arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۱۷۶۱۲
تاریخ انتشار: ۲۱ : ۰۹ - ۰۱ تير ۱۳۹۲

بادامچیان: هاشمی با شکستی که از احمدی‌نژاد خورد، چطور می‌توانست به رای‌آوری روحانی کمک کند؟!

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
شرق در گفت و گویی با اسدالله بادامچیان نوشت:

  • انتخاب روحانی را باید اتفاقی غافلگیرکننده دانست، اما باید این را در نظر داشته باشیم که همیشه در ایران انتخابات در شرایطی آزاد و رقابتی برگزار شده است و به همین دلیل در یک روز آقای «خاتمی» با نتیجه‌ای غافلگیر‌کننده «ناطق» را شکست دادند و در سال 84 هم احمدی‌نژاد با اینکه چندان شناخته شده نبود مقابل هاشمی‌رفسنجانی، برنده شد و حالا هم حسن روحانی با 18میلیون رای، توانست به‌عنوان رییس‌جمهوری، دولت یازدهم را در اختیار خود بگیرد. روحانی نتیجه تصمیم توده مردم است، آن هم در شرایطی که تا روزهای آخر همه تحلیل‌ها و نظرسنجی‌ها حکم به انتخاب آقای «قالیباف» داشتند.
  • حمایت مستقیم هاشمی و خاتمی از روحانی تحلیلی است که اصلاح‌طلبان برای فرار از شکست عنوان می‌کنند. هاشمی با شکستی که از احمدی‌نژاد خورد، چطور می‌توانست به رای‌آوری روحانی کمک کند. گروهی که حاشیه‌نشین شده و با بی‌توجهی مردم مواجه است، سعی می‌کنند تا با طرح این موضوع، اینطور القا کنند که همچنان حیات سیاسی‌اش ادامه دارد.
  • شما در روزنامه «شرق» سعی می‌کنید، این ذهنیت را به جامعه تزریق کنید که رای‌آوری روحانی، رای‌آوری اصلاح‌طلبان بود. در حالی که مردم روحانی را گزینه آنها نمی‌دانستند.
  • رای روحانی، نتیجه اجماع اصلاح‌طلبان با طیف نزدیک به هاشمی هم نبود. من دلم می‌خواست آقای عارف در صحنه بماند تا مشخص شود که چقدر رای داشتند. اگر آنها می‌توانستند رای داشته باشند، هیچ وقت با اصولگرایان اعتدالی به قول شما، همدست نمی‌شدند. آقای دکتر روحانی یک اصولگرا و عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز است.
  • روحانی مجتهدی است که خبره ملت است و به همین دلیل نمی‌توان او را اصلاح‌طلب خواند. نگاه شما با آنچه مردم می‌پندارند، فرق می‌کند و به همین دلیل است که مردم روزنامه «شرق» را نمی‌خوانند و روشنفکران و سیاسیون شما را می‌خوانند. واقعا روزنامه «شرق» تصمیم ندارد تغییر رویه بدهد تا بلکه مورد توجه توده‌های مختلف مردم قرار بگیرد؟
  • جریان اصلاحات از همان ابتدا تاکید داشت که دستش خالی است و گزینه حداکثری ندارند که بتوانند به‌طور جدی وارد صحنه انتخابات شوند. حتی آقای عارف هم تاکید داشت که نامزد اصلاحات نیست، چون می‌دانست که آن گروه، جایگاهی در جامعه ندارد. سوال من این است که چرا روحانی در کنفرانس خبری اشاره‌ای به این مسایلی که شما عنوان می‌کنید، نکردند.
  • من با آقای خاتمی رفیق هستم و احترام او را همیشه نگه داشته‌ام. پس بدانید که افراطی نیستم و اگر نظری دارم حتما به آن اعتقاد دارم. همچنین باید گفت هاشمی هم اصولگراست و اگر نقشی هم در پیروزی داشت، باید به حساب اصولگرایان نوشت. تحلیل واقعی این است که اکثریت مردم بین شش نفر با تصمیم شخصی، ترجیح دادند که رای خود را به نام حسن روحانی بنویسند.

نظرات بینندگان