arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۱۶۳۸۳
تاریخ انتشار: ۱۵ : ۰۹ - ۲۴ خرداد ۱۳۹۲

ترک تحصیل دانش آموزان به دلیل کمبود مدارس در بیخ گوش پایتخت!

این مسئول اضافه کرد: این ترک تحصیل برای مجموعه اداره آموزش و پرورش شهرستان پردیس امری ناخوشایند است، حال آنکه روستای کرشت در چند کیلومتری پایتخت قرار دارد و این امر هرگز شایسته منطقه نیست.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
شهرستان پردیس به عنوان یکی از مهمترین مناطق توسعه شهرسازی و مرکز اجرای طرحهای مسکن مهر، با کمبود فضای آموزشی روبروست و رفع این مهم توجه بیش از پیش مسئولان این دولت و دولت آینده را می طلبد؛ چراکه خطر ترک تحصیل دانش آموزان به دلیل کمبود مدارس در بیخ گوش پایتخت محسوس است.

به گزارش مهر، شهرستان پردیس چندی پیش با مصوبه هیئت دولت به عنوان شهرستانی مجزا در استان تهران معرفی شد، هرچند این مناطق با شهرهایی نظیر پردیس به عنوان مرکز ساخت و سازهای متعدد واحدهای مسکونی و طرح ملی مسکن مهر، بومهن به دلیل قدمتی طولانی و جاجرود به عنوان نقطه ای تفرجگاهی برای اغلب هموطنان بویژه اهالی پایتخت نقاطی شناخته شده هستند.

اما این نواحی نسبتاً شهیر با مشکلات و کاستیهایی مانند کمبود کلاس درس و مدرسه در نقاط مختلف خود و عدم تناسب میان رشد قابل توجه جمعیت و فضاهای آموزشی دست و پنجه نرم می کنند.

این معضل در خلال برگزاری آیین کلنگ زنی مدرسه راهنمایی روستای "کرشت" از شهرستان پردیس که عصر پنجشنبه با حضور عبدالرضا عابد، قائم مقام سازمان اوقاف و امور خیریه کشور، حجت الاسلام حسین توسلی، امام جمعه شهرهای پردیس، بومهن، رودهن و آبعلی، طاهری نسب، شهردار بومهن، سلیمانی فر، رئیس اداره آموزش و پرورش شهرستان پردیس و سایر مسئولان کشوری و محلی در روستای کرشت برگزار شد نیز از سوی مسئولان مورد اشاره قرار گرفت.

اختلاط دانش آموزان پسر و دختر در یک کلاس


رئیس اداره آموزش و پرورش شهرستان پردیس در این مراسم اظهار داشت: قبل از هر سخنی باید از مسئولان سازمان اوقاف و امور خیریه به دلیل توجه ویژه برای رفع کاستی روستای کرشت در زمینه فضای آموزشی تقدیر و تشکر کرد.

حسینعلی سلیمانی ‏فر ادامه داد: در حال حاضر روستای کرشت دارای 198 دانش آموز در حال تحصیل است، اما بدلیل کمبود فضای آموزشی این آتیه سازان بصورت مختلط ادامه تحصیل می دهند.

وی اضافه کرد: شاید این وضع در گذشته مشکل خاصی تلقی نمی شد، اما این روزها بدلیل وجود برخی مسائل باید در این تصمیمات تجدید نظر صورت گیرد، مسئولان اداره آموزش و پرورش شهرستان پردیس برای رفع این ایراد نسبت به جداسازی دانش آموزان دختر و پسر اقدام کردند، اما این امر روستای کرشت امکان پذیر نیست.

این مسئول افزود: اگر قرار باشد توازنی بین روند رو به رشد جمعیت کرشت و فضاهای آموزشی این روستا برقرار شود باید چهار مدرسه در آن احداث کرد، این شرایط در برخی دیگر از روستاهای شهرستان پردیس نیز صدق می کند.

سلیمانی ‏فر از حضور نیروی آموزی کارآمد در مدرسه راهنمایی کرشت خبر داد و افزود: خوشبختانه نیروهای آموزشی زبده‏ای در منطقه حضور دارند که از توان بالای آنها برای ارتقای سطح علمی و فرهنگی دانش آموزان این روستا استفاده خواهیم کرد.

ترک تحصیل دانش آموزان به دلیل کمبود مدارس


رئیس اداره آموزش و پرورش شهرستان پردیس از ترک تحصیل برخی دانش آموزان به دلیل کمبود مدارس در برخی مناطق روستایی این شهرستان خبر داد و گفت: با توجه به تجربیات گذشته می توان در محدوده زمانی سه ماهه در فصول مناسب کاری پیش روی یک مدرسه 9 کلاسه را آماده بهره برداری کرد.

وی ادامه داد: اگر این مهم تحقق یابد خدمت بزرگی به مردم روستای کرشت خواهد بود، متأسفانه سالانه شاهد هستیم که تعدادی از دانش آموزان روستای کرشت ترک تحصیل می کنند، در حالیکه خانواده های دارای تمکن مالی فرزندان خود را به مدارس پردیس و بومهن می فرستند.

این مسئول اضافه کرد: این ترک تحصیل برای مجموعه اداره آموزش و پرورش شهرستان پردیس امری ناخوشایند است، حال آنکه روستای کرشت در چند کیلومتری پایتخت قرار دارد و این امر هرگز شایسته منطقه نیست.

پیگیری مردم عاملی برای اشتیاق بیشتر در مسئولان


قائم مقام سازمان اوقاف و امور خیریه کشور در ادامه این مراسم طی سخنانی پیگیری مردم را عاملی برای اشتیاق بیشتر در مسئولان این سازمان خواند و افزود: مردم ایران اسلامی در سایه رهبری داهیانه امام راحل(ره) و رهبر فرزانه انقلاب توطئه های دشمنان را خنثی کرده و دسیسه های آنها را به فرصتی برای پیشرفت و توسعه بدل ساخته و می سازند.

عبدالرضا عابد ادامه داد: فردا نیز این اصل ولایتمداری مردم شریف و شهیدپرور ایران اسلامی پای صندوق رأی به منصه ظهور گذاشته شده و حماسه سیاسی مدنظر رهبری خلق خواهد شد.

وی اضافه کرد: باید خدا را شاکر بود که عواید این موقوفه متبرک به نام سید و سالار شهیدان، حضرت ابا عبدالله الحسین(ع) در راستای تحقق اهداف خیّری و بزرگ علمی و فرهنگیِ نظام مقدس جمهوری اسلامی به ساخت و توسعه مدرسه اختصاص یافته است.

عابد افزود: این اراضی، موقوفه ای خاص و ویژه محسوب می شود، چراکه بشکلی مستقیم زیر نظر ولی فقیه قرار دارند، از این رو برخی مشکلات در این روستا نظیر فقدان راه مواصلاتی مناسب با همکاری مسئولان امر و پیگیریهای صورت گرفته، رفع شد.

به گفته این مسئول باید برای تعلیم و تربیت فرزندان و آتیه سازان این مرز و بوم اسلامی ارزشی ویژه قائل بود، بنابراین مسئولان باید در ساخت پرشتاب این مدرسه همه تلاش خود را به کار گیرند تا مشکلات مردم منطقه در این زمینه برطرف شود.

لزوم پشتکار در اجرای امور


قائم مقام سازمان اوقاف و امور خیریه کشور ادامه داد: باید کارها را با پشتکار بسیار انجام داد و رهاسازی امور عمرانی در خلال اجرا، هدرروی سرمایه و وقت مردم است.

وی اضافه کرد: خوشبختانه مردم در زمینه اجرای امور خیریه یار و یاور مسئولان هستند و به روشهای مختلف خود را در این بخش خداپسندانه دخیل کرده و سهیم می دانند.

عابد ایجاد مراکز آموزشی را نوعی سرمایه گذاری برای آینده کشور دانست و افزود: یک مدرسه را نباید صرفاً سازه ای متشکل از سنگ و آجر و آهن دانست بلکه از این مراکز بزرگان و نخبگان به آینده علمی، فنی و ورزشی کشور معرفی می شوند که در هریک در زمینه تخصصی خود به افتخار آفرینی می پردازند.

وجود 50 درصد موقوفات تهران در جنوب استان


به گفته این مسئول، 50 درصد موقوفات تهران در جنوب این استان استقرار یافته اند، بنابراین این نواحی و همچنین شرق استان تهران را باید به نوعی مهمترین نقاط در بخش موقوفات قلمداد کرد.

قائم مقام سازمان اوقاف و امور خیریه کشور تصریح کرد: خوشبختانه بعد از واگذاری منطقه جنوب به حجت الاسلام کیائی، مسئول سازمان اوقاف و امور خیریه شرق استان تهران تحولی شگرف در نواحی یاد شده واقع شد.

وی ادامه داد: اگر پیگیریهای این مسئول گرامی نبود شاید امروز مردم و مسئولان شاهد ثمردهی خدمت آغاز ساخت این مدرسه نبودند.

ساخت مدرسه ابتدایی و کلنگ زنی مدرسه راهنمایی در کرشت


عضو شورای اسلامی روستای کرشت نیز ساخت مدرسه ابتدایی و کلنگ زنی مدرسه راهنمایی در این روستا را افتخاری بزرگ برای این دوره از شورا دانست و افزود: قبل از هر بیانی باید از مسئولان سازمان اوقاف و امور خیریه کشور برای ارائه چنین خدمتی به مردم روستای کرشت قدردانی کرد.

سردار شکاری ادامه داد: مطالبه امروز مردم روستای کرشت تجهیز و ساماندهی مدرسه این روستا بلافاصله بعد از اتمام مراحل احداث است.

وی اضافه کرد: با وجود چنین امکانی دیگر نیازی برای حضور دانش آموزان روستای کرشت در مدارس سایر نقاط شرق استان تهران نیست.

شکاری افزود: پس از این مراسم کلنگ زنی، مردم و دانش آموزان روستای کرشت برای اتمام مراحل اجرایی مدرسه خود لحظه شماری خواهند کرد تا با این خدمت بزرگ، مشکلات آنها در زمینه کمبود فضاهای آموزشی کاهش یابد.

عضو شورای اسلامی روستای کرشت ضمن تبریک ایام شعبانیه خاطرنشان کرد: طی روزهای گذشته و آتی ولادت بزرگانی همچون سید و سالار شهیدان، حضرت ابا عبدالله الحسین(ع) را جشن می گیریم و این مردم به خوبی شاهد الطاف مادی و معنوی این اختر تابناک امامت و ولایت هستند، چراکه نام موقوفه این روستا به نام آن بزرگوار متبرک و مزین است.
نظرات بینندگان