arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۱۷۴۵۸
تاریخ انتشار: ۳۸ : ۲۱ - ۳۰ خرداد ۱۳۹۲

درگیری در کاخ سفید به دنبال اختلاف نظر درباره سوریه

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
رئیس ستاد مشترک ارتش و وزیر خارجه آمریکا در نشست کاخ سفید درباره سوریه با یکدیگر درباره گزینه مداخله نظامی دچار اختلاف و درگیر شدند و «مارتین دمپسی» به سمت «جان کری» عکس پرتاب کرد.

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری فرانسه، ژنرال «مارتین دمپسی» رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا در یک نشست کاخ سفید با «جان کری» وزیر خارجه آمریکا در ارتباط با گزینه نظامی علیه دولت سوریه درگیر شدند.

بر اساس این گزارش، کری از حملات هوایی علیه پایگاههای هوایی دولت «بشار اسد» رئیس جمهور سوریه در اتاق وضعیت کاخ سفید حمایت کرد اما دمپسی درباره حملات هوایی علیه دولت اسد هشدار داد و گفت که خطرات عمیقی را به همراه دارد و برای تصرف سامانه دفاع هوایی سوریه باید حملات هوایی در وسعت عظیم صورت گیرد.

بر اساس این گزارش، برخی از منابع اعلام کردند که این جدال منجر شد تا دمپسی چندین تصویر را به سمت کری پرتاب کند و از او خواست تا دقیقاً به او بگوید که طرح کری بعد از حمله به سوریه چیست و اشاره کرد که وزارت خارجه آمریکا به طور کامل پیچیدگی چنین عملیاتی را بررسی نکرده است.

در نشست کاخ سفید، مسئله سوریه مورد بررسی قرار گرفت و وزارت خارجه آمریکا حاضر نشد جزئیات مباحثات سیاسی در سطح عالی را بیان کند اما اعلام کرد جو نشست چندان مناسب نبود.

«جن پساکی» سخنگوی کاخ سفید درباره جو نه چندان خوب نشست درباره کاخ سفید گفت: من برخی گزارش ها درباره لحن  نشست که این گزارشات چندان دقیق نبود.

تمایل کری برای اقدام عمل بیشتر علیه سوریه به طرز وسیعی در گزارش ها آمده است و اظهارات آشکار دمپسی این مسئله را آشکار کرده است که رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا درباره خطرات بالقوه مداخله نظامی در سوریه نگران است.

«باراک اوباما» رئیس جمهور آمریکا در مصاحبه با تلویزیون «پی بی اس» درباره ایجاد یک منطقه پرواز ممنوع در سوریه یا حملات هوایی در این کشور ابراز تردید کرد و گفت که اینگونه اقدامات ممکن است زندگی افراد را نجات ندهد.

نظرات بینندگان