arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۱۵۸۳۷
تاریخ انتشار: ۴۷ : ۱۹ - ۲۰ خرداد ۱۳۹۲

روحانی: از کلمه زندان تنفر دارم/ این حق مردم است که بتوانند راجع به زبان مادری خود تصمیم بگیرند.

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
نامزد یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: به شما قول می‌دهم در دولت تدبیر و امید احیای دریاچه ارومیه جزو اولین برنامه خواهد بود.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حسن روحانی در ورزشگاه شهید شیرودی شهرستان ارومیه مرکز استان آذربایجان غربی صحبت‌های خود را با سلام و درود به شهیدان و مردم این سرزمین آغاز کرد.

حسن روحانی در جمع هواداران خود با اشاره به اینکه من در اولین روز دولت تدبیر و امید دریاچه ارومیه را در دستور کار قرار خواهم داد، گفت: شما شعار دادید و گفتید دریاچه ارومیه را نخواهید گذاشت خشک شود. شما گفتید با اشک چشمتان دریاچه ارومیه را پر می‌کنید. من به فدای چشم‌های شما. به شما قول می‌دهم که اگر بار مسئولیت اجرایی بر دوش من قرار گفت و اگر مردم مصلحت را در این دیدند من در اولین روز دولت دریاچه ارومیه را در دستور کار قرار خواهم داد.

وی ادامه داد: ما در مرکز مطالعات استراتژیک مدت‌هاست کارگروه ویژه‌ای برای دریاچه تشکیل دادیم. اولین بررسی‌ها می‌گوید اگر خدای نکرده دریاچه ارومیه خشک شود ۱۴میلیون نفر زیستشان، حیاتشان موردخطر قرار می‌گیرد و آن وقت زیستگاه‌های نمک تمام زمین‌های کشاورزی را نابود خواهد کرد. باید آب دریاچه خزر را به ارومیه منتقل کنیم.

روحانی در ادامه تاکید کرد: به شما قول می‌دهم در دولت تدبیر و امید احیای دریاچه ارومیه جزو اولین برنامه ما خواهد بود. پیش‌بینی محاسباتی اولیه نشان می‌دهد که برای انتقال آب از دریاچه خزر به اردبیل تبریز و سپس ارومیه ۲ تا ۲ و نیم میلیارد تومان هزینه خاواهد شد اما با ایجاد دریاچه مصنوعی در مسیر زمین‌هایی که حاصل می‌شود مخارج را تا ۷۰درصد تقلیل می‌دهد. البته محاسبات در دولت تدبیر و امید مورد بررسی دقیق خواهد گرفت و در هر مرحله مطالعات را به اطلاع شما خواهم رساند.
این نامزد یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری؛ وعده دوم خود را اجرایی کردن اصل ۱۵ قانون اساسی دانست و افزود: من اصل ۱۵ قانون اساسی را اجرایی خواهم کرد. این حق مردم است که بتوانند راجع به زبان مادری خود تصمیم بگیرند.
روحانی در تشریح سومین وعده خود گفت: ‌من حقوق شهروندی را تدوین و اجرا خواهم نمود. در حقوق شهروندی اقلیت و اکثریت وجود ندارد. در حقوق شهروندی کرد، آذری زبان، ترکمن، بلوچ عرب و فارس یکسان خواهند بود.
وی ادامه داد: فقط با وحدت و اتحاد از بین تبعیض قادر خواهیم بود کشور را به توسعه برسانیم. چشم‌انداز ۲۰ساله‌ای که در طول هشت سال در مقام عمل به آن اعتنایی نشده را اجرایی کنیم.
روحانی در ادامه گفت: کسی به شما نگوید رئیس جمهور تعیین شده است. کسی به شما نگوید رای شما اثر ندارد. کسی به شما نگوید رای شما حفظ نخواهد شد. این‌ها می‌خواهند به راحتی افراد خود را یک بار دیگر بر مردم مسلط کنند.
رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر اینکه من از کلمه زندان تنفر دارم، خاطرنشان ساخت: من با ایجاد وحدت و اتحاد و ایجاد اجماع در بین مسئولین عالی رتبه کاری خواهم کرد خانواده‌ها آسوده بخوابند.
روحانی در ادامه با بیان اینکه دولت آینده دولت شعور است نه شعار عنوان کرد: نوبت افراط گرایان دیگر بس است ما اعتدال را جایگزین خواهیم کرد ما مسیر دوستی، صلح  و برادری را جایگزین خوهیم کرد. در دولت تدبیر و امید دیگر از آمار دروغ خبری نخواهد بود. ما باید ثابت و آرامش را به کشور بازگردانیم. دیگر بیکار وجود نخواهد داشت و ارزش پول ملی ظرف شش ماه به نصف تا یک سوم تقلیل نخواهد کرد.
روحانی دراین مراسم سخنرانی خود را با سلام بر آذربایجان شهیدان این سرزمین سلام بر حمید و مهدی باکری، سلام بر امامی که آزادی را به ایران ارزانی داشت، سلام بر ولایت و رهبری که ستون و خیمه انقلاب است و سلام بر هاشمی رفسنجانی آغاز کرد. او روز ۲۴ خرداد را روزی دانست که سرنوشت کشور را در آن تعیین خواهیم کرد.

نظرات بینندگان