arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۱۶۸۲۱
تاریخ انتشار: ۵۸ : ۱۹ - ۲۶ خرداد ۱۳۹۲

قاری ممتاز مصری درگذشت

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

استاد محمد عبدالهادی محمد الهلباوی مبتهل و قاری ممتاز و نام‌آشنای مصری که مدت‌ها از بیماری قند خون رنج می‌برد، ۲۵ خرداد ماه در سن ۶۷سالگی دار فانی را وداع گفت.

به گزارش انتخاب به نقل از تسنیم، استاد محمد عبدالهادی محمد الهلباوی، مبتهل و قاری ممتاز و نام‌آشنای مصری که مدت‌ها از بیماری قند خون رنج می‌برد، روز گذشته، ۲۵ خرداد ماه، مصادف با ششم شعبان المعظم ۱۴۳۴ در سن ۶۷سالگی دار فانی را وداع گفت.

استاد محمد هلباوی روز شنبه، دوم سپتامبر ۱۹۴۶ میلادی در همسایگی باب الشعریة شهر قاهره مصر دیده به جهان گشود. وی حفظ قرآن را در سنین کودکی و نزد پدربزرگ خود که از بزرگان شهر به حساب می‌آمد، فرا گرفت.

او در امر قرائت قرآن کریم از شیخ محمد رفعت و علی محمود تقلید می‌کرد و در ابتهال و اناشید دینی نیز از زکریا أحمد و طه الفشنی بهره می‌گرفت تا این که خود صاحب یک شخصیت صوتی مستقل شد و با سفر به کشورهای مختلف جهان تجربیات خود را به علاقه‌مندان عرضه کرد.

استاد هلباوی پس از سال‌ها تلاش و ممارست در راه خوش‌خوانی قرآن کریم و نغمات آیینی، موفق به کسب جواز از دانشگاه الازهر مصر شد و موسیقی عرب را نیز به‌خوبی و نزد بزرگان این عرصه فرا گرفت. وی از محضر قاریان عصر طلایی قرائت در کشور مصر بهره‌مند شد و جواز اجرای ابتهال و انشاد در رادیو قرآن مصر را کسب کرد.

این استاد پیش‌کسوت دو بار در سال‌های ۸۲ و ۸۸ شمسی به‌دعوت شورای عالی قرآن و برای تدریس فنون تخصصی قرائت، ابتهال و تواشیح و یک بار نیز در سال ۹۱ برای تلاوت قرآن همراه با گروهی از قاریان مصری به ایران سفر کرده بود.

نظرات بینندگان