arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۱۷۶۷۳
تاریخ انتشار: ۳۰ : ۱۵ - ۰۱ تير ۱۳۹۲

"ولایتی جواب آیت الله مهدوی کنی را نمی‌داد"

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
قانون: با گذشت يك هفته از انتخابات رياست جمهوري آرام آرام بخش هايي از ناگفته ها و تحولات روزهاي آخر اردوگاه اصولگرايان رونمايي مي شود. در سه روز گذشته دو چهره مشهور سياسي به بيان روايت هاي خود از انتخابات پرداختند. حسين ا... كرم كه از حاميان جليلي بود به درخواست ها از جليلي براي كناره گيري به سود قاليباف اشاره مي‌كند و  حجت الاسلام والمسلمین سید مصطفی میرلوحی، رئيس دفتر آیت ا... مهدوی کنی به تماس‌هاي بي‌پاسخ آيت ا... مهدوي كني با ولايتي براي كناره گيري.

 ا... کرم که عصر چهارشنبه درجلسه شورای هماهنگی حزب ‌ا... در مسجد ارک تهران سخن می گفت با اشاره به رویداد‌های روزهای منتهی به انتخابات از جمله تمکین عارف به مرکزیت اصلاح‌طلبان برای انصراف و رشد قابل توجه  روحانی در  نظر سنجی‌ها و بسیج جریان اجتماعی اصلاح‌طلبان پشت سر وی  گفت: ما در  روز چهار‌شنبه به این نتیجه رسیدیم که تنها با انصراف جلیلی ممکن است جریان  اصولگرایی بتواند در انتخابات به موفقیت برسد. بنابراین به او پیغام دادیم تا به نفع قالیباف کنار بکشد.  

به گفته این حامی سعید جلیلی با انصراف هر کدام دیگر از آقایان ولایتی، رضایی و قالیباف بخشی ا ز سبد رای ایشان به آرای روحانی اضافه می شد و تنها سبد رای جلیلی بود که می توانست  به موفقیت گفتمان اصولگرایی کمک کند.

  ولايتي جواب آيت ا... را نمي داد
حجت الاسلام والمسلمین سید مصطفی میرلوحی، رئيس دفتر آیت ا... مهدوی کنی رئیس مجلس خبرگان در گفت و گوي خود با تسنيم ناگفته هاي ائتلاف پيشرفت و عدالت ميان ولايتي، قاليباف و حداد عادل را افشا كرده است. وي درباره ائتلاف پيشرفت گفت: سه نفر ازمحترمین این جریان(اصولگرايي) متعهد شدند  بعد از مدتی به نظرسنجی‌ها نگاه کنند و هرکس پیشتر بود، آن دو نفر دیگر کنار بروند و برادر‌وار به او کمک کنند که او پیش برود و در خدمت او باشند. حتی در یکی از جلسات آیت‌ا... مهدوی‌کنی از یکی از آقایان پرسیدند اگر مثلا آن یکی رأیش بیشتر شود و مصلحت شد که او به عنوان کاندیدا معرفی شود، شما وزیر او می‌شوی؟ و در آن جلسه  تأکید و تصریح شد که؛"بله".

ميرلوحي در بخش ديگري از اين گفت‌و‌گو، افزود: نظر آیت‌ا... مهدوی این بوده که دور یک محور جمع بشوند، اما حوادثی پیش آمد که دوستان، ساز خودشان را زدند و نغمه‌های دیگری نواختند که اتفاقی که فکر می‌شد به آن سمت حرکت می‌کنیم، نیفتاد.  پس از بررسی‌های اولیه قرار بود که نفر واحد انتخاب بشود اما گفتند بعد از ثبت نام این فرد انتخاب شود. پاسخ داده شد که تعدد کاندیداها توجه اقشار را معطوف به چند نفر می‌کند و کار سخت می‌شود؛ اعلام کردند که خیر. بعد گفتند تبلیغات شروع بشود، تبلیغات کردند و گفتیم این طور متفرق می‌شوید و بعد گفتند که مناظرات  انجام بشود و عملا آن چیزی که باید اتفاق می‌افتاد، حاصل نشد.  ایشان تلاش کردند که امر وحدت محقق بشود و هیاهو هم نکردند، اما متأسفانه بعضی آقایان به توصیه‌ها عمل نکردند.

آیت ا... مهدوي كني برای اینکه نظر خاتمه دهنده را ارائه بدهند، چند بار تماس گرفته بودند و به ناچار نامه هم نوشتند اما آقای ولایتی توصیه‌ها را نپذیرفتند. من حتی خودم هم صحبت کردم اما آقایان قطع کردند و بعد به پیغام‌ها و تماس‌های ما هم جواب ندادند. اما اینکه چه چیزی باعث شد ایشان امتناع کنند باید خودشان پاسخ بدهند. حالا اطرافیان یا مشاوران تأثیر داشتند، من اطلاعی ندارم. آقایان نسبت به شخص آیت‌ا... مهدوی‌کنی حتی گفته بودند: «هرچی شما بفرمایید»، یعنی این‌طور هم اعلام تبعیت و پیروی کرده بودند.
نظرات بینندگان