arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۱۷۵۱۰
تاریخ انتشار: ۲۵ : ۱۲ - ۳۱ خرداد ۱۳۹۲

رای مثبت پارلمان قرقیزستان به تعطیلی پایگاه آمریکایی «ماناس»

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

پارلمان قرقیزستان، لایحه پیشنهادی دولت این کشور درباره تعطیلی پایگاه آمریکایی ماناس در 2014 را تصویب کرد.

از 120 نماینده پارلمان قرقیزستان، 94 نفر به تعطیلی پایگاه آمریکایی ماناس در ژوئیه سال 2014 رأی مثبت دادند.

این لایحه که پشت درهای بسته در پارلمان قرقیزستان بررسی و تصویب شد، پس از امضای « الماس بیک آتامبایف» رئیس جمهور قرقیزستان، اجرایی می‌شود.

«کانی‌بیک امان علی‌اف» رئیس کمیته پارلمانی در امور خارجه مجلس قرقیزستان، به خبرنگاران گفت که یازدهم ژوئیه 2014 باید مرکز حمل و نقل آمریکایی ماناس از این کشور برچیده شود.

این در حالی است که به گفته خبرگزاری ریانووستی مخالفان این تصمیم معتقدند که حکومت قرقیزستان هنوز درباره این که این کشور چگونه درآمد 60 میلیون دلاری سالانه این مرکز حمل و نقل را جبران می‌کند، توضیح نداده است.

پایگاه هوایی ایالات متحده در ماناس قرقیزستان که در زمان « باقی‌اف» رئیس جمهور سابق این کشور به مرکز حمل و نقل، تغییر نام یافت در دسامبر سال 2001 ایجاد شد.

به گزارش فارس، این مرکز یکی از مراکز عمده تدارکاتی برای حمل و نقل کالا و انتقال نیروهای ائتلاف ضد تروریستی در افغانستان محسوب می‌شود.

مقامات قرقیزستان بر این باورند که توافق‌نامه استقرار نیروهای آمریکایی در کشور که در اواسط سال 2014 منقضی می‌شود، دیگر نیازی به تمدید کردن ندارد، زیرا جانب آمریکا تصمیم گرفته که تا سال 2014 نیروهای خودرا از افغانستان خارج و مسایل امنیتی در کشور را بر عهده نهادهای انتظامی این کشور قرار دهد.

نظرات بینندگان