید گوگردهای شکل یافته، گرانول و بنتونیت در پالایشگاه های نفت کلید خورده است که این موضوع منجر به افزایش صادرات این محصول نفتی به بازارهای جهانی خواهد شد.

در حال حاضر کشورهایی همچون آمریکا، چین، مراکش، روسیه، هند، برزیل، تونس، کانادا، ژاپن، مکزیک، آلمان و استرالیا از مهمترین مصرف کنندگان گوگرد بوده که در این بین آفریقایی‌ها، چین، هند، پاکستان و برخی از کشورهای اروپایی جز مهمترین مشتریان سنتی گوگرد ایران به شمار می روند.

از سوی دیگر در بین کشورهای خاورمیانه هم اکنون در کنار ایران، عربستان سعودی با 400 هزار تن، کویت با 800 هزار تن و امارات متحده عربی با 500 هزار تن از مهمترین تولیدکنندگان گوگرد در پالایشگاه هیا نفت هستند که کشورهایی همچون مصر، عمان، عراق و سوریه هم ظرفیت های پائینی بریا تولید این محصول نفتی در اختیار دارند.

از این رو ایران به منظور صادرات گوگرد نفتی به بازارهای جهانی باید با کشورهایی همچون امارات متحده عربی، کویت و عربستان سعودی رقابت کند که هر کشوری که تولید نسل جدید محصولات گوگردی را جدی تر بگیرد قطعا در بازار حرف‌های بیشتری برای گفتن خواهد داشت.

نظرات بینندگان