arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۱۶۱۴۲
تاریخ انتشار: ۵۸ : ۱۷ - ۲۲ خرداد ۱۳۹۲

مجید انصاری: عدم شرکت در انتخابات ضرر قطعی است

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
فرارو - عضو مجمع روحانیون مبارز تاکید کرد عدم شرکت در انتخابات یک ضرر قطعی است اما شرکت در انتخابات یک ضرر محتمل است و آن ضرر احتمالی این است که رای به صندوق ریخته شده آن مقصود مورد نظر را محقق نکند که عقل حکم می کند انسان ضرر محتمل را انتخاب کند تا ضرر قطعی را.

مجید انصاری گفت: شرکت در انتخابات در جمهوری اسلامی ایران هیچگاه خالی از حساسیت نبوده است چرا که نظام ما جمهوری و با قید اسلامی است و نماد جمهوریت هم انتخابات و رجوع دائم حاکمیت به رای و نظر مردم است.

وی افزود: بنابراین معتقدم هر مقدار که شرکت در انتخابات گسترده تر باشد هویت و ماهیت نظام جمهوری اسلامی ایران بیش از پیش تبلور پیدا می کند تاکید بنیانگذارجمهوری اسلامی ایران در وصیت نامه خود برای مشارکت دائمی مردم در همه صحنه ها به خصوص صحنه انتخابات نیز ناظر بر همین موضوع است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: بنابراین اگر می خواهیم هویت نظام جمهوری اسلامی ایران را حفظ کنیم چاره ای جز رونق بخشیدن به انتخابات وجود ندارد لذا بر همین اساس و بر پایه همین دغدغه بوده است که اصلاح طلبان انتقاداتی نسبت به اقداماتی که منجر به بروز دلسردی مردم نسبت به انتخابات می شده داشته اند.

انصاری با تاکید بر دو چندان نشدن ضرورت برگزاری انتخابات پرشور و با مشارکت حداکثری مردم در این دوره از انتخابات گفت: با توجه به افزایش تهدیدها و تحریم های خارجی و همچنین تحولاتی که در سطح منطقه بروز پیدا کرده است ضروری است انتخابات این دوره با مشارکت حداکثری مردم برگزار شود تا یکبار دیگر نظام جمهوری اسلامی ایران از یک سو پشتوانه های مردمی خود را به رخ دشمنان بکشد و از سوی دیگر الگو بودن خود برای کشورهایی که تحولات ضد دیکتاتوری و ضد استبدادی را پشت سر گذاشته اند را حفظ کند.

عضو مجمع روحانیون مبارز افزود: در عرصه داخلی هم با توجه به بروز نابسامانی های بسیار در عرصه اجرایی و مدیریتی ضروری است که مردم به حضور پرشور خود زمینه تغییر وضع کنونی را فراهم کنند و کشور را از وضعیت کنونی با حضور تفکر و نگاه نو نجات دهند.

وی ادامه داد: درباره وجود دیدگاه هایی مبنی بر اینکه حضور و مشارکت در انتخابات نمی تواند چندان تاثیر گذار باشد گفت: با کمال تاسف چنین دیدگاهی در جامعه وجود دارد هر چند عده ای سعی در نادیده گرفتن و کتمان آن دارند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد: با این حال وجود چنین دیدگاهی از یک سو ریشه در انتخابات ریاست جمهوری گذشته در سال 88 و از سوی دیگر ریشه در اعلام عدم احراز صلاحیت جناب آقای هاشمی رفسنجانی از سوی شورای نگهبان دارد.

انصاری خاطرنشان کرد: همزمان با ثبت نام جناب آقای هاشمی در انتخابات ریاست جمهوری بنده و بسیاری با این واقعیت روبرو شدند که موجی در حمایت از ایشان به راه افتاده بود که این موج می توانست رکورد مشارکت مردم در انتخابات های جمهوری اسلامی ایران را جابجا کند. با این حال عده ای با کج سلیقگی و اعلام عدم احراز صلاحیت آقای هاشمی این موج را که می توانست به یک فرصت بزرگ برای نظام تبدیل شود را فرو نشاندند.

وی در ادامه خطاب به افرادی که گمان می کنند که حضور در انتخابات بی فایده است گفت: سوال من از این عده این است که شرکت نکردن آنها در انتخابات چه سودی می تواند داشته باشد جز اینکه خودشان را محروم از تصمیم گیری و تصمیم سازی آینده کشور می کنند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: اما سودی که مشارکت این افراد می تواند داشته باشد این است که حداقل جلوی اراده ای که به دنبال مهندسی انتخابات است را بگیرد چرا که حضور حداکثری مردم می تواند مانع از تاثیر گذاری های خارج از فرآیند قانونی انتخابات شود.

عضو مجمع روحانیون مبارز تاکید کرد: بنابراین عدم شرکت در انتخابات یک ضرر قطعی است اما شرکت در انتخابات یک ضرر محتمل است و آن ضرر احتمالی این است که رای به صندوق ریخته شده آن مقصود مورد نظر را محقق نکند که عقل حکم می کند انسان ضرر محتمل را انتخاب کند تا ضرر قطعی را.

انصاری در خاتمه گفت: جدا از آن با توجه به شرایطی که کشور در آن گرفتار شده و عدم توان مدیریت کشور توسط اصولگریان، شواهد و قرائن حاکی از وجود اقبال به نامزد مورد حمایت اصلاح طلبان است و حضور حداکثری مردم در انتخابات می تواند پیروزی معناداری را برای مردم و اصلاح طلبان رقم بزند.
نظرات بینندگان