arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۱۸۳۱۹
تاریخ انتشار: ۱۵ : ۱۸ - ۰۵ تير ۱۳۹۲

مرگ دلفین‌ها در شرق هرمزگان همچنان ادامه دارد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

سرپرست اداره محیط زیست شهرستان جاسک گفت: در روزهای گذشته برای دومین‌بار در سال جدید لاشه یک قطعه دلفین در سواحل جاسک پیدا شد.

به گزارش ایسنا، کاظم شریفی افزود: در هفته گذشته اداره محیط زیست شهرستان جاسک لاشه یک قطعه دلفین را کشف کرده که به دلیل گذشت زمان زیاد از مرگ قادر به کشف دلیل مرگ این حیوان نشدیم.

وی ادامه داد: این دلفین از گونه‌های پوزه بطری با وزنی برابر 200 کیلوگرم بوده که قریب به یقین در اثر گیر افتادن در تورهای صیادی آسیب دیده است.

این مسئول با اشاره به آغاز فصل صیادی بیان کرد: فصل تابستان آغاز فصل صید ماهی‌های تن و ساردین است و کشتی‌های زیادی به صیادی مشغول هستند که ممکن است بر اثر بی‌توجهی به دلفین‌ها و یا نهنگ‌ها، به این آبزیان آسیب وارد کنند، اما بسیاری از صیادان در صورت مشاهده گرفتار شدن نهنگ و یا دلفین در تورهای ماهیگیری آنها را رها و سعی می‌کنند کمترین آسیبی به آنها وارد نشود.

شریفی توضیح داد: برخی از صیادان به صورت غیرقانونی در دریا مشغول به صید هستند که ممکن است به دلیل عدم آگاهی باعث آسیب رسیدن به این حیوانات شوند و در واقع دلیل اصلی مرگ دلفین‌ها و یا نهنگ‌ها، صیادی است.

 دلفین پوزه‌بطری گرمسیری، که با نام دلفین پوزه‌بطری هندآرام نیز شناخته می‌شود، از گونه دلفین‌های نژاد پوزه‌بطری است.

این گونه تا ۲٫۶ متر طول و بیش از ۲۳۰ کیلوگرم وزن رشد می‌کند. این دلفین در آب‌های اطراف هند، شمال استرالیا، جنوب چین، دریای سرخ و کرانه‌های شرقی آفریقا زندگی می‌کند.

پشت این گونه از دلفین خاکستری تیره و با شکمی به رنگ خاکستری روشن مایل به سفید با خال‌های خاکستری است.

تا سال ۱۹۸۸ همه انواع دلفین‌های پوزه‌بطری به عنوان یک گونه خوانده می‌شدند، با این حال در این سال دلفین پوزه‌بطری گرمسیری به عنوان یک گونه جدا شناخته شد.

نظرات بینندگان