arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۱۶۵۲۲
تاریخ انتشار: ۲۵ : ۲۱ - ۲۴ خرداد ۱۳۹۲

سید حسن نصرالله: نبرد حزب الله در سوریه علنی است

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
دبیر کل حزب الله لبنان در سخنان خود به مناسبت روز میلاد حضرت ابوالفضل (ع) و روز جانباز، به بررسی مهمترین تحولات لبنان و منطقه پرداخت.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، سخنرانی سید حسن نصرالله به مناسبت روز میلاد حضرت ابوالفضل (ع) و روز جانباز آغاز شد و قرار است دبیر کل حزب الله در این سخنرانی به آخرین تحولات لبنان،‌ منطقه و خصوصا سوریه بپردازد. سخنرانی دبیر کل حزب الله لبنان به صورت همزمان در تجمعاتی که در بعلبک، دیرقانون النهر و بیروت به همین مناسبت برگزار شده است، در حال پخش است. مهمترین محورهای سخنان دبیر کل حزب الله لبنان در ادامه می‌آید:

* از همه ناظران به خاطر اجتماعات مختلفی که گرد هم آمده‌اید تشکر می‌کنم و مناسبات شعبانیه را هم تبریک می گویم و میلاد حضرت امام حسین (ع) و میلاد حضرت زین العابدین (ع) و میلاد شهید مجاهد ابوالفضل العباس (ع) و در روزهای آینده هم میلاد حضرت صاحب الزمان (عج) را تبریک می‌گویم.

* از تمامی خواهران و برادران جانباز که در این نشست حضور دارند یا در بیمارستان‌ها به سر می‌برند و یا در منازلشان هستند، تقدیر و تشکر می‌کنم و این روز را گرامی می‌دارم و لازم می‌دانم که از خانواده‌های صبور آنها هم که مشکلات بعد از نبرد را تحمل می‌کنند، تشکر کنم.

* بر خود لازم می‌دانم که از زخمی‌ها و شهدای حوادث اخیر هم تقدیر کنم که این نشان از بصیرت آنها داشت.

* جانبازان و مجروحان ما از حضرت عباس (ع) الگو گرفتند و ایشان با زخم‌ها و جراحاتشان نمونه‌ای بارز و الگویی برای این جانبازان و مجروحان هستند.

* کسانی هستند که می‌خواهند واقعیت‌های مقاومت دگرگون شود و وقایعی را که زمان زیادی از آن نگذشته تحریف کنند.

* زخم‌های شما جانبازان و مجروحان هر یک داستان و حکایتی از دلاورمردی‌های شما در طول تاریخ مبارزه حزب الله با دشمن صهیونیست است.

* ما اگر پیروزی‌ای هم در لبنان به دست آوردیم همه را مرهون خون شهدا و زخم پیکر شما جانبازان است.

ایران قهرمان و سوریه دلاور

* جانبازان با خون خود در مقاومت لبنان از سال 82 میلادی، در برابر سکوت حکام عرب مزدور ایستادگی کردید و کسی جز جمهوری اسلامی قهرمان و سوریه دلیر به مقاومت کمک نکرد.

* اگر در لبنان آبی هست و مرز و خاک و شرف و عزتی وجود دارد و اگر امروز در دولت لبنان سخن از کشف گاز و نفت به میان می‌آید، همه و همه را مرهون خون شهدا و مقاومت هستیم.

* اگر جمهوری اسلامی ایران و سوریه نبودند ما الان در لبنان تشکیلات خودگردان داشتیم و اسرائیل حاکم ما بود. همانگونه که تا دیروز در صور و صیدا حاکمان نظامی صهیونیست بر این شهرها حکومت می‌کردند.

* اگر امروز جنگی هست ای اعراب، ای مسلمانان و ای لبنانی‌ها بدانید که همه برای به فراموشی سپردن این گذشته نزدیک است. همه نسل‌ها باید بدانند چه کسانی توطئه کردند و چه کسانی خیانت کردند و چه کسانی مقاومت کردند و شهید شدند و ایثار کردند.

* ای ملت لبنان بدانید، چیزی را که با خون به دست می‌آورید و برای آن عرق می‌ریزید، با ارزش‌تر از چیزی است که با پول و بدون زحمت به دست می‌آید. برخی در لبنان زمانی که منافعشان به خطر می‌افتد به اروپا سفر می‌کنند و خاک کشور را ترک می‌کنند. من دو شناسانامه ندارم. من یک شناسنامه لبنانی دارم. من تابعیت کشور دیگری ندارم. ما منزلی در خارج از لبنان نداریم. ما هر چه داریم در داخل همین لبنان است. ما در اینجا زاده شدیم و در  اینجا بزرگ شدیم و زندگی کردیم و به زندگی خود ادامه می‌دهیم تا به شهادت برسیم و کسی نمی‌تواند ما را از این سرزمین بیرون کند.

* هیچ ارتشی در جهان نمی‌تواند با ما مقابله کند و بزرگترین ارتش خاورمیانه هم در مقابل ما و زیر چکمه‌های شما شکست خورد.

* ما حاضریم هزینه‌های زیادی برای دفاع از شرف این ملت بپردازیم و تاکنون نیز چنین کردیم.

* در خصوص دولت آینده لبنان و پارلمان هم باید بگویم که ما هم همچون دیگران در انتظار رأی دادگاه هستیم.

دخالت سفارت آمریکا در لبنان

* سفارت آمریکا در حال دخالت در امور قانونی و قضایی لبنان است که این کار به منظور دخالت در انتخابات و یا ادامه یافتن کار پارلمان است. ما این اقدام را محکوم می‌کنیم و نسبت به آن هشدار می‌دهیم.

* شرایط فعلی در لبنان حساس است و مردم را از هرگونه تجمع برحذر می‌داریم چرا که ممکن است باعث افروخته شدن خشم برخی شود. در خشم و شادی همه باید خود را کنترل کنند و اجازه ندارند به کسی تعدی کنند. چرا که پیامدهای یک رخداد ساده می‌توند برای لبنان و منطقه خطرناک باشد.

* یک پدیده ناپسند در بین هواداران ما و هوادارن دیگر گروه‌های سیاسی لبنان و جود دارد و آن تیراندازی و شلیک تیر هوایی است که برای هر مناسبتی تیراندای می‌کنند. این پدیده ناپسند است و باید از آن اجتناب شود. از مراجع در ایران و عراق استفعا کردیم که آیا این پدیده حرام است یا خیر؟ و پاسخ آنها این بود که ترساندن مردم و ایجاد رعب و وحشت و حتی اینکه ممکن است این اقدامات به زخمی و یا کشته شدن برخی منجر شود، سبب می‌شود که این پدیده را بدون تردید حرام بدانیم و دیشب من این پاسخ‌ها را به صورت دست‌خط دریافت کردم و تنها هم به دست‌خط اکتفا نکردم و خواستم مهر خود را هم بر این فتوا هک کنند.

* طی چند روز گذشته در منطقه بعلبک هرمل در شمال لبنان و به خصوص در روستای عرسال، گفته می‌شود که موشک‌های کاتیوشا از روستاهای سنی نشین سوریه به سمت روستاهای شیعه نشین شلیک می‌شود. اینها شایعه هست و می‌خواهند شیعیان و سنی‌ها را با یکدیگر درگیر کنند. اینهای شایعه است و در این خصوص هشیار باشید و ما هم برای ممانعت از شلیک موشک به این مناطق راه‌حلی پیدا می‌کنیم. سوری‌ها و فلسطینی‌ها را به خویشتن‌داری دعوت می‌کنم جرا که هر اقدامی در این شرایط پیامدهایی به همراه دارد.

به مقاومت ادامه می‌دهیم

* اروپا، آمریکا و برخی از کشورهای عرب حوزه خلیج فارس با استفاده از رسانه‌هایی که در اختیار دارند، می‌خواهند از آنچه که در سوریه می‌گذرد برای لبنان ایجاد بحران و ترس کنند.

* متأسفانه برخی از علما و اندیشمندان جهان اسلام به دلیل ترسی که از گروه‌های تکفیری دارند یا از صدور فتوای واقعی خود خودداری می‌کنند و یا به نفع گروه‌های تکفیری اقدام به صدور فتوا می‌کنند.

* برخی از مفتی‌های سنی به خاطر فتواهایی که برای جلوگیری از خونریزی بین شیعه و سنی صادر می‌کردند از سوی مفتی‌های تکفیری خون‌اشان مباح اعلام شد و برخی از آنها مورد تعرض قرار گرفتند.

* زمانی که با اسرائیل در سال 2008 جنگیدیم، روسیه، انگلیس و آمریکا همه با اسرائیل بودند و همه کشورها از این رژیم حمایت کردند و ما  تنها بودیم و سوریه و ایران. باز هم می‌گویم اگر تنها باشیم هم به مقاومت ادامه می‌ دهیم.

* در ماجرای سوریه ما دیرهنگام اما بالاخره تصمیم گرفتیم به صورت نظامی وارد خاک سوریه شویم و این یک تعهد اخلاقی برای ما بود.

نبرد با صهیونیست‌ها در سوریه

* اگر جایی در سوریه باشیم، بدانید که ما مشغول دفاع از مقاومت و سوریه در برابر رژیم صهیونیستی و دشمن خود هستیم.

* بخشی از مردم سوریه که بخش اعظم هستند با دولت بشار اسد هستند و ما نیز با آن بخش از مردم سوریه هستیم اما با آن گروه دیگر هم که خواهان اصلاحات هستند هم موافقیم اما با نابودی سوریه مخالفیم.

* بیش از یکصد هزار جنگجوی عربی و غیرعربی در سوریه در حال جنگ بر ضد بشار اسد هستند. بنابر این جهان در حال نبرد با ملت سوریه است با اموال دولت‌های عربی و اروپایی و اکنون هم سخن از مسلح کردن گروه‌های تروریست به زبان می‌آورند. در حالی که تسلیح آنها از دو سال پیش آغاز شده است.

* ما آخرین گروهی بودیم که از لبنان برای دفاع از بشار اسد و ملت سوریه وارد این کشور شده بودیم و قبل از ما جریان المستقبل و 14 مارس خیلی پیشتر وارد شده بود.

* اگر ما به مخالفت با بشار اسد برمی‌خاستیم آیا پرچم ما را در تمامی کشورهای عربی از سوی حکام عرب بر نمی‌افراشتند؟ اکنون ما در جبهه‌ای قرار داریم که جهان، غرب و اسرائیل می‌خواهند آن را سرنگون کنیم. ما در همین جبهه هستیم و می‌خواهیم از نظام و ملت سوریه دفاع کنیم.

* نبرد در تمامی خاک سوریه ادامه دارد و ارتش سوریه در تمامی استان‌های این کشور در حال نبرد است و توان ما در برابر توان ارتش سوریه ناچیز است. ما تنها در برابر بخش کوچکی از این نبرد جهانی علیه سوریه ایستاده‌ایم.

* امروز به شما می‌گویم که علاوه بر سوریه اردن و عراق هم هدف پروژه‌های آمریکایی اسرائیلی هستند.

* برخی به ما گفتند اگر می‌خواهید در سوریه بجنگید مخفیانه این کار را بگویید. من فقط این را می‌گویم که ما فقط جوانانمان را به سوریه نمی‌فرستیم که بعدا بگوییم برای توزیع شیر و پتو به سوریه رفتند.

* ما شهدایمان را در روز روشن تشییع می‌کنیم. شهدای ما بله... در سوریه به شهادت رسیدند و برخی از مجروحان ما اکنون در این جمع هستند و برخی در بیمارستان‌ها و خانه‌ها بستری هستند. نبرد ما علنی است. شهدای ما در لبنان به خاک سپرده می‌شوند و مثل دیگران در خاک سوریه دفن نمی‌شوند.

پرهیز از ورود به جنگ طایفه‌ای

* شورای همکاری خلیج فارس کجا فهرست تروریستی داشت که از امروز ما در آن فهرست قرار گرفتیم؟! شورای همکاری خلیج فارس تهدید کرده که همه لبنانی‌ها را اخراج خواهد کرد ما ترسی از خارج شدن آنها از کشورهای عربی نداریم. ما وارد جنگی شدیم و که تمامی عواقب آن را به دل و جان می‌پذیریم. در کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس هیچ نیرویی از حزب الله وجود ندارد.

* آیا شما ای اعراب فتوا صادر نکردید که مفتی‌های سنی را در سوریه بکشید؟ من اکنون به شما می‌گویم که وارد سوریه می‌شویم و تمامی عواقب ورودمان را می‌شناسیم ومی‌پذیریم.

* ما به نیابت از جهان اسلام و امت اسلامی در سوریه در حال نبرد هستیم و فهرست تروریستی شورای همکاری خلیج فارس باعث افتخار ماست و قرار گرفتن ما در این فهرست عزم ما را برای نبرد در سوریه جدی‌ می‌کند. به آنها می‌گویم که باعث افتخار ما این است که پیش از این در فهرست تروریستی آمریکا بودیم.

* بسیاری از مسولان نظام بشار اسد را با پول خریدند و اکنون متوجه شده‌اند، پول‌هایی که هزینه کردند ضرر بوده و این شخصیت‌ها باعث دردسرشان خواهد شد.

* آیا شیخ البوطی که از مفتی های سنی مذهب سوریه بود و به شهادت رسید شیعه بود که شما تلاش می‌کنید جنگ را شیعه و سنی جلوه دهید؟ از شیعیان و سنی‌ها و مسیحیان می‌خواهم که جلو به وجود آمدن جنگ طایفه‌ای در سوریه و لبنان را بگیرند.

* من از موضع برخی شیعیان که ما را محکوم کردند که چرا در سوریه وارد جنگ شدیم خوشحال هستم چرا که نظر آنها برای ما هیچ اهمیتی نداشته و نخواهد داشت.

* در القصیر چه شد؟ شماری از جوانان پارچه نوشته‌ای با عنوان یا حسین (ع) را در برابر مسجدی برافراشتند. اما العربیه از این موضوع استفاده کرد و اعلام کرد که شماری از اعضای حزب الله بر مناره این مسجد رفته‌اند و این پرچم را برافراشته‌اند. ای مردم... بدایند که قصیر یک شهر شیعی است که شیعیان و سنی‌ها در کنار هم زندگی می‌کنند. چرا یک مسأله کوچک را بزرگ جلوه می‌دهید؟ من به شما می‌گویم که اینها دروغ است.

*  در القصیر شمار بسیاری از مساجد وجود دارد که برای شیعیان و اهل تسنن وجود دارد و این مسجدی که از آن نام بردند، مسجد اما حسن مجتبی (ع) است و متعلق به شیعیان است و اگر پرچمی هم برافراشته شد متعلق به شیعیان است و مسجد عمر بن خطاب هم که می‌گویند این اتفاق برای آن افتاده، دروغ است و ما سی دی آن را داریم.

* نکته دیگر آنکه آیا امام حسین (ع) متعلق به شیعیان است؟ امام حسین متعلق به شیعیان و اهل تسنن است. العربیه و الجزیره با پوشش این خبر تلاش کردند وانموند کنند که جنگ مذهبی در جریان است. اگر فکر می‌کنند که با جعل اسناد و دروغ و تهمت می‌توانند ما را تضعیف کنند، چنین نیست و موضع ما تغییر نمی‌کند و هر کجا که لازم باشد، خواهیم بود و هر کجا که لازم باشد مسولیتی بپذیریم می‌پذیریم.

* تا این لحظه که با شما صحبت می‌کنم موضع ما همان موضع قبل از سخنرانی است. مسولیت از آن ماست و از آن فرار نمی‌کنیم. در پایان مجددا یاد شهدا و مجروحان مقاومت را گرامی می‌داریم و به حضرت امام خامنه‌ای و ملت ایران این جشن بزرگ دموکراسی را که بر پا شده است، تبریک می‌گویم. بر اساس آخرین اطلاعات بدست آمده از رسانه‌های جهانی مشارکت ملت ایران پرشور بوده است. همانگونه که رهبر جمهوری اسلامی ایران فرمودند، هر رأیی که هر یک از شهروندان ایرانی به داخل صندوق می‌اندازند، مهر تأییدی بر نظام جمهوری اسلامی ایران است.

نظرات بینندگان