arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۱۱۹۲۶۰
تاریخ انتشار: ۵۱ : ۱۹ - ۱۱ تير ۱۳۹۲

درود پسر طلایی فوتبال ایران به کی‌روش

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
سایت فیفا در گزارشی به عملکرد رضا قوچان نژاد در تیم ملی ایران پرداخت و این بازیکن را "ناجی جدید فوتبال ایران" خواند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، فیفا در گزارشی مفصل از رضا قوچان نژاد نوشت: "یک ستاره واقعی برای زمان‌های سخت ساخته می‌شود. اگر به چهار صعود ایران به جام جهانی نگاهی کنید می‌بینید که هر مرتبه یک قهرمان، ناجی تیم ملی ایران شده است. در انتخابی جام جهانی 1978 حسن روشن، با گل‌ها و پاس‌های گلش کمک کرد تا ایران یکی از نمایندگان آسیا در جام جهانی باشد. پس از آن در راه انتخابی جام جهانی 1998 فرانسه، استرالیای میزبان تا 15 دقیقه‌ پایانی از ایران پیش بود، اما گل تساوی خداداد عزیزی باعث حذف کانگوروها شد. وحید هاشمیان ناجی بعدی تیم ملی ایران بود و با ضربات سر و شوت‌های پر قدرتش ایران را به جام جهانی 2006 آلمان رساند.

همه این بازیکنان پیش از این که به قهرمانان کشورشان در انتخابی جام جهانی تبدیل شوند، یک ستاره بودند. زمانی که انتخابی جام جهانی 2014 برزیل فرا رسید رضا قوچان نژاد که بازیکنی بلژیکی تبار شناخته می‌شد با حضورش در تیم ملی و گلی که برابر قطر در جون گذشته به ثمر رساند امیدهای ایران را برای حضور در برزیل زنده کرد. او یک هفته‌ بعد در پیروزی چهار بر صفر ایران برابر لبنان نیز نقش داشت. قوچان نژاد 25 ساله که در استاندارد لیژ بازی می‌کند هفت روز بعد با حفظ آمادگی‌اش برابر کره جنوبی تک گل ایران را به ثمر رساند تا ایران به عنوان تیم نخست راهی جام جهانی شود.

قوچان نژاد به سایت فیفا می‌گوید: "بازی برای ایران هر جا و هر موقعی که باشد برایم یک افتخار است. خدا را شکر می‌کنم که چنین فرصتی به من داد تا بتوانم کشورم را در جام جهانی برزیل ببینم."

** درود بر کی‌روش

قوچان نژاد در ایران به دنیا آمده، اما در هلند بزرگ شده است. او وقتی اکتبر گذشته توسط کی‌روش به تیم ملی ایران دعوت شد چهره تازه‌ای برای فوتبال آسیا بود. عملکرد او در لیگ بلژیک و برابر تیم لیرز در فصل گذشته باعث شد تا سرمربی سابق تیم ملی پرتغال و رئال مادرید با گوچی تماس بگیرد. قوچان نژاد درباره تماس کی‌روش می‌گوید: " وقتی کی‌روش با من تماس گرفت شگفت زده شدم. مربی به من گفت اگر ایران را دوست داری، باید بازی برای کشورت برایت یک افتخار باشد و من فکر می‌کنم که تو می توانی به ما کمک کنی . چیزی که او به من گفت خیلی ساده بود، اما وقتی تلفن را قطع کرد من فورا با پدر و مادرم تماس گرفتم تا این خبر خوب را به آنها بدهم."

قوچان نژاد در نخستین بازی بین‌المللی‌اش در دیدار حیاتی برابر کره جنوبی به میدان رفت؛ دیداری که با پیروزی یک بر صفر برای ایران به پایان رسید. پس از آن باخت خانگی برابر ازبکستان صعود ایران را به خطر انداخت، اما کارلوس کی‌روش همچنان به قوچان نژاد اعتماد داشت. قوچان نژاد می‌گوید: "دوران بسیار سختی بود و بالا و پایین زیادی داشت. ما دو بازی مهم‌مان را برابر لبنان و ازبکستان باختیم. ما تیم خوبی داریم و با احترامی که برای هم قائلیم به همدیگر کمک کردیم. واقعیت این که برای من غیر ممکن است که بدون کمک هم تیمی‌هایم گلزنی کنم."

او درباره نقش کی‌روش هم می‌گوید: "ما باید سپاسگذار کی‌روش باشیم. او دلیل اصلی این موفقیت است. کی‌روش همواره با ماست، چه در مواقعی که شرایطمان بد باشد و چه در مواقعی که وضعیت‌مان خوب باشد. او هیچ وقت از زیر بار مسئولیت شانه خالی نمی‌کند."

** پسر طلایی

با گل‌های حساس و عملکردی که قوچان نژاد در بازی‌های تیم ملی ایران به نمایش گذاشته است، حالا او "پسر طلایی ایران" است که عنوانی که پیش از این دیگر اسطوره‌های فوتبال ایران یدک می‌کشیدند. به ویژه گل او به کره جنوبی حالا یادآور گل لحظات طلایی خداداد عزیزی در دیدار برابر استرالیا است.

قوچان نژاد می‌گوید: "من عاشق گلزنی هستم. این وظیفه من است که توپ را به تور دروازه‌ بچسبانم. من در بازی‌های زیادی گل زده‌ام، ولی باز هم سخت تلاش می‌کنم تا توانایی‌هایم را بیشتر کنم."

قوچان نژاد که نخستین جام جهانی‌اش را تابستان آینده تجربه خواهد کرد به عملکرد ایران در جام جهانی خوش بین است. او می‌گوید: "من کاملا به تیممان اعتقاد دارم، تعادل بسیار خوبی با حضور بازیکنان جوان و با تجربه در ترکیب تیم دیده می‌شود و ما اگر با هم متحد بمانیم می‌توانیم موفقیت‌های بیشتری کسب کنیم. "

نظرات بینندگان