arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۱۵۹۳۵
تاریخ انتشار: ۵۹ : ۱۴ - ۲۱ خرداد ۱۳۹۲

وزیر نیرو: ایران به جای پول برق از پاکستان گندم می‌گیرد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :  وزیر نیرو با تاکید بر این‌که ایران 40 میلیون دلار از پاکستان در ازای صادرات برق طلب دارد، گفت: پاکستان اجازه خواست که به جای پول، به ایران گندم بدهد که با این موضوع موافقت شده است.

به گزارش ایسنا، مجید نامجو گفت: برای دریافت گندم از پاکستان به جای برقی که به آن کشور صادر کرده‌ایم با مراجع ذیصلاح مذاکره شده و این موضوع را قبول کردند.

وی افزود: در همین راستا نامه‌ای داده‌ایم که تهاتر انجام شود و حال واردات گندم از پاکستان بستگی به مجوز وزارت صنعت، معدن و تجارت دارد.

وزیر نیرو تصریح کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت در صورتی که تاییدیه بدهد و بگوید که گندم پاکستان کیفیت لازم را دارد، در ازای پول برقی که به پاکستان به ایران بدهکار است تهاتر شده و گندم دریافت می‌کنیم.

صدور برق ایران به پاکستان سه برابر می‌شود

پیش از این معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با بیان این که میزان صدور برق به پاکستان از 70 مگاوات به حدود 200 مگاوات می‌رسد، گفته بود که از طریق زاهدان نیز 1000 مگاوات برق به کویته صادر می شود.

محمد بهزاد در مورد وضعیت صدور برق ایران به پاکستان گفت: در حال حاضر یک خط با ظرفیت 230 کیلو ولت را احداث کرده‌ایم که از طریق چابهار تا مرز برای انتقال برق به پاکستان رفته است.

وی ادامه داد: در پاکستان نیز اقدامات لازم برای افزایش واردات برق از ایران صورت می‌گیرد و اکنون پیمانکاران ایرانی در کشور هدف حضور دارند و به ایجاد پست‌ها و خطوط جدید در پاکستان کمک می کنند.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با بیان این که هزار مگاوات برق نیز به کویته ارسال می‌شود، گفت: برق از طریق زاهدان به کویته صادر خواهد شد و برای این کار تمام بررسی‌ها را انجام داده‌ایم.

بهزاد تصریح کرد: طرح‌های فنی و مهندسی آماده شده و توافقات اولیه صورت گرفته است، حال منتظر مصوبه دولت پاکستان هستیم تا با تصویب این موضوع کار را شروع کنیم.

به گزارش ایسنا، ایران رابطه برقی خوبی با کشورهای همسایه خود دارد و همواره برای ارتقای صنعت برق ایران و افزایش صادرات این محصول استراتژیک تلاش می‌کند.

صادرات 100 هزار تن گندم به ایران برای تسویه 53 میلیون دلار بدهی برقی

چندی پیش در اواخر اردیبهشت ماه اسلام آباد با صادرات 100 هزار تن گندم به ایران برای تسویه پول برقی که از کشور خریداری می‌کند، موافقت کرد؛ این محموله 100 هزار تنی قرار بود در اواسط فوریه به ایران ارسال شود اما به دلیل آماده شدن پاکستان برای برگزاری انتخابات 11 مه، به تاخیر افتاد.

سخنگوی وزارت بازرگانی پاکستان در 28 اردیبهشت ماه سال جاری اعلام کرد که این گندم برای تسویه 53 میلیون دلار بدهی برقی است که از شبکه برق ایران برای نواحی مرزی خود تامین کرده است.

پاکستان با کمبود شدید برق روبرو بوده و قطعی‌های مکرر موجب نارضایتی شدید عمومی شده است. واردات برق از ایران برای پاکستان حدود سه میلیون دلار در ماه هزینه دارد و برق شهرهای مرزی مجاور ایران را تامین می‌کند.

گندم‌ پاکستان مورد تایید نیست

درحالی که پاکستان خبر از صادرات گندم به ایران به جای پرداخت بدهی برقی خود می دهد، سازمان حفظ نباتات اعلام می کند که گندم‌های هندی و پاکستانی مورد تایید نیستند.

درحالی که وزارت بازرگانی پاکستان از صادرات 100 هزار تن گندم به ایران به عنوان پول برق خریداری شده از این کشور خبر داده است، سازمان حفظ نباتات ایران اعلام کرد که تاکنون شرایط قرنطینه‌ای برای واردات گندم از هند و پاکستان اعلام نشده و گندم‌ این کشور‌ها مورد تایید این سازمان نیست.

بر این اساس معاون سازمان حفظ نباتات سلامت و بهداشت این محصول پاکستانی را از نظر این سازمان (به عنوان مرجع تاییدکننده سلامت گیاهان وارداتی و صادراتی کشور) رد کرد.

علی‌اکبر یاسمی - معاون قرنطینه و کنترل آفات سازمان حفظ نباتات - گفت: تاکنون خبرهای بسیاری مبنی بر صادرات گندم از هند و پاکستان به ایران منتشر شده اما گندم این کشور‌ها از نظر سازمان حفظ نباتات مورد تایید قرار نگرفته و هیچ یک از شرایط قرنطینه‌ای برای واردات آن به کشور اعمال نشده است.

برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که گرچه مدتها‌ست مسئولان هندی و پاکستانی برای صادرات گندمی که حتی خود به آلوده بودن آن اذعان دارند، تلاش می‌کنند تا شاید بازاری برای محصول‌شان بیابند و بهای دیگر محصولات خریداری شده از ایران را با صادرات گندم بپردازند اما دیگر کشور‌ها مانند کره جنوبی حتی برای تولید خوراک دام خود هم حاضر به دریافت گندم از این کشور‌ها نشده‌اند.
نظرات بینندگان