arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۱۶۶۴۴
تاریخ انتشار: ۵۷ : ۱۸ - ۲۵ خرداد ۱۳۹۲

سازمان ملل: غزه بعد از 3 سال دیگر قابل سکونت نخواهد بود

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
گزارشگر سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر در فلسطین هشدار داد نوار غزه که از 7 سال قبل تحت محاصره زمینی، دریایی و هوایی اسرائیل قرار دارد، پس از 3 سال بعد دیگر قابل سکونت نخواهد بود.

به گزارش خبرگزاری سما، «ریچارد فولک» خواستار پایان محاصره نوار غزه شد و هشدار داد: برخی پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که از الان تا سه سال بعد نوار غزه تحت محاصره اسرائیل دیگر برای سکونت مناسب نخواهد بود.

وی در بیانیه خود افزود: محاصره نوار غزه باعث کارشکنی در رشد اقتصادی آن شده و بیشتر جمعیت غزه در چنگال دائمی فقر باقی مانده و به کمک‌های خارجی متکی هستند.

وی اظهار داشت: ماهیگیران فلسطینی در غزه نمی‌توانند از 6 مایل دریایی از سواحل غزه عبور کنند و کشاورزان نیز نمی‌توانند به دلیل وجود دیوار اسرائیل وارد زمین‌های خود شوند و بازرگانان نیز از محدودیت‌های تحمیلی بر صادرات کالا رنج می‌برند و دانشجویان نیز از آموزش در کرانه باختری و بیماران از مراقبت‌های فوری پزشکی در بیمارستان‌های فلسطینی در کرانه باختری محروم هستند.

به گفته وی 90 درصد آب‌های زیرزمینی نوار غزه غیرقابل مصارف انسانی است و فلسطینیان از مشکلات کمبود سوخت و برق رنج می‌برند و تنها شمار اندکی از ساکنان غزه می‌توانند از طریق تونل‌های واقع در مرز مصر نیازهای خود را برآورده سازند.

فولک چند روز پیش نیز فاش کرد که به خاطر افشای سیاست‌های تجاوزکارانه اسرائیل علیه ملت فلسطین از سوی گروه فشار وابسته به رژیم صهیونیستی برای استعفا تحت فشار است اما هرگز از سمت خود استعفا نخواهد داد.
نظرات بینندگان