arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۱۹۰۸۱
تاریخ انتشار: ۵۲ : ۱۶ - ۱۰ تير ۱۳۹۲

بیشترین دانشجویان غیرایرانی از کدام کشورها هستند؟

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
معاون دانشجویی دانشگاه فردوسی، گفت: دانشجویان خارجی 25 کشور جهان که از دانشگاه‌های ایران فارغ‌التحصیل شده‌اند، امروز وارد مشهد می‌شوند.

به گزارش سرویس دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر سید حسین سید موسوی در نشست خبری یازدهمین مراسم نکوداشت دانش‌آموختگان غیرایرانی و ششمین جشنواره فرهنگ ملل، با بیان اینکه که امسال دانشگاه فردوسی برای نخستین بار میزبان برگزاری این مراسم است، اظهارکرد: در سال‌های گذشته این مراسم تنها در شهر تهران برگزار می‌شده که سال قبل در اصفهان و امسال نیز این مراسم به میزبانی دانشگاه فردوسی برگزار خواهد شد.

وی با بیان اینکه تعداد فارغ‌التحصیلان دانشجوی غیرایرانی در کل کشور حدود 200 نفر در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتراست، تصریح کرد: دانشجویان غیرایرانی که از 25 کشور جهان در ایران تحصیل می‌کنند عمدتا از کشورهای افغانستان، سوریه، عراق،‌ پاکستان و ترکیه هستند.

سید موسوی با بیان اینکه سال‌های گذشته فارغ‌التحصیلان دانشگاه علوم پزشکی و آموزش عالی برنامه فارغ‌التحصیلی را به طور مشترک برگزار می‌کردند، خاطرنشان کرد: امسال بنا به درخواست وزارت بهداشت دانشجویان خارجی دانشگاه‌های علوم پزشکی و آموزش عالی مراسم خود را به طور جداگانه برگزار می‌کنند که مراسم فارغ‌التحصیلان خارجی دانشگاه‌های آموزش عالی کشور در ساعت 15 روز چهارشنبه 12 تیرماه در محل دانشکده علوم پایه دانشگاه فردوسی برگزار خواهد شد.

وی با اشاره به برنامه‌های ششمین جشنواره فرهنگ و ملل، گفت: فارغ‌التحصیلان این 25 کشورغرفه‌هایی را برای ارائه محصولات فرهنگی، غذایی و همچنین صنایع دستی و سنتی خود در محل نمایشگاه برپا می‌کنند.

معاون دانشجویی دانشگاه فردوسی با اشاره به اینکه 15 نفر از این فارغ‌التحصیلان خارجی غیرمسلمان و بقیه نیز مسلمان هستند، به بیان برنامه‌های این جشنواره در روز چهارشنبه 12 تیرماه پرداخت و اظهارداشت: فارغ‌التحصیلان ساعت 9 صبح به زیارت حرم امام هشتم می‌روند، سپس از موزه حرم بازدید و ناهار را مهمان مهمان‌سرای حضرت امام رضا(ع) خواهند بود.

وی با بیان این که مسئولان وزارت علوم و سفیران کشورهای خارجی در این مراسم شرکت می‌کنند، اظهارکرد: مسئولان وزارت علوم، سفرا و کارداران کشورهای خارجی و مسئولان استانی در این مراسم حضور خواهند داشت.

سیدموسوی افزود: همچنین قرائت سوگند‌نامه توسط دانشجویان خارجی فارغ‌التحصیل، اهداء نمادین لوح دانش‌آموختگی به 30 نفر از این دانش‌آموختگان، بیان خاطرات برخی از دانشجویان و پخش کلیپ از دیگر برنامه‌های این مراسم است.

وی ضمن اشاره به هدف برگزاری مراسم نکوداشت دانش آموختگان غیرایرانی، خاطرنشان کرد: یکی از اهداف برگزاری این مراسم ایجاد فضایی است تا دانش‌آموختگان در زمان بازگشت به کشور خود به عنوان مبلغ برای دانشگاه‌ها و کشور ایران باشند.

وی با بیان اینکه 23 فارغ‌التحصیل دانشگاه فردوسی در این مراسم حضور دارند، ادامه داد: وزارت علوم در چند سال اخیر پردیس‌های بین‌المللی را به صورت جدی در دستور کار خود قرار داده، که امیدواریم در پایان برنامه پنج ساله سوم، تعداد دانشجویان خارجی از 25 هزارنفر به 250 هزار نفر برسد.

معاون دانشجویی دانشگاه فردوسی در پایان به تعداد دانشجویان کشورهای خارجی فارغ التحصیل در این مراسم، اشاره کرد و گفت: از کشورهای لبنان 15 نفر، عراق 16 نفر، سوریه 39 نفر، افغانستان 56 نفر، یمن7 نفر، آذربایجان 7نفر، اندونزی یک نفر، پاکستان 4 نفر، تاجیکستان 4 نفر، ترکیه 6 نفر، سنگال 4 نفر، فلسطین یک نفر، قرقیزستان 3 نفر، کره جنوبی2 نفر، چین نیز 2 نفر، نیجریه، ویتنام، هندوستان، مالزی، ‌ژاپن، بوسنی و هرزگوبین، بلاروس هر کدام یک نفر شرکت دارند.
نظرات بینندگان