arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۱۷۹۲۶
تاریخ انتشار: ۰۰ : ۱۳ - ۰۳ تير ۱۳۹۲

تغییر تعطیلات هفتگی عربستان برای هماهنگی با جهان

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
در فرمان پادشاه عربستان که روز (یکشنبه) صادر شد، آمده است: با توجه به جایگاه عربستان در اقتصاد جهان و تعهدات بین المللی کشورمان، تعطیلات هفتگی از پنجشنبه و جمعه، به جمعه و شنبه تغییر می‌یابد.

به گزارش "ایران دیپلماتیک" در بخش دیگری از این فرمان آمده است: این اقدام به منظور هماهنگی بیشتر روزهای کاری هفته میان دستگاههای دولتی عربستان با با دیگر کشورها و همتایان بین المللی و منطقه ای، به ویژه در امور اقتصادی صورت می گیرد. جلوگیری از آثار منفی ناشی از به هدر رفتن فرصتهای اقتصادی به خاطر تفاوت روزهای کاری میان دستگاههای عربستان با همتایان بین المللی و منطقه ای دیگر عامل این تصمیم بود.

بر اساس فرمان پادشاه، روزهای کار رسمی در تمام وزارتخانه ها، نهادهای دولتی، موسسات مالی، موسسه پول و اعتبار عربی سعودی و بازار بورس به روزهای یکشنبه تا پنجشنبه تغییر یافت و از این به بعد، تعطیلات هفتگی روزهای جمعه و شنبه خواهد بود.

این فرمان از روز شنبه 8 تیرماه برای وزارتخانه ها، نهادهای دولتی و موسسات مالی؛ و از آغاز سال درسی آتی در دانشگاهها، مدارس و موسسات آموزش عالی اجرا خواهد شد.

این تصمیم مورد مخالفت شمار زیادی از شیوخ وهابی قرار گرفته که شنبه را روز تعطیل یهودیان دانسته و تغییر تعطیلات اسلامی به این روز را "تشبیه به یهودیان" و یک اقدام غیرشرعی می دانند.

یادآور می شود؛ مجلس شورای عربستان دراردیبهشت 91 پس از بحث و بررسی طولانی و با توجه به اختلاف نظر شدید اعضا و محدودیت‌های دینی، قاطعانه با تغییر تعطیلات هفتگی مخالفت کرده بود.

تمامی کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس، پیش از این تعطیلات هفتگی خود را به جمعه و شنبه تغییر داده بودند و عربستان آخرین عضو این شوراست که چنین تغییری را اعمال می کند.
نظرات بینندگان