arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۱۶۲۴۷
تاریخ انتشار: ۵۰ : ۱۰ - ۲۳ خرداد ۱۳۹۲

سریال تکراری سیب‌زمینی

از سوی دیگر دبیر اتحادیه بارفروشان نیز کاهش را سطح زیر کشت به خاطر پایین بودن قیمت در سال گذشته را عمده دلیل افزایش قیمت سیب زمینی در بازار عنوان کرده و می‌گوید: با عرضه محصول استان همدان طی دو هفته آینده قیمت‌ها کاهش می‌یابد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
کمبود عرضه از یک سو و کاهش سطح زیر کشت سیب‌زمینی و پیاز از سوی دیگر تامین این دو کالای اساسی را با مشکلاتی مواجه کرده است، مشکلاتی که واکنش برخی از نمایندگان مجلس و رییس اتحادیه بارفروشان را به همراه داشت و اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان انواع چیپس و فرآورده‌های حجیم شده نیز خواستار تنظیم بازار برای جلوگیری از افزایش قیمت محصولات نیمه حجیم در بازار شدند.

سکینه عمرانی، عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس، در واکنش به‌ گرانی سیب‌زمینی و پیاز در بازار و میادین ،گفت: افزایش قیمت سیب‌زمینی و پیاز به عنوان مایحتاج اصلی مردم به علت حضور دلالان در بازار و پایین بودن خرید تضمینی بوده است.  

این نماینده مجلس با تاکید بر وعده‌های مسوولان برای کاهش قیمت سیب‌زمینی با نزدیک شدن به فصل برداشت است، به سایت «خانه ملت»  گفت: پایین بودن نرخ خرید محصولات کشاورزی از جمله سیب‌زمینی و پیاز در سال گذشته علت اصلی افزایش قیمت این محصولات برای سال جاری است؛ چرا که کشاورزان انگیزه‌ای برای تولید با قیمت پایین ندارند.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس با بیان این مطلب که متولی تنظیم بازار و کنترل گرانی‌های اخیر در میادین میوه و تره بار وزارت جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت است، افزود: باید همه مسوولان دست به دست هم داده و گرانی‌ها را از بازار دور کنند تا به این ترتیب شرایط زندگی برای افراد بهبود یابد.

کاهش سطح زیر کشت عمده دلیل

از سوی دیگر دبیر اتحادیه بارفروشان نیز کاهش را سطح زیر کشت به خاطر پایین بودن قیمت در سال گذشته را عمده دلیل افزایش قیمت سیب زمینی در بازار عنوان کرده و می‌گوید: با عرضه محصول استان همدان طی دو هفته آینده قیمت‌ها کاهش می‌یابد.

علی حاج‌فتحعلی نیز چندی پیش در گفت و گو با خبرگزاری فارس در پاسخ به اینکه چرا قیمت سیب‌زمینی در بازار به کیلویی 2500 تومان رسیده است، گفت: به دلیل قیمت پایین سیب‌زمینی در سال گذشته امسال سطح کشت کم شده و عرضه در بازار کاهش یافته است. وی ادامه داد: با عرضه سیب‌زمینی منطقه همدان طی 15 تا 20 روز آینده قیمت سیب‌زمینی در بازار کاهش می‌یابد.

نامه‌‌ای به وزیر

از سوی دیگر اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان انواع چیپس و فرآورده‌های حجیم شده بر پایه ذرت نیز در نامه‌ای به وزیر صنعت، معدن و تجارت خواستار تنظیم بازار نسبت به ممنوعیت موقت صادرات سیب زمینی شدند.

در نامه این انجمن آمده در چند روز اخیر شاهد کمبود عرضه و افزایش شدید قیمت سیب زمینی بوده‌ایم و نظر به اینکه این کالا اساسی‌ترین نهاد تولید صنعتگران این اتحادیه است و با توجه به اینکه منابع سیب زمینی ذخیره شده در سردخانه‌ها رو به اتمام است ادامه این تعطیلی افزایش حداقل 100 درصدی قیمت‌ها را به همراه خواهد داشت که برای جلوگیری از این مشکل تنظیم و کنترل بازار الزامی است.

منبع: دنیای اقتصاد
نظرات بینندگان